Fülzúgást okozhat a kinintartalmú tonik vagy Bitter Lemon

Fülzúgáson (tinnitus) egy hang vagy zörej tartós vagy visszatérő szubjektív érzékelését értjük. Kellemetlen érzés lehet, következményeként alvászavar, félelem és depresszió léphet fel. Ezek megnehezítik az érintettek mindennapjait, és munkaképtelenné tehetik őket.

A kinintartalmú italok (pl. tonik, Bitter Lemon) nagy mennyiségű fogyasztása egyes embereknél fülpanaszokat idézhet elő. Így például a fülzúgást nemcsak a stressz okozhatja, hanem a malária elleni gyógyszerek egyik ismert, bár ritkán fellépő mellékhatása is lehet. Sok ember tudja, hogy e gyógyszerek hatóanyaga, a kinin a fent említett üdítőitalokban is megtalálható. Ugyanakkor kevesek előtt ismert a tény, hogy a kinin az üdítőitalok alkotórészeként – csakúgy, mint a malária elleni szerek esetében – tartós fülzúgást idézhet elő.

Terhes anyák, vigyázat!

A kinintartalmú italok fogyasztása egészségügyi szempontból megkérdőjelezhető. Különösen várandós nőknek kell a fogyasztásukról lemondani, mondja Andreas Henkel, a berlini Veszélyességértékelési Intézet elnöke. A Németországban kapható üdítőitalok kinintartalma eléri a 85 mg-ot. Nagyobb mennyiség káros hatással lehet a várandós anyára és a magzatára. Azok az újszülöttek, akiknek az édesanyja naponta egy liternél több tonikot vagy Bitter Lemont ivott, „elvonási tünetekkel” jöttek a világra. A babák feltűnően idegesen remegtek, s a vizeletükben kinint mutattak ki.

Kerülniük kellene ezeket az italokat azoknak is, akiknél kininalkaloidákkal szembeni túlérzékenységet diagnosztizáltak. Tartós halláskárosodással vagy fülzúgással élő páciensek számára ugyancsak negatív hatású lehet a kinintartalmú italok élvezete. A tünetek rosszabbodása ugyanis semmi esetre sem zárható ki.

A Chinicum hydrochloricum nevű, malária elleni gyógyszer szakmai információi között a fülzúgás már régóta ellenjavallatként szerepel. Egyéb maláriaellenes szereknél (például Chloroquin, Mefloquin) a tinnitust egyértelműen megadják mint lehetséges mellékhatást. Német szakemberek véleménye szerint a kinintartalmú italoknál is feltétlenül jelezni kellene a veszélyeztetett csoportok körét – beleértve a várandósokat is.

Fényingerekkel mérsékelhető a fülzúgás

A Hamburgi Egyetem kutatói rájöttek, hogy fényszemüvegekkel végzett fotostimuláció (fényingerlés) enyhítheti a panaszokat. Az érintett személy a fotostimuláció során egy speciális szemüvegen keresztül fénymintákat lát. Az alacsony frekvenciájú fényingerek segítségével úgy befolyásolják az agy aktivitását, hogy a páciensnél mély ellazulást érhetnek el. Sok más, ellazulást nyújtó módszerrel ellentétben a vizuális ingerek olymódon terelik el a figyelmet a hangérzékelésről, hogy a fülzörejeket a kezelt személy kisebb mértékben észleli.

Sven Tönnies, a Hamburgi Egyetem professzora összesen 17 személyt tesztelt, akik már legalább 10 éve szenvedtek fülzúgásban. Minden egyes résztvevőt összesen 10-szer, alkalmanként 30 percig kezeltek fotostimulációval. Minden, egymást követő kezelés során fokozták a fényfrekvenciát, ami egyre nagyobb mértékű ellazulást eredményezett. A kezelés vége felé pedig a frekvencia megfelelő redukálásával ismételten csökkentették az ellazulás mértékét. A vizsgálatsorozat végén a kezelt személyek egy kérdőív alapján értékelhették, milyen mértékben enyhültek a panaszaik.

Eközben kiderült, hogy a tesztszemélyek összességében jobban érezték magukat, és a fülzúgás által kiváltott kellemetlenségeket kevésbé zavarónak értékelték. Mindazonáltal az ellazító módszer a testi panaszokra semmilyen hatással nem volt.

A fotostimuláció az érintettek speciális felkészítése nélkül alkalmazható eljárás, ám nem ajánlott epilepsziában és szembetegségben szenvedő betegeknek.

(Forrás: Tinnitus durch chininhaltige Getränke, Mit Lichtreizen gegen Tinnitus, németből fordította Mészáros Csilla)