PMS otthoni kezelése

Számos nőt kínoz a menstruáció előtt néhány nappal, esetleg már egy héttel jelentkező és a vérzés kezdetével többnyire elmúló tünetegyüttes, a menstruáció előtti szindróma (PMS). A tünetek változók, közülük a leggyakoribbak a következők: haspuffadás, vizesedés, fejfájás és a mell fájdalma, fáradtság, álmatlanság, idegesség, ingadozó kedélyállapot, heves érzelmi kitörések, sírógörcs, depresszió, sóvárgás az édességek után, néha bőrtünetek. A legtöbb nőnél az említett tünetek közül csak néhány jelentkezik, minden tizedik-huszadiknál azonban a PMS annyira súlyossá válhat, hogy komolyan akadályozza a megszokott életvitelét.

Egyelőre nincs egységes orvosi álláspont a PMS okára vonatkozóan. Nem tudni, miért jelentkezik egyes nőknél erősebben, míg másoknál alig vagy egyáltalán nem. Az egyik elmélet szerint a ciklus második felében, a petesejt érése után felborul az ösztrogén és a progeszteron női nemi hormonok egyensúlya. Ha az előbbiből túl sok, míg az utóbbiból túl kevés keletkezik, akkor a hangulatot és a fájdalomérzést szabályozó és az idegrendszerben hatásukat kifejtő vegyületekből nem termelődik elegendő. Ez azután hullámzó kedélyállapothoz és az édességek utáni vágyhoz vezethet, valamint előidézheti a prolaktin hormon felszaporodását és ezáltal az emlő érzékenységét. Az ösztrogén/progeszteron arány változásának további következménye a máj működésének romlása.

Egy másik teória a szerotonin elégtelen mennyiségére vezeti vissza a PMS fellépését. Tény, hogy a szerotonin részt vesz az idegingerület továbbításában, és az is ismert, hogy a PMS többnyire enyhül, ha valaki olyan gyógyszert, például depresszió elleni készítményt szed, amely emeli a szerotonin szintjét.

Jaj, de fáj...Természetgyógyászati felfogás szerint a menstruáció előtti tünetegyüttest táplálékallergia, candidiasis és felszívódási zavarok idézhetik elő. Emellett oka lehet a túl alacsony vagy ingadozó vércukorszint vagy a pajzsmirigy csökkent működése. A folyadék visszatartása (az ujjak és a bokák dagadása) miatt romlik a vérkeringés, kevesebb oxigén jut el a méhbe, a petefészkekbe és az agyba, ennek következtében is felléphet a fájdalom. Mindenesetre feltétlenül érdemes megpróbálkozni az étrend átállításával, vitaminok és más táplálékkiegészítők fogyasztásával, az életmód reformjával és rendszeres testgyakorlással, mert ezek sokszor segítenek, így feleslegessé válik a gyógyszerfogyasztás, és elkerülhető, hogy valakit tévesen lelki betegnek könyveljenek el.

Javasolt étrend

Sószegény, vegetáriánus étrendet, növényi vízhajtókat, valamint B- és A-vitamint nagy mennyiségben tartalmazó ételeket vagy táplálékkiegészítőket ajánl dr. Oláh Andor. Felhívja a figyelmet a nyugtató hatású gyógynövényekre, a lazítás (relaxáció) fontosságára. Miközben nem javasolja a szintetikus (gyógyszeres) hormonkezelést, megemlíti, hogy számos növény, így a gránátalmafa hormonszerű hatóanyagokat tartalmaz.

A B-vitaminokat tartalmazó ételek közül elsősorban a B6-vitaminban bővelkedő élesztő, tojássárgája, belsőségek, tej, búzacsíra, valamint a gyümölcsök és zöld főzelékek, hüvelyesek ajánlottak. Előnyös még a magnéziumban gazdag ételek – zabpehely, kukorica, kakaó, mogyoró, olívaolaj, méz és szója – fogyasztása. Jó hatásúak a szójatermékek, de ezeket csak akkor fogyasszuk, ha képesek vagyunk jól megemészteni. Mérsékeljük viszont a kávé, az alkohol és a só bevitelét, mert mindegyik fokozza a menstruáció előtti tünetegyüttest. Ugyancsak kerülendők a vörös húsok, a tejtermékek, a cukrot tartalmazó és a feldolgozott élelmiszerek, valamint a gyorsétkezdék fogásai. Ne együnk olyan ételeket, melyeket növényvédő szerrel vagy gyomirtóval permeteztek, mert így csökkenthetjük a környezetből származó ösztrogén és a káros anyagok bevitelét.

Mindezek az étrendi ajánlások a megfelelő bélflóra kialakításával segítik a máj méregtelenítő tevékenységét. Hozzájárul ehhez a „barátságos bélbaktériumok”, vagyis a Lactobacillus acidophilus és a Bifidobacterium bifidum adagolása. Ezek megtalálhatók az élőflórás élelmiszerekben, pl. a kefirben és a joghurtban, de ha nagyobb mennyiség szükséges belőlük, táplálékkiegészítőként is hozzáférhetők. A máj méregtelenítő tevékenységét serkentik a zsíranyagcserét javító, úgynevezett lipotrop szerek is, mint amilyen például a lecitin.

Emeli a szerotonin, vagyis a „boldogsághormon” szintjét a csokoládé.

Életmód

A helyes étrend mellett lényeges a testmozgás. Tornázzunk hetente több alkalommal, ettől javul a kedvünk, és több távozik az ilyenkor felgyülemlő folyadékból, vagyis csökken a vizesedés és a mell feszülése. Ne dohányozzunk!

A stressz csökkentésére természetesen PMS esetén is alkalmasak a különféle lazító (relaxációs) módszerek, mint például az autogén tréning, az agykontroll vagy a transzcendentális meditáció.

Ha valaki néhány hónapon át naplót vezet a tüneteiről, akkor jobban megérti majd testi és lelki állapotának alakulását, és képessé válik a számára leghasznosabb egyéni gyógymód meghatározására.

Gyógynövények

Kiváló hatású a következő teakeverék: citromfű (10 g), galagonyavirág (100 g), orbáncfű (100 g), levendulavirág (90 g). A keverékből egy evőkanálnyit forrázzunk le 2 dl vízzel, 15 perces állás után szűrjük le, és mézzel édesítsük. Szükség esetén naponta 1-3 alkalommal 2 dl-t igyunk meg belőle. A tea menstruáció alatt is hasznos lehet annak, aki feszült. (Dr. Nagy Géza)Így már sokkal jobb...

Valamennyi női bajra szokták használni a következő hat gyógynövényt, illetve ezek kombinációját: cickafark, kamilla, palástfű, pásztortáska, fehér árvacsalán és tavaszi kankalin. A női bajokra általában javasolt bázistea ez esetben is jó lehet: cickafark (30 g), palástfű (30 g), kamilla (20 g), pásztortáska (20 g). Ez az alaprecept variálható a további két „női gyógynövénnyel” vagy idegerősítő, nyugtató növényekkel, például citromfűvel, orbáncfűvel. (Barbara és Peter Theiss)

Cickafarkból tinktúrát is alkalmazhatunk (naponta háromszor 10 cseppet).

Nyugaton széles körben alkalmazzák a barátcserjét, illetve a belőle készült kivonatot. Ez a növény az agyalapi mirigyre hatva hozzájárul a hormonháztartás egyensúlyának helyreállításához, az ösztrogén és a progeszteron termelésének szabályozásához. A másik népszerű növény a kínai angyalgyökér (angelika), amit gyakran barátcserjével és fürtös poloskavésszel együtt alkalmaznak. Használják még az édesgyökeret és a kígyógyökeret is.

Borogatás, fürdő

Csillapítja a hasi fájdalmat a meleg vizes borogatás. Mártsunk forró vízbe egy vászonkendőt, nyomjuk ki, majd gyapjúkendővel rögzítve helyezzük a pakolást az alhasra. Meleg vizes palack vagy termofor ugyancsak megfelel. Serkenti a vérellátást, görcsös hasfájás esetén lazító hatású. Naponta többször is ismételhető.

Hasonlóképpen működik a meleg fürdő. Lefekvés előtt vegyünk 34-37 °C-os fürdőt, és 10-15 perc elteltével hideg vagy langyos vizes tusolással fejezzük be.

A havivérzés várható időpontja előtt néhány nappal fürödjünk cickafarkfüves vízben. A fürdővízhez hozzáadott kivonat állhat csak cickafarkból, de lehet benne palástfű is, esetleg fehér árvacsalán. Érdemes kipróbálni, személy szerint mely gyógynövények hatnak a legjobban. (Theiss házaspár)

Illóolajok

A menstruációs görcsöknél ajánlott illóolajok PMS esetén is hasznosak lehetnek. Ezek: ánizs, bazsalikom, boróka, borsmenta, ciprus, citromfű, ilang-ilang, geránium, kamilla, muskotályzsálya, római kamilla, rózsa.

Citromfű, rózsa, ilang-ilang és bazsalikom illóolaját együtt érdemes párologtatni aromalámpában. (Dr. Nagy Géza)

Talpmasszázs

Kezelendő zónák: vese, mellékvese, húgyvezeték, húgyhólyag, mellékpajzsmirigy, máj, lép, tüdő, agy, hipofízis, napfonat.

Akupresszúra

Testen kezelendő pontok: L-6, Szb-6.

Most már megnyugodtamA lépmeridián 6-os pontja (L-6). Ez a belboka felett négy harántujjnyira, a sípcsont hátsó szélénél található. Vigyázat: ha a pont felett visszeres a láb, nem szabad kezelni, és állapotos nőnél sem alkalmazható!

A szívburok-meridián 6-os pontját (Szb-6) úgy találjuk meg, hogy középső három kézujjunkat összezárva, merőlegesen a csuklóredőre helyezzük a kar belső oldalán, és ebben a magasságban nyomogatjuk a párhuzamosan futó két hosszú ín közötti részt.

Táplálékkiegészítők

A legfontosabb a B6-vitamin megfelelő mennyiségű bevitele. Ha táplálékunkból ez nem oldható meg, vegyünk be külön vitaminpótlást. Elősegíti a májban az ösztrogén lebontását, növeli a vér progeszteronszintjét, valamint serkenti a szerotonin, vagyis a „boldogsághormon” kiválasztását az agyban.

Az esszenciális zsírsavakat tartalmazó ligetszépeolaj csökkentheti a mell érzékenységét és a nassolás, főleg a szénhidrátok utáni vágyat. Segíthet a magnézium pótlása, mert sok nőnél, aki PMS miatt panaszkodott, kimutatták ennek az ásványi anyagnak a hiányát.

A kalcium és a magnézium (ideális arányuk 2:1) hozzájárul a görcsök oldásához, megszünteti a fejfájást és az idegességet. Az E-vitamin javítja az oxigén hasznosítását. A lecitin segít az idegingerületek átvitelében, és nyugtató hatású. Ha ingadozik a vércukorszint, hasznos lehet a króm bevitele. Jó ásványi anyag forrás a tengeri hínár vagy alga. Az aminosavak közül az l-lizin és az l-tirozin adagolását érdemes megfontolni.

Homeopátiás szerek

Tüneti kezelésre számításba vehetők a következő szerek.

Hangulatingadozásra:

Lachesis C15 (napi 1-2×5 golyó), Natrium Chloratum C15 (napi 1×5 golyó), Lycopodium C15 (napi 1×5 golyó), Pulsatilla C15 (napi 1×5 golyó), Sepia C15 (napi 1×5 golyó).

Herpeszre (a PMS-sel összefüggő herpesz gyakori a Natrium Chloratum és a Sepia alkatúaknál):

Rhus toxicodendron C15 (napi 2×5 golyó), Nitricum acidum C9 (napi 2-3×5 golyó).

Emlőpanaszokra:

Lac caninum C9 (napi 2×5 golyó), Conium maculatum C9 (napi 1-2×5 golyó), Phytolacca (napi 1-2×5 golyó).

Kürti Gábor

A szerző természetgyógyász.

Kapcsolatfelvétel, konzultáció, jelentkezés hét végi, egynapos öngyógyító, gyógyító tanfolyamokra: kurti.gabor@natursziget.com és 06-30-996-2787.

Kürti Gábor legközelebbi budapesti egynapos, hét végi tanfolyamai kezdőknek:

Talpmasszázs (reflexológia): május 15.

Energetika (aura, csakrák, ingázás): június 5.

A további részletekhez kattintson ide.