A kemoterápia alatti edzéssel csökkenthető a tumor

Az edzéssel kombinált kemoterápia hatékonyabb a daganatok ellen, mint az önmagában adagolt – derül ki egy friss kutatásból. Az összefüggés hátterében az áll, hogy a mozgás révén felélénkülő vérkeringés elősegíti a rákellenes vegyületek működését. Már a séta is a szükséges hatóanyag mennyiségének csökkentéséhez vezethet, ami mérsékeli a mellékhatásokat.

A kemoterápia alatti edzéssel csökkenthető a tumorEgyesült államokbeli szakértők kimutatták, hogy azok a rákbetegek, akik rendszeresen mozognak a kemoterápia alatt is, két hét után „sokkal kisebb” tumort találtak, mint azon társaiknál, akik kizárólag a doxorubicin kezelést kapták.

Amellett, hogy az életmódprogram mellett kevesebb kemoterápiás szer is elegendő lehet, új út nyílik meg a készítmények kifejlesztésében, hiszen érdemes olyanokat megalkotni, melyek „utánozzák” a sport hatásait.

A kemoterápia mellékhatásainak visszaszorítása azért különösen fontos, mert a hajveszteség, a hasmenés, az émelygés, a hányás, valamint a szívsejtek károsodása nagymértékben rontja a páciensek életminőségét.

A kutatás eredetileg arra irányult, hogy a kemoterápia alatt edzés jó hatással van-e a szívre. Ezt egereken vizsgálták meg, amelyeket négy csoportra osztottak. Az egyik csoport tagjai a kemoterápiás szer mellett heti ötször 45 percet sétáltak a méretüknek megfelelő mókuskerékben, a többiek pedig továbbra is „ülő életmódot” folytattak.

A szakértők két hét után EKG-val vették górcső alá az állatok szívszöveteit. A várakozásoknak megfelelően a rágcsálók szívének teljesítménye csökkent, a szövetmegvastagodást jelentő fibrózis pedig növekedett. Ez ellen még az edzés sem védett. A mozgékonyabb egerek daganatának mérete azonban jelentősen csökkent.

„Az edzés nem tesz semmit ilyen helyzetben a szív egészségéért, mégis segíthet a rákellenes terápiában” – foglalta össze Joseph Libonati, a Pennsylvaniai Egyetem professzora.