Miért és hogyan ellenőriztessük a víz és a termőföld minőségét?

A termőtalaj, a víz tisztasága és minőségének rendszeres ellenőrzése mindannyiunk érdeke. A kertes házban lakók még inkább érdekeltek lehetnek abban, hogy földjük egészséges, és ha van kútjuk, annak vize kórokozóktól mentes legyen. Érdemes megvizsgáltatni minőségüket.

Főként annak fontos erre gondolnia, aki telket vásárol, családi házba költözik. Magyarországon már több mint 100 éve szervezett keretek között, szakszerűen vizsgálják a talaj minőségét. Legintenzívebben a 20. század közepe körül vizsgálódtak a szakemberek, ami nem csoda, hiszen ebben az időszakban használták legnagyobb mennyiségben a termőföldeken a különféle műtrágyákat és kártevőirtó mérgeket. E vizsgálatok elvégzésére országos agrokémiai hálózat szakosodott, mely a rendszerváltás évei alatt megszűnt.

Bárki vizsgáltathat

Ma a különböző magánvállalkozások mellett az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) laboratóriumai végeznek talaj- és vízminta vizsgálatokat. Heves Istvánnak, az Országos Tisztifőorvosi Hivatal szakértőjének információi szerint jelenleg országosan 15 megyében működik talaj- és vízminta vizsgálattal is foglalkozó laboratóriumuk. Négy megyeszékhelyen (Veszprém, Pécs, Szeged, Miskolc) és a fővárosban pedig az ÁNTSZ regionális laboratóriumai az illetékesek.

Ezek analizálják a magánszemélyek által begyűjtött mintákat is. Ha összetettebb (nemcsak mikrobiológiai, hanem vegyi, toxikológiai) vizsgálatnak is szükségét látják, ügyfelüket tovább irányítják a földművelésügyi tárca felügyelete alatt működő növény- és talajvizsgáló laboratóriumokba. Az ÁNTSZ laborok vizsgálati tarifája a lakosság számára is elérhető árú; pár száz forinttól maximum ezer forintig terjed. Vizsgálják a talajmintát többek között bakteriális, parazitológiai (élősködő), enterális (hasmenést okozó), szerológiai (kórokozó által termelt méreganyag) szempontból. A kerti kút vagy az otthoni csapvíz, illetve az élővizek/strandok vizének minőségét ugyanilyen elvek alapján elemzik.

Peres esetek

A bíróságokon szép számmal akadnak olyan esetek is, amelyekben szomszédok keresik igazukat, mert egyikük úgy véli, hogy a másik szennyvízzel, káros anyagokkal fertőzi az ő kertjét vagy kútjának vizét. Bizonyítékként általában független szakértők vizsgálati eredményeit mutatják fel. Heves István szerint az ÁNTSZ Kft. laborok vizsgálati eredményei is annak bizonyulnak, és a bíróságok azt hiteles dokumentumnak tekintik. Ha egy perben valamelyik fél ezt az eredményt mégsem fogadná el, az ÁNTSZ jelöli ki az újabb független szervet (Országos Közegészségügyi Központ, Országos Közegészségügyi Központ) a laboratóriumi vizsgálat elvégzésére.

Előfordult már olyan panasz is, hogy a Ferihegyi repülőtérre bevezető légi folyosók alatt lakók némelyike panaszolta: a leszálló gépek rendszeresen a kertje felett szabadulnak meg felesleges hajtóanyaguktól. A folyamatos kerozinpermet pedig fertőzi termőföldje talaját. A szakértő szerint a feltételezett kerozinkiengedés szabálytalan, ezért a repülőgépek általában nem alkalmazzák. Ha leszállás előtt, a repülőtértől távolabb, például az agglomeráció települései felett engednék ki a felesleget, az üzemanyag a magasban szétporladna, még mielőtt a földre érne. A talajra csupán akkor jelenthetne valós veszélyt, ha közvetlenül a leszállás előtt, körülbelül 200 méteres magasságban tennék ugyanezt. Akkor viszont nem egyetlen kertet érintene ez a probléma, hanem tömegesen jelentkeznének ilyen panasszal az ott lakók. A feltételezés irracionális volta ellenére azt tanácsolja, hogy a vélt sérelem tisztázása végett végeztessenek talajvizsgálatot. Az végérvényesen tisztázhatja a kérdést.