Az E-vitamin és a szelén nem csökkenti a demencia kockázatát

Noha a különféle vitaminok és étrend-kiegészítők sokat segíthetnek, hogy egészségesebbek legyünk, nem létezik csodafegyver demencia ellen. Az E-vitamin és a szelén rendszeres szedése étrend-kiegészítőként azért foglalkoztatta a kutatókat, mert mindkettőt fontos antioxidánsnak tartják. Kiderült azonban, hogy a demencia megelőzésére nem hatásosak.

Az internetfüggőség és a mentális betegségek

Az internetfüggőség felhívhatja a figyelmet más mentális betegségekre, például a depresszióra, szorongásra vagy a túlzott impulzivitásra. Egyetemisták körében végeztek kutatást kanadai szakemberek, az eredmények alapján szerintük változhat az a megítélés, hogyan közelítik meg a pszichiáterek azokat, akik sok időt töltenek a számítógép előtt.

Hipnózis: az agy képességének felhasználása a gyógyításra

A hipnózis a pszichoterápia legősibb formája a nyugati orvoslásban – mondja David Spiegel professzor, a pszichiátria és magatartás-tudományok tanszékének vezetője (Stanford University) –, sokáig csak sarlatánságnak hitték. Valójában igen erőteljes eszköze annak, hogy befolyásoljuk gondolkodásunkat: hatalmat nyerjünk érzékelésünk és testünk fölött.

Az inhaláló többet árt, mint használ?

A kortikoszteroidok széles körben használt gyulladáscsökkentők. Kaphatók tabletta, injekció, krém, orrspray és inhaláló formájában is. Úgy tűnik, hogy az inhalált kortikoszteroidok használata elhízáshoz, kettes típusú cukorbetegséghez, szívbetegséghez, magas vérnyomáshoz vezethet. Ez a kockázat azonban érdekes módon csak a nőknél figyelhető meg.

A túl kevés zsírszövet növeli a mellrák kockázatát

Úgy tűnik, a mellszövetek sűrűsége fontosabb kockázati tényező, mint a mellrákkal terhelt családi háttér. A kevesebb zsírsejttel rendelkező, sűrűbb mellszövetek esetén – azaz a kisebb mellű nőknél – kétszer nagyobb a veszélye a mellráknak, ráadásul az ilyen esetekben a mammográfiai vizsgálat is kisebb eséllyel mutatja ki a kóros elváltozásokat.

Ne kanállal mérjük a kanalas gyógyszert!

A túladagolás elkerülésére milliliternyi pontosságú mérőeszközöket kell használni. Az amerikai háziorvosok felmérései alapján évente gyermekek ezrei kerülnek sürgősségi ellátásra folyékony kiszerelésű gyógyszer túladagolása miatt. A szülők gyakran a konyhai étkészletből vett kanállal mérik ki a szert, ami az ajánlott dózis akár háromszorosát is jelentheti.

Ha várandós, ne egyen medvecukrot!

A túl sok medvecukor árthat a fejlődésben lévő magzat agyának – legalábbis finn kutatók szerint. Alacsonyabbnak bizonyult azoknak a gyermekeknek az IQ-ja, akiknek az édesanyja jelentős mennyiségű medvecukrot fogyasztott a terhesség alatt, a kislányok pedig előbb kezdtek serdülni, mint azok, akiknek a szülője nem, vagy kevés medvecukrot evett.

A marihuána hiába legális, ha veszélyes

Oda kell figyelni arra, hogy hiába legális a marihuána használata 29 amerikai államban, a legalizációval veszélyek is leselkednek a gyermekekre. A gyerekek körében a marihuána rendszeres használata ugyanis függőséghez, depresszióhoz, pszichózishoz, tüdőproblémákhoz és figyelemzavarhoz vezethet, nem is beszélve a vezetésre gyakorolt negatív hatásról.

A táplálkozás hatása a szellemi teljesítményre

A táplálkozásnak a szellemi teljesítőképességre való előnyös hatását már korábban felfedezték, de az összefüggést nem ismerték. Most felfedezték, hogy az egyszeresen telítetlen zsírsavak – az olívaolajban, diófélékben és az avokádóban találhatók – kapcsolatban vannak az általános intelligenciával, ami az agyi figyelem-hálózat szerveződésén keresztül működik.

A munkáltatók nem szívesen vesznek fel kövér alkalmazottat

A munkaadók azt gondolják, hogy a túlsúlyos és elhízott emberek lusták és képtelenek ellátni a feladatukat, ezért kisebb valószínűséggel alkalmazzák őket. A felmérésben a megkérdezett 1000 brit vállalat közel fele állította, hogy nem szívesen alkalmazza a jelentkezőket, ha azok elhízottak vagy túlsúlyosak. Az elhízás azonban fogyatékosságnak minősül…