Közeleg a felső légúti panaszok szezonja – megelőzés, gyógyítás

Ősztől tavaszig sokkal gyakrabban támadnak, mint az év más időszakában, a felső légúti (garat-, gége-, orr- és arcüreg-) betegségek, amelyek nagy részét vírusok, kisebb hányadát pedig bakteriális fertőzések okozzák. Cikkünkben az okokról és a védekezésről írunk.

Helyes táplálkozással, a higiénés szabályok megtartásával és aktív életmóddal védekezhetünk e betegségek ellen.

A felső légúti betegségeknek körülbelül a háromnegyedét vírusok okozzák, melyek megtelepszenek a nyálkahártyán, és ott duzzanatot, gyulladást, fájdalmat idéznek elő.

Nátha, torokgyulladás és társaik

Jellemző tünet a fokozott váladékozás. A legáltalánosabb az orrüreg fertőződése, amelyet nátha képében észlelünk, ám a fertőzés legtöbbször átterjed a garat nyálkahártyájára is, ott torokgyulladást okoz. Ha a beteg ilyen tüneteket észlel magán, melyekhez legfeljebb három napon át tartó láz is társulhat, nincs szüksége orvos beavatkozására és erősebb gyógyszerek szedésére sem – javasolja Tímár Tibor fül-orr-gégész szakorvos.

Elegendő a tüneti kezelés, mint például a különféle gyógynövényekből készített főzet, az azzal (vagy illóolajokkal – a szerk.) való inhalálás, az orrcseppek, az enyhe, vény nélkül kapható gyulladáscsökkentők, szükség szerint a lázcsillapító használata.

Mikor forduljunk orvoshoz?

Ha három napon túl is fennáll a lázas állapot, valószínűsíthető, hogy bakteriális fertőzés (is) történt. Ennek jele lehet a tüszős mandula, melyhez társulhat az orrmandula gennyes gyulladása. Az általánosan rossz közérzet mellett jelentkezhet magas láz, nehézlégzés, fej- és fülfájás, orrdugulás. Ha a gége, a hangszalagok is begyulladnak, rekedtség, kínzó köhögés léphet fel. E tünetek jelentkezésekor orvoshoz kell fordulni, aki megfelelő gyógyszerekkel látja el a beteget.

A felső légúti betegségek mindkét fajtájánál feltétlenül kerülendő az öngyógyszerelés, a korábbról otthon megmaradt antibiotikumok ellenőrizetlen beszedése. A szakorvos azt tanácsolja, hogy a betegek ne menjenek hideg levegőre, orr- és arcüreggyulladásnál használjanak infralámpát, vagy más módon (pl. hőpárnával) melegítsék a fájó területet. A tünetek enyhítésében jó szolgálatot tehet az inhalálás, a gargarizálás is. A forró gőz fejlesztéséhez használt vízbe cseppenthetők gyógynövény- (kamilla, eukaliptusz) kivonatok, illóolajok is.

Kerüljük el a szövődményeket!

A kezdetben egyszerű náthának, könnyű lefolyású megfázásnak tűnő betegség komolyabbra is fordulhat, ha szövődmények lépnek fel. Különösen kisgyermekeknél és időseknél áll fenn a kockázata. Az orr-, az arcüreg- és a középfülgyulladás hosszadalmas és fájdalmas betegség, érdemes figyelni a megelőzésére.

A fertőzés továbbadásának elkerülése végett a beteg maradjon otthon, kerülje mások társaságát. Ha lehetősége van rá, családtagjaitól is elkülönített helyiségben tartózkodjék.

Megelőzhető a fertőzés

A felső légúti fertőzések támadásának zöme kivédhető volna vitamindús, zöldségben, gyümölcsben gazdag táplálkozással, mely erősíti a szervezet védekező rendszerének működését. Néhány gyógynövény – például a kasvirág, a fekete bodza, a vasfű, a kamilla, a kakukkfű, a hársfavirág – főzete is segíthet ebben. Az utóbbi három a betegség kezelésében is hasznos szer.

Nemcsak a légúti fertőzések, hanem minden más betegség megelőzésében is nagy szerepet játszik a mozgásban gazdag, aktív életmód. A napi rendszerességgel, szabad levegőn tett séta, a tornagyakorlatok vagy bármilyen más sporttevékenység megfelel erre a célra.

Tudományos felfedezés

A világ több kutatóintézetében végzett vizsgálatok szerint bizonyos mikroorganizmusok (Lactobacillus GG) védelmet nyújthatnak a szervezetnek a betegséget előidéző kórokozók támadása ellen. Jó eredménnyel alkalmazták a Lactobacillusokat többek között a felső légúti fertőzések megakadályozásában is. Azok a páciensek, akik rendszeresen szedtek ezekkel a bacilusokkal dúsított vitaminkészítményeket, kevésbé voltak fogékonyak a betegségre.

(lóránth)