Hűsítő italok forró nyári napokra

A naptáram lapjait nézegetem – már csak benne bízhatok –, az időjárásban egyre kevésbé. Tapasztaljuk, hogy szinte átmenet nélkül tör ránk a forró nyár, furcsán, szokatlan módon. A nagy forróság idején milyen hűsítő italok és milyen ételek segítenek leginkább? Erre a kérdésre válaszolva remek ötleteket ad cikkében Németh Imréné Éva fitoterapeuta természetgyógyász.

Nyugtalan lábak: a cukor a bűnös?

„Nem emlékszem, mikor hallottam először a nyugtalan láb tünetegyüttesről (RLS). Ám többször is tapasztaltam, hogy nyugtalanná válok alvás közben, hánykolódom, kedvező alvási pozíciót keresve. Úgy éreztem, mozgatnom kell a lábaimat; a combhajlító izmom begörcsölhetett”, írja dr. George Lundberg. Panaszával soha nem fordult szakorvoshoz, de kísérletezni kezdett önmagán.

Epebetegségek népi gyógymódjai

A májban termelődő epét az epehólyag tárolja. A gyomorból az étel a nyombélbe jut, keveredik a hasnyálmirigyből és az epehólyagból származó nedvekkel, majd a bélrendszer elvégzi a további emésztést. A népi gyógymódok segíthetnek, ha az epeműködés renyhébb, illetve az epehólyag gyulladt vagy köves. Alkalmazásukat előzetesen beszéljük meg az orvosunkkal.

Nagy adag C-vitamin segíthet a bajban

Cikkünk szerzője, Varga András évekkel ezelőtt a koronavírus-járvány legveszélyesebb szövődményének, a tüdőgyulladásnak a megelőzésére ajánlotta a nagy dózisú C-vitamin heteken át tartó szedését. Akkoriban megfogalmazott tanácsai azonban ma is időszerűek, mert a C-vitamin igen sokféle, akár gyógyíthatatlannak tartott betegségben is hatékonyan segíthet.

Szeret, nem szeret? A virágok válaszolnak

Mi is lehetne a tavasz legfontosabb kérdése? Fiatalság, bolondság! – szól a mondás, ám bárkit bármilyen életkorban elérhet a szerelem érzése. Németh Imréné Éva fitoterapeuta természetgyógyász ezúttal három színpompás tavaszi virágról – a százszorszépről, az ibolyáról és a salátaboglárkáról –, valamint a bennük rejlő kincsekről írt cikket, sok hasznos tanáccsal.

Téli receptek: a tea jól felmelegít

A forró italok felmelegítenek, ezt régóta tudjuk. Ám olyan teát is készíthetünk, amely az összetételével segít, hogy ne fázzunk – még akkor is, ha nem forró. Persze téli hidegben nyilván jól fel kell öltöznünk, de mennyivel jobban esik mindenkinek, ha valamilyen finom italt kortyolgathat! Az alábbiakban különleges melegítő tea- és tejrecepteket adunk közre.

Mi teremhet ma a Natúrsziget kertjében?

Az egészségügyi problémák beszivárognak a mindennapjainkba. A szülőket vagy éppen a nagyszülőket megcélzó okostelefonos alkalmazások (applikációk) az egészségügyi problémák felismerésében kívánnak segíteni – amíg orvoshoz nem jutunk. Ismert az úgynevezett várólisták intézménye is. Mit tegyünk, ha valami baj történik velünk vagy a szeretteinkkel?

A kukoricaszirup felel az elhízásért?

Egy nemrégiben megjelent cikk feltételezi, hogy a fruktóz (vagyis a gyümölcscukor) több anyagcsere-betegséget okoz, mint a szacharóz, ha túl sok van belőle az étrendünkben. A magas fruktóztartalmú kukoricaszirup bevitele nőtt, mióta üdítőitalokban használják az Egyesült Államokban, és ez párhuzamosan jelentkezik az elhízás gyakoriságának növekedésével.

Egyen több gyulladáscsökkentő gyümölcsöt

Ezeket a többnyire édes gyümölcsöket a természet igazi desszertjeinek tekinthetjük. Elengedhetetlenek ahhoz, hogy az immunrendszerünk hatékonyabban védjen a betegségek ellen. Különösen nagy mennyiségben tartalmaznak gyulladáscsökkentő hatású vegyületeket. Nézzük, hogy a Harvard amerikai orvosi egyetem kutatói közülük melyeket tartják a legfontosabbnak.

Szagok az életünkben: figyeljünk oda rájuk

Általában a szagokra finnyásan reagálunk, ami büdös, azt igyekszünk kikerülni, eltávolodni tőle. A természetgyógyász számára, sőt tulajdonképpen bárki másnak is, aki egészségtudatosan éli az életét, a szagok megfigyelése, értékelése rendkívül fontos lehet. Jelzi, hogy milyen probléma van jelen a szervezetünkben. Sztojalovszky Gábor természetgyógyász írása.