Fiatalodás? Segíthet a koplalásszerű diéta

Egy amerikai tanulmány szerint a koplalást utánzó étrend (FMD) csökkentette az inzulinrezisztenciát, a máj zsírtartalmát, a gyulladásokat és az öregedéssel összefüggő más biológiai jelzőszámokat. Ez már a diéta első 3 hónapja után bebizonyosodott. A vizsgálat eredményeit a tudományos körökben magasan jegyzett Nature című folyóiratban tették közzé.

Előzzük meg az elesést (2.)

Mini cikksorozatunk előző részében az elesés okairól, az otthon végezhető elesés-tesztről és az esetleg szükséges segédeszközökről volt szó. A folytatásban bemutatunk 3 könnyű otthoni gyakorlatot az elesés kockázatának csökkentésére. Ezek fejlesztik az erőt, az egyensúlyérzéket és az állóképességet. Cikkünk az amerikai Harvard Egyetem tájékoztatóján alapul.

Előzzük meg az elesést (1.)

Az esés a kisgyermekkor normális része. Ahogy öregszünk, még egy kisebb esés is legyengítheti az embert. Idősebb korban pedig az elesés súlyos következményekkel járhat, beleértve a sérülést, a rokkantságot, sőt a halált is. Szerencsére a legtöbb esés megelőzhető. Sokat segít, ha változtatunk néhány dolgon, elkezdünk edzeni, és ügyelünk az egészségünkre.

Milyen testmozgás tesz jót a vérnyomásnak?

Fontos tudni, hogyan hat az edzés a vérnyomásunkra. És vajon melyik lehet a legelőnyösebb testmozgás a vérnyomás csökkentése céljából? Erről írt összefoglalót dr. Anthony L. Komaroff, a Harvard Health Letter főszerkesztője. Kiemeli: a rendszeres testmozgás nemcsak a vérnyomást csökkenti, hanem sokféle betegségtől is véd és javítja a hangulatunkat.

Kognitív tartalékunk: az agy csodafegyvere

A kognitív tartalék az agyunk egyfajta improvizációs képességét jelenti, és azt, hogy alternatív módokat találjon egy-egy konkrét feladat elvégzésére. Tükrözi, hogy az agy mennyire rugalmasan használja fel a készségeket és képességeket a problémák megoldásához és a kihívásokkal való megbirkózáshoz. Mi minden kell a kognitív tartalék fejlesztéséhez?

Öregedés: ön hány évesnek érzi magát?

„Mostanában sokat gondolkodtam az öregedésről”, mondja egy podcastban dr. Sanjay Gupta, a CNN vezető orvosi tudósítója. „Idén leszek 54 éves, tehát középkorú, amikor az ember túljutott a csúcson. De ha megkérdeznék, hány évesnek érzem magam, azt mondanám, hogy a 30-as éveim közepén járok.” Lássuk, hogyan hozhatjuk ki a legtöbbet magunkból, bármilyen életkorban.

Milyen ruhát vegyünk fel nagy hőségben?

Száraz vagy inkább párás meleg az idő? Gondolkodjunk el ezen, amikor kiválasztjuk, mit vegyünk fel. Az egyre gyakoribbá váló, szélsőséges hőhullámok miatt a ruházatunk létfontosságú lehet. Ha jól döntünk, akkor akár 2 Celsius-fokkal magasabbra állíthatjuk a légkondicionálót – ez pedig kisebb energiafogyasztással és kevesebb üvegházhatású gáz kibocsátásával jár.

Ösztrogének: 11 remek természetes forrás

Bizonyos növények és magvak, köztük a bogyós gyümölcsök és a lenmag, olyan vegyületeket tartalmaznak, amelyek ún. fitoösztrogénként működnek. Az ösztrogén hormon számos funkciót lát el a szervezetben, többek között támogatja a szexuális és reproduktív funkciókat. Az alacsony ösztrogénszinten szerencsére fitoösztrogénekben gazdag étrenddel is javíthatunk.

Mit (t)ehettünk volna másként Görögországban

17 napot volt szerencsém Görögországban, Pargán tölteni előszezonban, ahol gyönyörű időt fogtunk ki. Megjegyzem, hogy olyan áron, ami sajnos kis hazánkban 5 napra sem lenne elegendő. Így folytatódik – ezúttal az étkezésről és a napozásról szóló gondolatokkal – Sztojalovszky Gábor természetgyógyász útibeszámolója, amelynek első része júniusban jelent meg.

A görögdinnye sokféle jótékony hatása

Itt a dinnyeszezon, mikor együnk görögdinnyét, ha nem most? A szónoki kérdésre a válasz nyilvánvaló. Bár a görögdinnye-idénynek hamar vége, ne keseredjünk el, mert a dinnyemagok is komoly gyógyerővel büszkélkedhetnek. Az alábbi írás a vesekő-képződést gátló hatást emeli ki, és konkrét receptet is ajánl a szárított dinnyemagok gyógyító célú felhasználására.