Tanácsadóink

Németh Imréné Éva

Választhat az alábbi lehetőségek közül vagy lejjebb görgetve elolvashatja a tanácsadóhoz érkezett korábbi kérdéseket, ill. az azokra adott válaszokat – amennyiben azok publikusak.

szoptatást támogató, tejkiválasztást segítő gyógynövények

A kérdés

Kedves Éva!Kismama vagyok, a kisfiam 4 hónapos,akit szoptatok.Abban kérem a segítségét, hogy mik azok a gyógynövények, amikből készült teát fogyaszthatok-akár nagy mennyiségben is- és a tejelválasztásra is előnyösen hatnak.Tanácsát előre is köszönöm:Gulyás M.

A tanácsadó válasza

Kedves Kismama!
A tejkiválasztást elősegítő gyógynövények közül: az Ánizsmag, Kapormag, Édeskömény, Kecskerutafű, Majoranna, Görögszéna, Kakukkfű, Bodzavirág, Fehér árvacsalán, Bazsalikom, Fűszerkömény felhasználását javaslom. Sokféle keverék javasolható, érdemes többfélét megpróbálni, hiszen egyénenként is más-más lehet a hatásos. Teakeverék elkészítésekor ügyeljünk arra, hogy a magvak összetört formában kerüljenek a keverékben, mert így jobban kiadják hatóanyagaikat. Fontos továbbá az is, hogy nem az általában használt vízmennyiséggel forrázzuk le a keveréket, hanem minimum 1 literrel. Naponta több (maximum 3) alkalommal is készíthetünk frissen teát, amelyet elkortyolgatjuk a nap folyamán. A teakeverék helyes arányát e-mail címére küldöm el. Eredményes teafogyasztást és örömteli babázást kívánok Önnek.
Üdvözlettel: Éva

tinktúra, vagy inkább tea?

A kérdés

szeretném tudni,hogy melyiknek van erőssebb hatása a tinktúráknak,vagy a teáknak melyiket érdemes inkább használni. mit érdemes megnézni azt,hogy mennyit tartalmaz vagy milyen minőségű és honnan tudom meg,hogy milyen minőségü. Tisztrelettel Kováts lászlóné FiFI jeligére

A tanácsadó válasza

Kedves Fifi! A válaszom: amikor nem áll rendelkezésre szárított, vagy friss gyógynövény, akkor bizony nagyon jó a tinktúra. Vagyis alkoholban kioldjuk a gyógynövények hatóanyagait, melyek 1-2 éven át megőrizni képesek hatóanyagtartalmukat, felhasználásnál hatóanyagtartalmuk állandó.A gyógynövények, az abból készült készítmények szigorú előírásoknak kell megfeleljenek, melyet a VII. Magyar Gyógyszerkönyv és a szabványok (MSZ) rögzítik. A száított gyógynövények kb. 1 év után veszítenek gyógyerejükből, tehát érdemes vásárláskor a dátumokat átvizsgálni.Sok éves tapasztalatom az, hogy más, jobb minőségű a nagyvárosoktól távoleső természetes környezetben gyűjtött gyógynövény (illatosabb, "erősebb"), mint akár a kertünkben termesztett hasonló gyógynövény. Köszönöm kérdését, remélem segítettem a tájékozódásban. Üdvözlettel: Némethné Éva

Az asztma és a gyógynövények

A kérdés

Tiszteletem !Az asztma tüneteinek enyhítésére milyen gyógyteákat javasol ?Válaszát előre is köszönöm: Hutter József

A tanácsadó válasza

Kedves József! A kérdés alapján röviden azt válaszolhatnám, hogy egyénenként, asztmánként más-más gyógynövényeket szükséges alkalmazni, a gyógyszeres (asztmaellenes) terápia kiegészítéseként. De ez a kérdése megkerülését jelentené, ezért vázolom a lehetőségeket. Az asztma fitoterápiás szakember számára is komoly kihívást és felelősséget jelent, hozzáértés nélkül a gyógynövények alkalmazása ebben a betegségben felelőtlenség.
A sikeresen beállított gyógynövénykeverékek, amelyek megfelelnek a betegség pillanatnyi állapotában- sem egyformán javulnak a betegek. Azoknál, akiknél az okok megtalálásáig sikerül eljutni, gyorsabb a javulás. Gyakori, hogy pszichés okok miatt jött létre a betegség, itt számításba jöhetnek a nyugtató, feszültséget oldó gyógynövények: Levendulavirág, Macskagyökér. A táplálkozás az asztmás ember esetében is kulcskérdés. A vegetáriánus étrendre való átállás, valamint az életmód-életvitel változtatása is bizonyítottan segít az asztmatikus betegségek esetén. Allergiás betegségként tartható számon az asztma, ahol a legérintettebb szerv a tüdő és a hörgök, amelyek a külső-belső ingerekre erős reakcióval válaszolnak. Ilyen esetekben a Szúrós gyöngyajak, Kakukkfű, Cickafarkfű, Pemetefű teakeveréke a hörgők tágításával eredményesen alkalmazható. Amikor a hörgők, és a tüdő is gyulladásban van, elkerülhetetlen az antibiotikumok használata, de kiegészíthetjük az antibiotikum terápiát nyákoldó gyógynövényekkel, a sűrű hörgőváladék felszakadozása érdekében: Édesgyökér, Százszorszép (virágzat), Kankalin gyökere, Szöszös ökörfarkkóró virágzata stb. A gyógynövények képesek eltávolítani a hörgők váladékét, így az asztmatikus görcsök előfordulása is kevesebb lesz. Az asztma fitoterápiás kiegészítő kezelésében alkalmazott teákhoz felhasználható gyógynövények még, más-más okokból: Kerekrepkény, Bodzavirág, Pipacsszirom, Fehérmályva-levél és gyökér, Martilapulevél, Veronikafű, Szappangyökér, Szurokfű, Édeskömény, Ánizs, Majoránna, Bazsalikom és Borsmenta és még sorolhatnám. Lényeges az immunrendszer erősítése is, melyre számos gyógynövény kíválóan alkalmas, rendszeres használattal: Echinacea-cseppek, Ginzeng kivonatok stb. A tűdő és hörgők területének reflexzónáját érdemes stimulálni reflexológiai módszerekkel.
Köszönöm bizalmát, teljes gyógyulást kívánva: Némethné Éva

visszérbetegség

A kérdés

Kedves Éva!Nagyon örülök,hogy rátaláltam erre az oldalra,mert már több helyen kerestem olyan természetgyógyászt,akihez kérdésemmel fordulhatok.Az én problémám az,hogy már több mint tíz éve le vagyok %-a mélyvénás trombizissal.3x volt volt,a legutolsó 10 évvel ezelőtt.Mióta, -10 éve- szedem a syncumárt hála azóta nem volt. Csunyának nagyon csunya a lábam,és már több mint egy éve az alsó lábszárom piros,most már egy icsit sötétebb,olyan mintha be lenne gyulladva állandó jelleggel.Az orvosaim azt mondják,hogy sajna erre a lábra már csak vigyázni lehet!!Azt szeretném megkérdezni,hogy tudna-e segíteni abban,hogy az ország melyik részén/én nyireghyázi vagyok/ foglalkoznak orvosi piócával való kezeléssel.Arra gondoltam,hogy ezzel a kezeléssel jobb eredményt lehetne elérni. Előre is köszönöm a válaszát,és várom tanácsát is!Tisztelettel Marika

A tanácsadó válasza

Kedves Marika! Létezik gyógynövényes megoldás a visszérproblémájára. Kérem a Natúrszigeten e témában leírt, vagy a A GYÓGYNÖVÉNYEK NAGYKÖNYVE című nemrégen megjelent könyvemben is megtalálhatóak ezek az eddig megjelent cikkek között, olvassa el. Kiváló gyógynövények hatásos javulást eredményezhetnek úgy külső, mint egyidejű belső alkalmazással. Természetesen a szedett gyógyszerekkel összhangban szükséges kialakítani a belsőleg adott teakeveréket. Számos hasonló panasszal hozzám fordulónak segített már a gyógynövények alkalmazott terápiája, amellyel párhuzamosan bizonyos mozgásformák alkalmazásával, életmódbeli változtatással lehet még javítani. Külsőleg visszérkrémbe nagyon hatásos a Körömvirág (Calendula off.), Feketenadálytő (Symphytum off. L.), Hegyi árnika (Árnika Montana), Útifűvek (Plantago félék) kivonata, de sorolhatnám a gyógynövények sorát. Azt, hogy kinél mi válik be a legjobban az mindig az adott egyéntől függ. Nem kerülöm meg a kérdését a piócával való gyógyítással az ismeretségi körömben nem foglalkozik senki. Mielőbbi gyógyulást kívánok Önnek és megtisztelt bizalmával. Éva

fejfájás, mint kísérőtünet

A kérdés

Kedves Éva!47 éves vagyok. Évek óta tartó fejfájásommal kapcsolatban szeretnék Öntől tanácsot kérni. Szinte minden havi vérzés alatt jelentkezik ez a fejfájás, és az évek múltával egyre több kísérő tünettel jár. A házi orvos abszolút tanácstalan, mert egyik fejfájás csillapító tabletta sem hatásos. A nőgyógyászom azt tanácsolta, hogy menjek el a fejfájás szakrendelésre, s a beutalóra ezt írta: "menstruális migrén?" Én viszont nem nagyon bízom a gyógyszeres kezelésekben, annál inkább a természetes hatóanyagokban. Annál is inkább, mivel én is mostanában kezdtem el természetgyógyászatot tanulni. Öntől, mint tapasztalt gyógyítótól szeretném kérdezni, milyen gyógynövényeket vagy illóolajokat javasol? Segítségét előre is köszönettel veszem. Kívánok Önnek további sikeres gyógyítást, és hozzá jó egészséget!

A tanácsadó válasza

A fejfájás az a fájdalom, amelynek ezerféle kiváltó oka lehet. Azonnali segítséget jelenthet a Borsmenta 2 csepp illóolaja, valamint a Ginkgo Biloba két cseppje egy kiskanál Orbáncfű olajba (Szent-János olajba) keverve a fájdalom helyén történő bedörzsöléssel. Számos más megoldás is van, de a tüneti megoldásokon túl kell látnunk. Bizonyára mindenkinél jobban tudja, mennyire megnehezíti az életvitelét ez a tünete. Szándékosan neveztem tünetnek, mert az esetek többségében kísérője valamely oknak, esetleg betegségnek is. Kérdések merülnek fel: volt-e kivizsgáláson ezzel a problémájával és milyen eredménnyel zárult? Számos ok között felmerülhet a fokozott idegi megterhelés, a vérnyomása ilyenkor alacsony, ill. magas-e? Időjárási frontokra érzékenyen reagál-e? A feje mely részén a legintenzívebb a fájdalom. Az emésztőrendszere mennyire terhelt, az epetermelés, epeelfolyás rendben történik-e? Táplálkozási szokásai, folyadékbevitelének mennyisége stb. Fájdalmával együtt jelentkezik-e szédülést stb. sorolhatnám a kérdéseket. Ezért aztán a megoldás is sokféle lehet, meg kell keresni (találni) a fejfájás valódi okát. A HKO-ban alkalmazott gyógymódok ilyenkor a leghatásosabbak, elsősorban az akupunktúrára gondolok, mert a szervezet egész energetikai rendszerére kiegyensúlyozó hatással van a meridiánokban keringő életenergia (CSí) helyreállításával. Természetesen vannak alkalmas, csodálatos gyógynövények, számos aromaterápiás szer (lásd fentebb) amelyek gyors csillapítást eredményezhetnek, de az ok ismerete véglegesen megoldhatná a problémáját, akár megfelelő gyógynövénykeverékek alkalmazásával. Köszönöm bizalmát, jókívánságait, mielőbbi gyógyulást kívánok Önnek.