Új módszerek a fogyni vágyóknak

Az utóbbi időben a nemzetközi szaksajtó két új módszerről is írt a fogyás elősegítésére. Az egyik a gyomor elektromos ingerlése, amelynek segítségével elérhető, hogy a gyomor kevesebb ételt és italt fogadjon be, illetve lassabban ürüljön ki. A másik eljárás szerint a jövőben lézer segítségével válik lehetségessé a felesleges zsír elégetése. Természetesen egyelőre mindkét módszer kísérleti stádiumban van, de néhány éven belül már szélesebb körben is elterjedhetnek.

Az American Journal of Gastroenterology című szakfolyóirat nemrég arról tudósított, hogy a texasi egyetem kutatói 12 egészséges önkéntesen tesztelték a gyomor elektromos ingerlését. A vizsgálat során a résztvevők gyomornyálkahártyájába elektródákat ültettek be, és ezek révén 3 napon át rendszeresen hajtottak végre tényleges vagy szimulált elektrostimulációt. Eközben a gyomor működésének számos jellemző adatát mérték, a résztvevők pedig naplót vezettek arról, mennyi ételt és italt fogyasztottak.

Az eredményeket értékelve kiderült, hogy a gyomor tényleges elektromos ingerlése nyomán csökkent az elfogyasztott étel és ital mennyisége, viszont nem következett be ilyen hatás akkor, ha nem vezettek áramot az elektródákba. A résztvevők természetesen nem tudták, mikor történik valódi elektrostimuláció. Az elektromos ingerlés másik hatása az volt, hogy a gyomor kiürülése, az elfogyasztott étel távozása tovább tartott, mint különben. A kísérlet során komoly mellékhatásokat nem tapasztaltak, a vizsgált személyek nem éreztek émelygést, gyomorégést, és nem is böfögtek. Ha az eljárás hosszabb távon és több embernél is eredményesnek bizonyul, akkor jó esélyt kínál a kórosan elhízott embereknek arra, hogy veszítsenek a súlyukból – anélkül, hogy a sebész kése alá kellene feküdniük.

A másik, lézeres zsírégető eljárást az egyik massachusettsi kórház munkatársai dolgozták ki. A módszer ígéretesnek látszik cellulitis ellen, szív- és érrendszeri megbetegedésekben, érelmeszesedésben, valamint akne ellen.

Egyelőre állatkísérletek történtek, Rox Anderson vezetésével sertések 5 cm vastag zsírszövetén vizsgálták a lézer hatását. Egy bizonyos hullámhosszon a kutatók képesek voltak elégetni a zsírszövetet, amelynek maradványait azután a kísérleti állatok szervezete eltávolította magából.

A kutatók az új módszert szelektív fototermolízisnek nevezték el. Hatékonynak látszik egyes bőrproblémák, főleg akne esetében is. A kutatók remélik, hogy a jövőben olyan lézert tudnak létrehozni, amely képes „felkutatni” a lerakódott zsírt a szervezetben, és segítségével akár az artériás érrendszerből is sikerülhet eltávolítani a zsírlerakódásokat.