Már a kisbabák is tv-t néznek és videojátékot játszanak

Már a kisgyermekek körében is terjed a tévézés, a videojátékok vagy a számítógép használata. Az Egyesült Államokban a 6 évesnél fiatalabb korosztályban 10 gyermek közül 8 napi 2 órán át használja ezeket az eszközöket. És ami legalább ilyen riasztó: minden harmadik kisgyermek családjában állandóan be van kapcsolva a tv, akkor is, ha nem nézi senki. Nem ritka a tv-készülék a picik hálószobájában sem, hiszen a 2 évesnél kisebb babák 19%-a már az ágyból is tévézhet.

Ezek szerint falra hányt borsó az Amerikai Gyermekgyógyász Akadémia figyelmeztetése, amelynek értelmében 2 évesnél fiatalabb korban egyáltalán nem ajánlott a tévézés. Jellemző az egyik szülő érvelése, aki a kutatók kérdéseire válaszolva kijelentette: „Kisfiam születésétől fogva rendkívül intelligens, már egyéves korában egyedül nézett DVD-ket, válogatva a jelenetek közül. Úgy gondolom, jó döntés volt, hogy a gyereknek legyen saját tv-készüléke, mert az segíti növekedését.”

Természetesen számít az is, hogy már felnőtt és szülővé vált az a nemzedék, amely maga is kora gyermekkorától tévézett. Ezek a szülők úgy vélik, hogy a tv és a számítógépes játékok megkönnyítik a gyerekeknek az olvasástanulást és a szabadidő eltöltését, amikor az anya és az apa nem tud foglalkozni gyermekével. Ha a mama főz vagy zuhanyozni akar, kényelmes megoldásnak látszik, ha a gyermeke közben tévézik. A képernyő a jutalmazás eszköze lehet, sőt abban is segíti a szülőt, hogy a gyermek időben ágyba kerüljön.

A gyermekgyógyászok ajánlását – hogy a kétévesnél fiatalabb gyermekek egyáltalán ne tévézzenek – csupán a szülők 26%-a fogadja meg. Pedig egyre több kutatás tanúskodik arról, hogy a túl korai tévézés káros hatással van az agy fejlődésére, és egyes vizsgálatok szerint összefüggésbe hozható az általában hiperaktivitásnak nevezett figyelemhiányos tünetegyüttessel is.