Az idősebb fivérek szerepe a homoszexualitás kialakulásában

Egy ismert kanadai tudós legújabb kutatásai megerősíteni látszanak korábbi elméletét arról, hogy férfiaknál a homoszexuális beállítottság a méhen belüli fejlődés következménye lehet. Anthony F. Bogart cikke, amely a Proceedings of the National Academy of Sciences szakfolyóiratban látott napvilágot, újabb adatokat tartalmaz arról, miként hatnak az idősebb fivérek az azonos nem iránti vonzódásra.

Bogart bizonyítottnak tartja saját korábbi hipotézisét arról, hogy a homoszexuális irányultság kialakulásának valószínűsége egyenesen arányos az idősebb fiútestvérek számával az adott családban. Adatai szerint azon férfiak között, akiknek nincs bátyjuk, a homoszexualitás átlagos aránya 2-3%. Ha viszont egy férfinek 3 vagy több idősebb fivére van, akkor már 5%-osra nő annak az esélye, hogy az illető homoszexuálissá váljék. Hasonló hatást a kutató nem figyelt meg a nőknél.

A vizsgálat során 944 homoszexuális és heteroszexuális beállítottságú kanadai férfi családi adatait dolgozták fel. Érdekes, hogy az idősebb fivér hatása nemcsak azoknál jelentkezett, akik teljes családban nőttek fel, hanem olyan férfiaknál is, akik különböző okoknál fogva már fiatal gyermekként elszakadtak biológiai szüleiktől és testvéreiktől.

Bogart úgy véli, hogy kutatási eredményeiből következik: már a méhen belüli fejlődés döntő hatást gyakorol a szexuális beállítottságra, és ebből a szempontból ez a tényező fontosabb, mint a családi és társadalmi körülmények. Valószínűnek tartja, hogy az idősebb fivérek megszületése után teherbe esett asszony vérében megnő az NU-antigénre válaszként keletkező ellenanyagok mennyisége. Ez határozza meg, milyen nemű lesz az újszülött, mert a férfi, vagyis az Y kromoszómához köthető. Ennek az antitestnek a mennyisége minden újabb terhesség esetén tovább nő, és ez jelentős hatást gyakorolhat a fiú magzat központi idegrendszerének kifejlődésére.

A kutatás következő szakaszában újabb statisztikai adatokat fognak elemezni, és megpróbálják majd feltérképezni a homoszexuális férfiak édesanyjának immunrendszeri sajátosságait.