Az apa illata befolyásolja a lánygyermek nemi érését

Az édesapa által termelt illatanyagok, a feromonok mérhető hatást gyakorolnak a lánygyermek nemi érésének folyamatára. Ezzel a meglepő eredménnyel zárult az amerikai Penn State University Egyetem kérdőíves felmérésen alapuló vizsgálata az USA-beli Pennsylvania államban.

A kutatást vezető Robert Matchock rámutatott, hogy az édesapa gátló hatású kémiai illatanyagokat bocsát ki, amelyek lassítják a leány nemi érésének folyamatát. Ha ez a hatás nincs jelen, akkor a lánygyermek hamarabb éri el a nemi érettséget.

Korábban is ismeretes volt, hogy az állatvilágban hasonló jelenség tapasztalható, de most első alkalommal tudták az embernél is bebizonyítani ennek a meglétét. Az emberi gének között nemrégiben találták meg azt, amely kódolja a feromonokat befogadó receptorokat. Ez egyben megmagyarázza a feromonok hatását a menstruációra, pontosabban az első menstruáció jelentkezésének idejét.

Az amerikai kutatók kölcsönös kapcsolatot tételeznek fel a lánygyermek családi-társadalmi környezete és a nemi érettség elérésének időpontja között. Kérdőívek révén megvizsgálták és értékelték 1938 diáklány családjának méretét és összetételét, valamint figyelembe vették, hogy jelen van-e a családban a biológiai apa vagy sem. Következtetéseket vontak le továbbá abból is, hogy a lánygyermek milyen gyakran találkozott az édesapjával, és milyen életkorban csökkentek vagy szűntek meg ezek a kapcsolatok.

A szülők gyakorta tagadják a nemi nevelés szükségességét, miközben kétségtelen, hogy nem tudják megakadályozni a gyermeket a megfelelő információk beszerzésében. Mint az említett kutató kijelentette: eredményeik bizonyítják, hogy azok a lányok, akik édesapa nélkül nőttek fel, három hónappal korábban érték el a nemi érés időpontját, mint a teljes családokban nevelkedők. Emellett kiderült az is, hogy minél előbb csökken a lánygyermek és az édesapa közötti kapcsolat erőssége, annál hamarabb következik be az első menstruáció.

A fiútestvérek jelenléte azonban éppen ellenkező irányban hat, mert minél intenzívebb a kapcsolat a fiútestvérrel, annál hamarabb következik be az első menstruáció. És még egy érdekesség: a városlakó lányoknak hamarabb jött meg az első menstruációjuk, mint a falusiaknak. A kutatók magyarázata szerint a városokban a lányoknak több lehetőségük van arra, hogy eltávolodjanak a családjuktól, az édesapa gátló feromonjaitól, illetve hogy olyan férfiakkal találkozzanak, akik számukra szexuálisan vonzó feromonokat bocsátanak ki.

A vizsgálat eredményeiről az American Journal of Human Biology című szakfolyóirat számolt be.