Szülés, szoptatás, az anyaság korai szakasza – segítenek az ENERGY készítményei

A sikeres terhesség az érett magzat megszülésével fejeződik be. A gyermek számára ez az esemény jelentős stresszel járhat. A múlt század 50-es és 80-as évei közötti, igen konzervatív hozzáállás óta, amikor a szülő nőt még többé-kevésbé betegnek tekintették, a szüléssel kapcsolatos szemlélet jelentős változásokon ment keresztül. A világszerte megtörtént váltás úttörői Leboyer és Odent szülészek voltak a múlt század 70-es éveiben.

Ma a szülészet igen liberális szemléletű, mivel nagy szabadságot biztosít a szülő nő számára abban, hogy miként akarja átélni a szülést, amelynél immár teljesen természetes dolognak számít a közeli hozzátartozó jelenléte. Ugyanakkor az anya és a magzat számára egyaránt kockázatot jelentő esemény orvosi megítélése továbbra is a biztonság szavatolásának elvén alapul.

Szülés: mi mindenre gondoljunk?

A szülés helyének megválasztásakor az anyukáknak nemcsak az átlagon felüli szobákkal, modern műszerekkel és a sürgősségi intenzív újszülött-ápolás lehetőségével ellátott szülőotthon felszereltségére kell figyelemmel lenniük. A szülésnél képzett, tapasztalt orvosoknak és szülésznőknek kell jelen lenniük, márpedig belőlük egyes osztályokon hiány mutatkozik. Különösen a szülésznők esetében fontos, hogy empátiát tanúsítsanak a szülő nő irányában, és őszintén igyekezzenek, hogy a munkájukat nemcsak profi módon végezzék, hanem emberileg és érzelmileg is segítsék a szülő nőt ezekben a nem könnyű órákban.

A szülőszobában kellemesen hat a ma már elterjedt aromaterápia keretében alkalmazott SPIRON. Nyugodt és felszabadult légkört teremt, amire olyannyira szükség van a szülő nő lelki támogatásához. Igazi segítséget jelentenek a PENTAGRAM® krémek is, amelyeket az első szülési fájások idején a csípő- és a deréktáj, továbbá a reflexzónák és az akupunktúrás pontok masszírozására használunk. Ezzel a módszerrel hatékonyan mérsékelhetjük a fájdalomérzést, segíthetjük a szülőcsatorna gyorsabb kitágulását és a méhösszehúzódások hatékonyságát. Ez természetesen lerövidíti a szülés első időszakát.

Ezzel kapcsolatban szeretnék véleményt nyilvánítani az otthon, illetve a születésházakban történő szülésekről, ahol hiányoznak az akut orvosi beavatkozás lehetőségei. Manapság, amikor megszoktuk, hogy a nők csak egy vagy két gyereket szülnek, ezért elvárják, hogy a szülés 100 százalékosan sikeres legyen, a kórházon kívüli szülést felesleges kockázatvállalásnak tartom. A legjobb és legtapasztaltabb szülészorvosok és felkészült szülésznők sem képesek teljes bizonyossággal előre megmondani, hogy a szülés valamelyik fázisában nem lép-e fel komoly szövődmény, így néha perceken múlik a gyerek és gyakran a szülő nő életéért folyó harc kimenetele. Ha valaki vállalni akarja ezt a kockázatot, nem ártana visszatekinteni a múltba, nagyanyáink és dédanyáink idejére, amikor a gyermekek, illetve a szülő nők halála sem számított ritkaságnak.

Úgy gondolom, hogy törekvéseink igazi mércéjét a szülőotthonokban történő, biztonságos szülés „arany középútja” jelenti, ahol tiszteletben tartjuk a szülő nő méltóságérzetét, kéréseit és a közeli hozzátartozók jelenlétét.

Az anyaság korai szakasza

A szülés utáni pillanatokban nagyon fontos, hogy ne szakadjon meg a gyerek kapcsolata az anyjával. A köldökzsinór elvágása után a gyereket az anya hasára fektetik, fejjel a melle felé. Ebben a pillanatban az újszülött, aki kikerült az anyaméh biztonságából és egy számára ismeretlen világba jutott, ismét visszanyeri biztonságérzetét, amit az érintések és a meghitt, ismerős hang váltanak ki. Az anya az érzelmi élmény tetőfokát éli át, gyakran könnyekkel fogadja a gyerekét mint a legdrágább ajándékot. Az apa jelenléte betetőzi ezt a boldogságérzetet, és a család teljessé válását.

Manapság gyakorlatilag minden szülőotthon lehetővé teszi, hogy az anya és gyereke a szülés után egy szobában, együtt tartózkodjon – ez az úgynevezett rooming-in rendszer. Számos szülőotthon célirányos betanítással, illetve gyakorlati segítséggel arra törekszik, hogy csaknem minden anya már a hazamenetele előtt szoptasson, és képes legyen gondoskodni a gyermekéről. A legjobb egészségügyi intézményekben a szülészetet elhagyó anyák 95%-a szoptat, és sok ilyen egészségügyi intézmény elnyerte a Baby-friendly hospital, azaz a bababarát kórház címet.

Érdemes hangsúlyozni, hogy mérhetetlenül fontos az anya belső motivációja és az a meggyőződése, hogy az anyatej a legjobb táplálék, amely biztosítja a gyermek egészséges fejlődését, és csökkenti a megbetegedések (allergia, ekcéma stb.) előfordulását. Biológiai szempontból a szoptatási időszaknak legalább 4-5 hónapig kellene tartania, mivel a gyerek fejletlen immunrendszere nem termel ellenanyagokat a fertőző betegségekkel szemben, ezeket tehát az anyjától kell megkapnia. Egyes anyukák különböző okokból elvesztik ezt a motivációjukat, és idő előtt áttérnek a mesterséges tápszerekre. Ez legtöbbször annak a következménye, hogy nem fogják fel a szoptatás jelentőségét a gyermek jövőbeni egészsége szempontjából, illetve bizonyos fokú „kényelem” gátolja őket az akadályok legyőzésében, amelyekkel néha a szoptatás együtt jár. Kiemelendő, hogy a szoptatásnak nemcsak táplálkozási és immunbiológiai szerepe van, hanem szilárd érzelmi köteléket alakít ki az anya és a gyermek között, amely az egész életükben megmarad.

A korai anyaság időszakában, éppen a fent ismertetett okok miatt, elő kell segíteni a szoptatásos táplálást, vagyis az elegendő mennyiségű tej képződését és a mell megfelelő állapotát. Azoknál a babáknál, akiknek problémát okoz a mellbimbó szájba vétele, megfelelő szoptatási technikát vagy segédeszközt kell alkalmazni ennek megkönnyítésére. Jelentős szerepet töltenek be a szülőotthonok mellett működő szoptatási szaktanácsadók (Csehországban telefonos forró vonalon át a nap 24 órájában lehet kérdéseket feltenni) és a gyermeklátogató védőnők.

Az anya lehetséges betegségei közül a mellgyulladás különös figyelmet érdemel. Az antibiotikumok elhamarkodott és felesleges alkalmazása ebben az esetben gyakran a tejképződés csökkenéséhez vezet, vagy ahhoz, hogy a baba elutasítja az anyatejet.

További gyakori probléma a mellbimbók fájdalmas berepedezése és egyes esetekben nedvedzése. Itt nagyon fontos a helyi higiénia megtartása, valamint a szoptatás módja és időtartama. Nemritkán találkozunk azzal is, hogy a szoptató anyuka fáradt, enyhe depresszióban szenved, és intenzívebben hullik a haja.

Az ENERGY készítmények szülés utáni alkalmazása

Az egyik legfontosabb készítmény a FYTOMINERAL (naponta 30-45 csepp), mely – ha teljes adagban alkalmazzuk – növeli az enzimek aktivitását és pótolja azokat az elemeket, melyeket a szoptató anya „elveszít” és a tejbe „táplál”. A kolloid formában lévő ásványi anyagok kiváló felszívódása és biológiai hozzáférhetősége következtében a hatás gyakorlatilag azonnali. Helyileg nagyon hatásos fokozott hajhullás esetén, ha ujjainkkal ütögetve bemasszírozzuk a készítményt a hajgyökerekhez. Igen hatékony az ARTRIN emulzióval való hajmosás is.

A szoptató nő szervezete számára ugyanilyen fontos a PROBIOSAN (naponta 1-3×1 kapszula) is, mely a megfelelő bélműködést biztosítja a tápanyagfelvételkor, a vitaminok képződésében és felszívódásában, valamint az immunrendszer erősítése során. Ajánlott továbbá a VITAMARIN (naponta 2×2 kapszula) mint az ereket és az idegrendszert, valamint a nyálkahártyák felületének védelmét ellátó telítetlen zsírsavak forrása.

Ha a szoptató anya úgy érzi, hogy kevés az energiája és fáradt, nagyon jót tesz neki a BARLEY (naponta 1-3x ital formában) a hatása gyorsan jelentkezik. Szedhető a tabletta formájú SPIRULINA BARLEY is. A vitaminok, nyomelemek, valamint más építő és növekedést serkentő anyagok állandó forrása a CHLORELLA (naponta 3×1-2 tabletta).

A tejtermelődést segíthetjük GYNEX-szel (naponta 3×7 csepp) és CYTOVITAL-lal, amely a mellbimbók és a mell bőrének nagyon finom masszírozására szolgál. A GYNEX segít azoknak a panaszoknak a megszüntetésében is, melyek a klimaxos tünetekhez hasonlítanak. Azoknál a nőknél lépnek fel ilyenek, akik nagyon érzékenyek az ösztrogénszint csökkenésére, ami természetes, fiziológiás tünet a szülés után. A további krémek és fogkrémek alkalmazása hasonló, mint a terhesség idején.

A felsorolás végére hagytam az AUDIRON-t, amely a szoptatást védő legfontosabb termékek egyike. Ha kezdődő mellgyulladáskor ismételten alkalmazzuk a mell kipirosodott és megkeményedett részére, azonnali megkönnyebbülést okoz, egyben meggátolja a gyulladás továbbterjedését és erősebb gyulladás kifejlődését, amikor az antibiotikum alkalmazása már elkerülhetetlen lenne – annak minden, a gyermekre és az anyára gyakorolt hátrányos hatásával együtt. Ennek a készítménynek minden szoptató anya házi patikájában ott kellene lennie, mivel a mellgyulladás hirtelen és váratlanul szokott jelentkezni, leggyakrabban az éjszakai órákban.

Az ENERGY termékek megadják a lehetőséget, hogy segítsünk szervezetünknek megőrizni az egészséget, és lehetővé tegyük a kisbabák egészséges fejlődését. Csak rajtunk múlik, hogyan használjuk ki ezt a jelentős potenciált.

Kívánjuk minden anyukának, hogy gyermeke születése felejthetetlen, gyönyörű élmény legyen számára, és hogy az anyaság korai szakasza életének legszebb időszakai közé tartozzék.

Dr. Bohdan Haltmar