Gyógymódkereső

Leégés, napszúrás

Megelőzés: természetes olívaolajba kevés ecetet keverve olcsón pótolhatjuk a drága fényvédő szereket. A leégést is ápolhatjuk olívaolajjal. Arcunkat érdemes bedörzsölni egy felvágott uborka levével, amely sűrített formában hatékony fényvédő szer.

Ha csak a bőr felszíne sült le, de még nem hólyagosodott fel, akkor alkalmazhatunk citromlét: hűsít és gyógyít. Előtte azonban ajánlatos érzékenységi bőrpróbát végezni az alkaron, és ha nem jelentkezik bőrpír, nyugodtan használhatunk citromot.

Túrót vagy uborkaszeleteket is helyezhetünk a bőrre. Hűsítő és nyugtató hatásúak. Ugyancsak jótékonyan hat a nyers, felszeletelt burgonya leve, almaecettel és íróval elkeverve.

Gyógynövényeket is tartalmazó Aloe vera géllel, illetve spray kiszerelésű kivonattal (az érintett bőrfelületet akár óránként befújva) szintén jó eredményeket lehet elérni a bőr regenerálásában.

Hasznos lehet még az aztékok óta ismert kakaóvaj.

A bőr regenerálását természetesen nem csak kívülről szükséges elvégeznünk. Lényeges, hogy leégés után legalább néhány napig vegetáriánus étrendet kövessünk. (Ha érezzük, hogy jót tesz, tovább is kitarthatunk mellette!) Ismeretes, hogy az A-vitamin bőrvédő, ezért máskor is, de ilyenkor különösen érdemes A-vitaminban gazdag ételeket fogyasztani. Ilyenek: tej, vaj, túró, gomolya, tojássárgája. A zöldség- és főzelékfélék közül ajánlott: sárgarépa, sütőtök, fűszerpaprika, paraj, sóska, paradicsom, cékla, kelkáposzta, zöldborsó, zöldbab, szója, petrezselyem. A bőr egészségének hasznos gyümölcsök: sárgadinnye (sárga húsú), kajszi, áfonya, csipkebogyó. A felszívódást elősegíti, ha ezeket olajos (vagy olívaolajjal megkent) kenyérrel együtt fogyasztjuk.

Előnyös még a telítetlen zsírsavakban gazdag táplálék, például a hidegen sajtolt növényi olajok, mák, diófélék.

A H-vitamin ugyancsak bőrvédő, a következő élelmiszerekben található meg: élesztő, földimogyoró, mák, szójaliszt.

A bőr alatti kötőszövet épsége szempontjából fontos a C-vitamin, amit nagy mennyiségben tartalmaznak a nyers növényi ételek.

A bőr egészségéhez elengedhetetlen nyomelem a cink; jó forrásai a hüvelyesek és a burgonya. Más szükséges ásványi anyagok: vas és kalcium.

A körömvirág kenőcs régi, jól bevált szer száraz, repedezett bőrre, nehezen gyógyuló sebekre. A körömvirágban lévő karotinoidok javítják a bőr öngyógyító képességét. A hagyományos recept szerint disznózsírral készítik, amely nem csupán a kenőcs vivőanyaga, hanem megfelelő hordozó a zsírban oldódó karotinoidok számára. A disznózsír az emberi zsírral való hasonlósága miatt rendkívül jól felszívódik a bőrbe, és a mély rétegekbe is eljuttatja a hatóanyagot, hatékonyabban, mint más vivőanyagok, ezért alkalmazzák a Theiss-féle körömvirág kenőcsben.

Testen található akupresszúrás pont: Kor-26.

A kormányzó vezeték 26-os pontjának (Kor-26) a csipkedése, morzsoló nyomása mérsékli a napszúrás tüneteinek jelentkezését, emellett hasznos arcödéma és derékfájás esetén is. Helye: az orr–ajak redő (vagyis az orr alja és a felső ajak középső része közötti terület) felső harmadoló pontja.

Vissza a betegségek listájához

Itt olvasható tanácsainkat Kürti Gábor: Gyógyítás otthon című, 2003-2004-ben több kiadásban is megjelent könyvéből vettük – a szerző hozzájárulásával.