Illóolaj-kereső

Az itt látható keresődobozokban kétféle módon is kereshet. Ha egy konkrét illóolajra kíváncsi, akkor a jobb oldali listából válassza ki a kívánt növényt, majd kattintson az alatta látható Megnézem feliratú gombra. Ha viszont azt szeretné tudni, hogy egy vagy több betegségére, panaszára melyik illóolaj nyújthat gyógyírt, akkor a bal oldali listában jelölje be a betegségeket/panaszokat, majd az alatta levő Megnézem gombra kattintva, megkapja az eredményt. A listákban a kívánt elemhez való navigálást megkönnyítik a fölöttük látható betűsorok. A kívánt betűre kattintva a lista azokhoz az elemekhez ugrik, amelyek a kiválasztott betűvel kezdődnek.
Előfordulhat, hogy ha túl sok betegséget/panaszt jelöl meg egyszerre, akkor a keresés nem hoz eredményt, azaz nem lesz minden megjelölt betegségre hatásos gyógynövény az adatbázisban. Ekkor próbálkozzon új kereséssel, de ügyeljen arra, hogy ezúttal kevesebb betegséget/panaszt válasszon ki!

Keresés betegségek/panaszok között

Keresés az illóolajok között

 

Ön az alábbi betegségekre/panaszokra keresett: Allergia

Citromfű (Melissa officinalis)

Hatásai
Emésztési zavarokat mérséklő
Álmatlanságot, idegességet megszüntető
Idegi eredetű szívpanaszokat mérséklő
Allergia- és asztmaellenes

Használata
Belsőleg: Szíverősítő és vérnyomáscsökkentő, nyugtató, egyben erősítő hatású. Segíti a máj- és epeműködést, megszünteti a felfúvódást, oldja a görcsöket, izzaszt és baktériumellenes hatású.

Külsőleg: Migrén és reuma esetén bedörzsölőszerként alkalmazhatjuk, rovarcsípésekre és más bőrproblémákra kenhető.

Geránium /gólyaorr/ (Pelargonium fodorantissimum)

Hatásai
Erősítő
Gyulladásgátló
Fájdalomcsillapító
Sebgyógyulást segítő

Használata
Belsőleg: Gyomor- és bélgyulladásra, bélférgességre, általános gyengeségre, cukorbetegségre egyaránt jó. Csillapítja a vérzést, a fájdalmat, fertőtlenít, serkenti a mellékvese működését.

Külsőleg: Toroköblítő szerként alkalmazhatjuk szájnyálkahártya- és torokgyulladás kezelésére. Sebekre és égésekre, lemosásra és borogatás formájában alkalmazható. Jó még pattanásra, pörsenésre, ekcémára, bőrélősködők ellen bedörzsölő szerként. Száraz, vízhiányos bőrre ápolószerek alkotórészeként alkalmazzák.

Kamilla (Matricaria chamomilla)

Hatásai
Emésztési zavarokat mérséklő
Könnyű álmot adó
Fájdalomcsillapító
Köhögést enyhítő
Menstruációs zavarokat megszüntető

Használata
Belsőleg: Nyugtató, fájdalomcsillapító (fejfájás, migrén), gyulladásgátló, görcsoldó, erősítő, lázcsillapító hatású. Javítja az emésztést, fokozza az epekiválasztást, elűzi a férgeket, elősegíti a sebgyógyulást és a szabályos menstruációt.

Külsőleg: Mindenfajta bőrbetegségre és allergiára, pörsenésre, bőrgyulladásra lemosás és borogatás formájában hatásos. Náthára és melléküreg-gyulladásra kamillás gőzfürdőként, rekedtség ellen kamillateás toroköblítés formájában alkalmazzák. Hüvelyöblítésre is használható.

Levendula (Lavandula officinalis)

Hatásai
Nyugtató (különösen a szívidegekre hat)
Görcsoldó
Fájdalomcsillapító
Fertőtlenítő
Izzasztó és lázcsillapító
Vízhajtó
Vérnyomás-szabályozó
Menstruációt szabályozó

Használata
Belsőleg: Görcsoldó (gyomor- és bélgörcsök, menstruációs görcsök, migrén), oldja a belső feszültséget, előnyös álmatlanságban és idegesség esetén, melankóliában, depresszióban. Jó légúti megbetegedéseknél (asztma, szamárköhögés, torokgyulladás, hörghurut, dohányzás miatti köhögés). Csillapítja a lázat, jó emésztési zavarokra, felfúvódásra, reuma ellen és általános gyengeségben (főleg gyermekeknél). Szívidegességben (szapora szívdobogáskor) is érdemes kipróbálni. Magas vérnyomásra előnyös hatású.

Külsőleg: Feszültség és görcsök kezelésére masszázsolaj formájában alkalmazható, ideges panaszoknál aromalámpában párologtassuk. Jó bármilyen seb kezelésére, főleg ha nehezen gyógyuló, gyulladt vagy gennyes, fekélyes sebről van szó. Hasznos ekcémában, gombás fertőzésekre, fehérfolyásra. Jó még rovarcsípéseknél, égési sebek gyógyítására, tetvesedés és rühösség esetén, valamint hajhullásra. Megnyugtatja, gyógyítja a napozáskor leégett bőrt. Segít lábgombásodásnál. A régi rómaiak leginkább fürdőben használták.

Figyelem: Bár a levendula meglepően sokoldalúan alkalmazható, vigyázni kell az adagolására. Túl nagy mennyiségben ugyanis izgató hatású!

Felhasznált és ajánlott források:
Domokos János, Oláh Andor: Gyógyítás illóolajos növényekkel, aromaterápia. Planétás Kiadó, Budapest, 1991
Biegelbauer Pál: Gyógyító illatok, aromaterápia. Bioenergetic Kiadó, Budapest, 1990
Michael Kraus: Aroma lexikon. Ökoszerviz Kft., Budapest
Rápóti Jenő – Romváry Vilmos: Gyógyító növények. Medicina, Budapest, 1991