Több ezren halnak meg évente orvosi műhiba miatt?

Vojnik Mária, az Egészségügyi Minisztérium politikai államtitkára egy konferencián azt állította: Magyarországon becslések szerint évente három-hatezer ember hal meg orvosi tévedések miatt. A Magyar Orvosi Kamaránál (MOK) vitatják ugyan ezt az adatot, de nem tudták megmondani, mi a reális szám. Simon Tamás ügyvéd becslése szerint a műhibák harmadát okozhatja diagnosztikai tévedés.

A fiatal nő rendszeresen fej- és nyakfájásra panaszkodott, orvosa gerincproblémákkal kezdte kezelni. Mivel diagnózisában teljesen biztos volt, nem küldte el másféle vizsgálatra. Túl későn derült ki, hogy jóindulatú agydaganata volt – írta a Magyar Hírlap.

Huszár András, az Egészségügyi Minisztérium főosztályvezetője a lap kérdésére válaszolva egy pécsi háziorvosok körében készült vizsgálatot említett: az esetek 30 százalékában más betegség miatt halt meg a beteg, mint amit doktora diagnosztizált. (Nemzetközi adatok szerint a klinikai diagnózisok az esetek 8,8–24,4 százalékában tévesek.) Nem véletlen, hogy a családorvosokat vizsgálták: a műhibaperes ügyvéd tapasztalatai szerint mellettük a sebészek a „legveszélyeztetettebb” csoport ebből a szempontból.

A korábban igazságügyi orvosszakértőként dolgozó minisztériumi vezető készítette azt a tanulmányt, amely alapján Vojnik Mária politikai államtitkár egy konferencián azt állította: Magyarországon becslések szerint évente három–hatezer ember hal meg orvosi tévedések miatt. Gyenes Géza, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) főtitkára azt mondta, pontos felmérések erről nincsenek. Évente egy-két tucat esetben derül ki olyan súlyos vétség, hogy a kamara él a legsúlyosabb büntetéssel: a féléves kizárással.

A MOK-tisztségviselő úgy véli, az orvosi tévedések 70 százaléka akkor történik, amikor az orvosnak az uniós irányelvekkel ellentétes ügyeleti rendszer miatt pihenés nélkül kell ellátnia a feladatát.

Annak hátterében, hogy hazánkban csak becsült adatok vannak a tévedések számáról, elsősorban a boncolások alacsony száma áll – magyarázta a minisztériumi főosztályvezető. A kórházban elhunyt betegek körülbelül 27 százalékát vetik alá kórbonctani vizsgálatnak, ami kevesebb, mint az uniós átlag.