Nem hívhatnak rendőrt a mentősök a drogoshoz

Bár tiltják a mentősöknek, néha még előfordul, hogy automatikusan rendőrt hívnak a kábítószer-fogyasztó beteghez. A rendőrök szerint szükségtelen, az ombudsman szerint törvénytelen a bejelentés. Ide vágó hír, hogy 70 ezer forint pénzbírságra ítélte a Pesti Központi Kerületi Bíróság Juhász Pétert, a Kendermag Egyesület alelnökét, aki feljelentette magát amiatt, mert marihuánát szívott. A nem jogerős bírósági ítélet indoklása az Alkotmánybíróság 2004. évi határozatára hivatkozik, amely kimondja: nincsen kábulathoz való alkotmányos jog.

Hiába tiltja főigazgatói utasítás, sokszor már a bejelentéskor rendőrt hív a mentős diszpécser a kábítószeres beteghez. Sárosi Péter, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogvédő szervezet drogpolitikai programvezetője a Magyar Hírlapnak azt mondta, több bejelentést kaptak a drogfogyasztóktól, hogy gyakran a mentővel egyszerre érkezik a rendőrautó is a kábítószeres beteghez.

Cikkében Munkácsy Márton idéz egy neve elhallgatását kérő kábítószer-fogyasztót, aki azt mondta: volt, hogy maguk a mentősök tanácsolták neki, legközelebb hazudjon, ha azt kérdezik, mi okozta a rosszullétét, hátha így megússza a rendőri eljárást. Történt már olyan is, hogy a súlyos állapotban lévő, kábítószer-túladagolásban szenvedő fiatalt magára hagyták a mentőket kérő társak, nehogy a rendőrök őket is bevigyék. „Félő, hogy ezek után a drogfogyasztók inkább nem hívnak mentőt, mert nem bíznak az orvosi titoktartásban” – mondta Sárosi Péter.

Néhány éve Dunaújvárosban a helyi kórház sürgősségi osztályának orvosa hívta a rendőröket, látva, hogy drogos a beteg. Tavaly Szegeden egy ilyen esetben kábítószerrel való visszaélés miatt eljárás is indult a segélykérő páciens ellen. Ezután a TASZ ügyvédei az Országos Mentőszolgálat főigazgatójához fordultak, és ő körlevélben utasította a mentősöket, hogy csak abban az esetben kérjenek rendőri segítséget kábítószertől rosszul lévő pácienshez, ha a beteg támadólag lép fel.

„A mentősök ne a bűnt üldözzék, hanem magatartásukkal is védjék a betegek egészségügyi adatait” – mondta a lapnak Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos, aki szerint törvénybe ütköző az eljárás.

Csendes László, az Országos Rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési osztályának vezetője szerint helytelen és szükségtelen, ha a mentősök automatikusan értesítik a rendőröket is a drogfogyasztókról. „Mi inkább a terjesztőkre összpontosítunk, a mentősöktől kapott információkra sincs szükségünk” – mondta.

Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője elismerte, volt olyan eset, amikor a mentők egy kicsit túlbuzgók voltak, és azonnal rendőrt hívtak. „Az agresszív vagy életveszélyben lévő, de a kórházba szállítást ellenző betegeknél is szükség esetén rendőrt hívnak a kollégák” – jelentette ki a szóvivő. Tavaly tizenkét esetben sérült meg mentős betegtámadásban, ám Győrfi nem emlékezett, hogy a harcias páciensek között lett volna drogos – írja a Magyar Hírlap.