E-mail- és mobiltelefon-függők vagyunk

Hetente akár két munkanapot is eltöltenek e-mailezéssel a számítógép használók, akiknek 75 százaléka valamilyen szinten levelezésfüggő. A maroktelefon-tulajdonosok pedig stresszt és nyugtalanságot érezhetnek, ha huzamosabb időre nélkülözniük kell a készüléket. Az e-mailezési szokásokkal kapcsolatos kutatási eredményeket az információvédelemmel foglalkozó Symantec és az Információs Társadalom- és Trendkutató Központ (ITTK) közös sajtótájékoztatóján jelentették be a napokban Budapesten.

Az 1700 számítógép-felhasználó körében végzett kutatás szerint az európaiak életét nagyban meghatározza az e-mail. A megkérdezettek 75 százaléka ismerte el valamilyen szintű függőségét. A kutatás, amelyet a Symantec megbízásából a Dynamic Markets cég végzett, négy jól elkülöníthető kategóriát állapított meg a felhasználók elektronikus levelezéshez való viszonyában.

Totálisan függők: 21 százalék

A HVG tudósításából kiderül, hogy a tudatosak – a megkérdezettek 49 százaléka – nem idegeskednek az e-mailjeik miatt, szigorúan csak a munkahelyükön és munkaidőben ellenőrzik levelesládájukat.

A totálisan függők – 21 százalék – kényszeresen ellenőrzik elektronikus leveleiket, és pánikba esnek, ha nem férhetnek hozzájuk.

A technofóbok – 10 százalék – az e-mailt csak alapvető rendeltetése szerint és csak ritkán használják. Az elektronikus levéllel szemben a verbális kommunikációt részesítik előnyben.

A passzívak – 6 százalék – számára a levélhalmaz egy idő után teljesen átláthatatlanná válik, így a postaláda megnyitásától is rettegnek.

Konkoly Thege Szabolcs, a Symantec területi igazgatója kifejtette, hogy a megkérdezettek több mint 40 százaléka egészségtelenül áll hozzá az elektronikus levelezéshez. Az e-mail óriási segítséget nyújthat a mindennapi munka megkönnyítésében, de a felhasználóinak jobban oda kellene figyelniük, hogy mire, mennyit és miképpen használják.

A Symantec kutatása szerint a megkérdezettek 52 százaléka tölt naponta 2 óránál is többet levelezéssel, 15 százalék pedig napi 4 óránál is többet, azaz hetente akár 2 munkanapnyi időt. Konkoly Thege Szabolcs elmondta, az e-mail manapság már jóval több, mint egyszerű kommunikációs eszköz. Gyakran használják naptári bejegyzések és nevek, címek, telefonszámok, események visszakeresésére is. Az e-mail mára tulajdonképpen egy naponta vezetett naplóra hasonlít leginkább, s egyáltalán nem meglepő, hogy használói erre támaszkodnak az üzleti életben.

Az elektronikus postának még a munkanapot is sikerült meghosszabbítania, az alkalmazottak 54 százaléka már a 9 órai munkakezdés előtt megnyitja postaládáját és délután 5-kor ellenőrzi utoljára.

A mobil e-mail megjelenése és elterjedése szintén nagy mértékben átalakította a munkavégzési szokásokat. A Dynamic Markets 1700 kvantitatív interjút folytatott általános alkalmazottak és olyan informatikai vezetők körében, akiknek a felelősségkörébe a vállalat e-mail rendszere is beletartozik. Minden vizsgált vállalat 500 főnél több alkalmazottat foglalkoztat, s a legkülönbözőbb szektorokban tevékenykedik Európában, a Közel-Keleten és Afrikában.

Emberi tulajdonságokkal felruházott telefonok

Egy ugyancsak nemrégiben publikált brit felmérés rávilágított, hogy a mobiltulajdonosok stresszt és nyugtalanságot érezhetnek, ha huzamosabb időre nélkülözniük kell a készüléket.

A megkérdezett személyek 90 százaléka közölte, hogy óránként legalább egyszer megnézi mobilját, 84 százalékuk mondta el, hogy soha nem téveszti szem elől a masinát. Ötből négy személy számára rossz érzés, ha hosszabb időn át nincs nála a készülék.

A felmérésben részt vevő személyek 60 százaléka nyilatkozott úgy, hogy a mobil elvesztése rosszabb, mint elhagyni a pénztárcát vagy a lakáskulcsokat. Minden hetedik megkérdezett nyugtalanságot érez, ha nincs vele a maroktelefon.

„Kezdjük emberi tulajdonságokkal felruházni mobilunkat, amely sokunk számára a kapcsolat, a barátság és a figyelmesség megtestesítőjévé vált” – jelentette ki a felmérés kapcsán David Nott, a southamptoni Priory kórház orvosa, a szenvedélybetegségek szakértője.

A felmérés a TicBox.net portálon készült novemberben a Virgin Mobile telefontársaság számára, 2000 személy megkérdezésével.