Hőségriadó esetén ásványvíz igen, alkohol, kávé viszont nem ajánlott

Másodfokú hőségriadót léptettek érvénybe a múlt héten Magyarországon. Az intézkedést az Országos Meteorológiai Szolgálat azon előrejelzése alapján vezették be, amely szerint tartósan, azaz legalább három egymást követő napon át (június 20-23. között) a napi középhőmérséklet eléri vagy meghaladja a 25 fokot. A gyakorlatban a 25 fokos középhőmérséklet 33 fokos csúcshőmérsékletet jelent. A hőség káros hatásainak leginkább az idősek és a gyermekek vannak kitéve.

Mint a Népszavának nyilatkozva Kiss Timea, az országos tisztifőorvosi hivatal kommunikációs főosztályának munkatársa elmondta, másodfokú riasztás esetén az ÁNTSZ értesíti a mentőszolgálatot, a betegellátó intézményeket és a lakosságot. Fontos, hogy délelőtt 11 és délután 3 között lehetőleg ne tartózkodjunk a tűző napon, s hogy az ajánlott folyadékmennyiség többszörösét fogyasszuk, lehetőség szerint ásványvíz vagy ivóvíz formájában. A hőségriasztás harmadik, legerősebb fokozatát akkor rendelik el, amikor a napi középhőmérséklet tartósan, azaz legalább három egymást követő napon eléri vagy meghaladja a 27 fokot. Ez 40 fok körüli napi csúcshőmérsékletet jelent oly módon, hogy éjszaka sem hűl le számottevően a levegő.

A fővárosi ÁNTSZ kérte a budapesti önkormányzatokat, biztosítsák a köztereken az ivóvízvétel lehetőségét, valamint felhívta a háziorvosok figyelmét arra, hogy jobban figyeljenek az idősekre és a krónikus betegekre.

Dr. Kertai Auréltól, a Magyar Orvosi Kamara Háziorvosi Szekciójának elnökétől a Népszava munkatársa, Bialkó László Gergő megtudta, hogy az idősek és a gyermekek könnyebben kiszáradhatnak, mint az egészséges felnőttek, ezért tanácsos a szokásos folyadékmennyiségnél többet – akár a dupláját is – fogyasztaniuk. Nem szerencsés a cukrozott üdítők és az alkohol fogyasztása sem, valamint indokolt a kávémennyiség csökkentése is annak ellenére, hogy a kánikula egy egészséges ember szervezetében alacsony vérnyomást idéz elő. Kertai doktor javasolta még, hogy ha lehetséges, az érintett korosztály képviselői maradjanak otthon vagy tartózkodjanak hűvös helyen.

Tanácsok állattartóknak

Az egyik legfontosabb szabály, hogy kedvenceinket még véletlenül se hagyjuk a kocsiban. A háziállatokkal foglalkozó könyvek szerint ügyeljünk arra, hogy mindig legyen elég ivóvizük, s egy elsötétített hűvös helyük kutyáinknak, macskáinknak, rágcsálóinknak. Kiemelt figyelemmel kell foglalkozni a rágcsálókkal, mivel a hörcsögöknek és a tengerimalacoknak nincs verejtékmirigyük, vagyis nem izzadnak. Hogy jól érezzék magukat, hűvös helyre kell költöztetni őket, esetenként pedig akár külön is hűthetjük a terráriumukat.

Érdekesség, hogy Rómában elrendelték: a nyári időszakban a legforróbb órákban a lovakat nem szabad dolgoztatni, hanem árnyékos helyre vonulva kell pihentetni őket. A konfliskocsisok természetesen tiltakoznak a rendelet ellen.

Nehezebb a mentők dolga a hőségben

A meleg jelentősen nehezíti a mentők dolgát, de a több baleset miatt a rendőrségre is nagyobb feladat hárul.

Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője elmondta, már most 20-25 százalékkal nőtt az esetszám. Lényegesen több rosszullétet jeleznek, ami leginkább az időseket és a szívbetegeket érinti. Az útfelbontások, a metrófelújítás, illetve a Bush-látogatás is több feladatot jelentett a mentők számára. Ráadásul a kocsikban nagy a forróság, ez is nehezíti a munkát.

Garamvölgyi László, az Országos Rendőr-főkapitányság kommunikációs igazgatója szerint a nyári kánikulában, akárcsak a frontos időben az átlagosnál sokkal több a koccanásos baleset. Fáradékonyabbak az emberek, így csökken a koncentrálóképesség. No és az iskolai szünetben rengeteg gyerek van az utcákon, akik esetenként biciklikkel, görkorcsolyákkal is közlekednek. A tűzoltóknál egyelőre nem ad több munkát a hőség. Ám rövidesen nekik is több tennivalójuk lehet, különösen az avartüzek miatt.