Kerülik az orvost a férfiak

Hazánkban a megkérdezettek negyede évente több mint tízszer keresi föl valamelyik rendelőt – derül ki egy 24 országban végzett felmérésből. Ám a felnőttek 16 százaléka egy év alatt egyszer sem járt orvosnál. Inkább a férfiakra jellemző, hogy kerülik a vizsgálatokat.

Magyarországon a TÁRKI végezte a felmérést. Európai összehasonlításban a magyar felnőttek között fordul elő leggyakrabban, hogy évente több mint tízszer fordulnak orvoshoz. Minden harmadik magyar megkérdezett egyszer volt orvosnál az elmúlt esztendőben, míg minden ötödik 3-5 alkalommal keresett föl szakembert.

A fiatalok többsége – 62 százalékuk – évente legfeljebb egyszer fordul orvoshoz. Az adatok azt mutatják, hogy az alapfokú végzettségűek évente többször kérnek egészségügyi ellátást, mint a diplomások vagy a középfokú végzettségűek. Magyarországon kívül a franciáknál és a belgáknál magas a gyakran orvoshoz fordulók aránya.

A felmérés szerint a felnőtt magyar lakosság közel fele – 47 százaléka – szed rendszeresen valamilyen gyógyszert, ami magasabb az európai országok 40 százalékos átlagánál. Ez az arány a nőknél 52 százalék, az idős, 60 év felettieknél 82 százalék, az alapfokú végzettségűeknél pedig 50 százalék. A 24 vizsgált ország összehasonlításában Magyarország a harmadik helyet foglalja el a franciák (56 százalék) és a belgák (47 százalék) után a rendszeres gyógyszerszedés rangsorában. Az osztrákok, a görögök és a lengyelek a sereghajtók e tekintetben. A kutatásból kiderül az is, hogy a megkérdezettek mintegy 12 százaléka az elmúlt 5 évben alkalmanként, de használt olyan gyógyszert, amelyet az orvos nem neki, hanem másnak, például családtagnak, rokonnak, vagy ismerősnek írt fel.

A magyar részvétellel történő nemzetközi ESS kutatás 23 európai ország lakosainak egészségügyi helyzetét is vizsgálta, külön hangsúlyt fektetve az orvosságokra és az orvos?beteg kapcsolatokra.

(Forrás: Zivkovics Natália, Magyar Nemzet)