Nem bújhatnak el az egészségkárosítók

Romlott hús, vegyszeres csemegeszőlő, penészes tojás, bezárt üzletek, több milliós bírságok. Kiragadott kifejezések a Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatal koordinálta nyári hatósági ellenőrzések anyagaiból. A fogyasztók változatlanul számos kockázattal néznek szembe.

Példátlan esetnek számít, hogy idén a szalmonellózisnak négy halálos áldozata is volt. Ami bíztató: a hatóságok egyre nagyobb szigorral léphetnek fel az egészségkárosítók ellen, a jogszabály már arra is módot ad, hogy nyilvánosságra hozzák az egészségrontó élelmiszereket forgalmazók nevét.

Fő a termékek eredet-ellenőrzése

Összehangolt ellenőrzést végzett a nyári hónapokban a közegészségügyi, állat-egészségügyi, növény-egészségügyi hatóság, valamint a fogyasztóvédelem. A tapasztalatokat közreadó sajtótájékoztatón dr. Szeitzné dr. Szabó Mária, az ellenőrzéseket koordináló Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatal főigazgatója elmondta, fő szempont a termékek nyomon követhetősége, eredetének ellenőrzése volt. Kiemelten vizsgálták a fogyasztók egészsége szempontjából különös kockázatot jelentő, hűtve tárolt termékeket, a nagy bevásárlások színhelyeit, a csoportos étkeztetést biztosító egységeket, a tömegrendezvényeket.

Több mint 34 ezer egységben 100 ezernél több élelmiszert vizsgáltak meg, 8500 esetben 600 millió forint bírságot szabtak ki. Elgondolkodtató, hogy az üzemeltetők szándékos hibákat követtek el, lejárt fogyaszthatósági idejű, rosszul hűtött termékeket adtak el, gyakran takarítatlan helyiségekben, ahol a dolgozók ápoltsága is kívánnivalót hagyott maga után. A főigazgató ugyanakkor pozitívumként említette a gyermekétkeztetési intézmények, táborok, strandok élelmiszer-biztonságának erősödését, a fagylalt és a csapolt sör minőségének javulását.

Dr. Ócsai Lajos, az országos tisztifőorvosi hivatal főosztályvezetője megdöbbentőnek tartja, hogy idén 25 százalékkal nőtt a korábban kordában tartott szalmonellafertőzés, amelynek következtében négyen meg is haltak. Az állat-egészségügyi és élelmiszer-ellenőrző állomások többnyire külföldről származó romlott húsokra, penészes tojásokra bukkantak, s több helyen illegálisan tárolt fagyasztott baromfit találtak, illetve foglaltak le. A növény- és talajvédelmi szolgálatok 1313 hatósági mintából 12-ben a megengedettnél magasabb növényvédőszer-értéket találtak. A külföldről származó csemegeszőlő 79 százalékában szermaradványt mutattak ki. Dr. Kathi Attila, a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség főosztályvezetője egyebek közt elmondta, az adatvédelmi biztos ajánlása folytán előkészületben van az egészségkárosítást elkövetők nevének nyilvánosságra hozatalát engedélyező jogszabály.

A vámosok nem ellenőrzik az élelmiszereket

Az uniós tagállamok között az áruk szabad áramlását biztosító jogszabály értelmében az élelmiszerek is kívül esnek a vámellenőrzésen. Emiatt nem egyszer érkezett hazánkba romlott hús vagy szennyezett tojás. A Népszava kérdésére dr. Szeitzné dr. Szabó Mária elmondta: az EU-ban szigorú élelmiszer-biztonsági rendszer működik, mégis előfordul, hogy egyesek megpróbálnak eladatlan készleteket más országokban értékesíteni. A gyors veszélyjelzési központ információs láncot működtet a tagállamok között. Az említett esetek miatt azonban a tagországok szakértőinek bevonásával felülvizsgálják, szükség van-e új, a fogyasztók védelmét segítő jogszabályra.

Nincs veszélyhelyzet a gmo-rizs miatt

Az USA-ban és Európában kereskedelmi forgalomba került rizs, amely nyomokban tartalmaz génmódosított szemeket, nem jelent közvetlen veszélyt a fogyasztó egészségére, állapította meg az Európai Élelmiszer-biztonsági Hivatal. Ennek ellenére, a vámosok csak olyan szállítmányt engedhetnek át a határon, amelyhez a megfelelő laboratóriumi vizsgálat eredményét mellékelték.

(Forrás: Horváth Ildikó, Népszava)