Látható, hogy rögös-e a „betegút”

Amióta Molnár Lajos egészségügyi miniszter olyan esetekről számolt be, mikor valaki az adatbázis szerint hétszer született meg, hétszer meg is halt, sőt fel is boncolták ugyanennyiszer, megtöbbszöröződött a „betegútjuk” iránt az interneten érdeklődők száma.

Bárki megnézheti, hogy számoltak-e el több boncolást vagy férfi létére szülést a taj-számára. Eddig harminchétezren éltek ezzel a lehetőséggel – tudta meg a Magyar Hírlap munkatársa az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) sajtóosztályától. Eddig harminchétezren éltek azzal a fél éve létező lehetőséggel, hogy interneten keresztül megnézzék: milyen egészségügyi beavatkozásokat számoltak el a taj-számukra. Ezt az okmányirodákban elvégezhető regisztráció után a www.magyarorszag.hu oldalon lehet egy titkos jelszó segítségével megtenni.

Felvetődik, miként fordulhat elő, hogy újabb kezeléseket lehet elszámolni egy egyszer már halottnak nyilvánított ember taj-számára. Király Gyula, a biztosító informatikai főigazgató-helyettese a lapnak erre azt mondta: egy taj-számot csak akkor vonnak ki a forgalomból, ha az országos központi adatnyilvántartó heti jelentése a kártya tulajdonosát halottnak nyilvánítja.

Eddig nyolcvan, adatait ellenőrző betegtől érkezett olyan bejelentés, amellyel kapcsolatban az OEP-nek vizsgálatot kellett indítania. Ezek még nem zárultak le.

Idézünk Dobozi Pálma cikkéből:

„Lapunk munkatársai közül többen is ellenőrizték betegútjukat, ám a miniszter példáihoz hasonló pikáns bejegyzéseket egyikük sem talált. Bár egyik kolleganőnk felfedezte, hogy magánnőgyógyásza rendszeresen elszámolja az OEP-nek is annak a szűrővizsgálatnak az árát, amelyért tízezer forintot a betegtől is kér.

Az egyik szerkesztőnk az adatbázist böngészve pedig megtudta, hogy a »hű ez csúnya, menjen röntgenre« szavak mögött valójában hatféle vizsgálat áll. A program ugyanis hihetetlen részletességgel tájékoztat arról, hogy milyen beavatkozások után, mennyi pénzt kapott az adott intézmény az OEP-től.

A jelen esetben a gyakorlatban egy ránézésből álló »vizit« papíron például tartalmazott izomerő-vizsgálatot (19,6 forint), mozgásterjedelem vizsgálatot (73,5 forint), szenzórium vizsgálatot (24,5 forint), rövid orvosi/pszichológiai tanácsadást (98 forint) és »hogylét listát« (98 forint) is.

A szakminiszter olyan példát is említett, hogy egy K. G. monogrammú középkorú beteg taj-számára hét év alatt egyebek mellett 150 agyi keringészavart és 13 tüdőembóliát számoltak el. E beteg kezeléseire (amelyeknek egy része a miniszter szerint csak papíron történt meg) több mint 28 millió forintot fizetett ki a kórházaknak a biztosító.

Golub Iván, a Magyar Kórházszövetség elnöke szerint szerencsétlen és megtévesztő, hogy a miniszter néhány extrém, kiragadott és ki nem vizsgált példával az egész rendszer működését próbálja jellemezni. Golub Iván egyetért azzal, hogy a bizonyított csalásokat szankcionálni kell, de úgy látja: az OEP informatikai adatbázisáról és ellenőrzési technikájáról is bizonyítványt állít ki, ha ilyen esetek éveken keresztül előfordulhattak.”

(Forrás: Dobozi Pálma, Magyar Hírlap)