A szívátültetéstől az arteriográfig

Regenerálódó sejtek

Angol kutatóknak a Nature nevű tudományos szakfolyóiratban publikált cikke szerint sikerült olyan fehérjemolekulát előállítaniuk, amely képes lehet a felnőtt emberi szív sejtjeinek bizonyos mértékű regenerálására. A timozin β4 nevű fehérjemolekula serkentő hatással van a szív külső rétegében lévő progenitor sejtekre, mégpedig oly módon, hogy azok a mélyebb rétegek vérereit szaporodásra bírják.

A zürichi egyetem kutatócsoportja tavaly, a világon elsőként, magzatvízből nyert őssejtekből hozott létre szívbillentyűt. Az állatkísérletek folyamán az általuk kidolgozott módszerrel néhány hét alatt sikerült olyan szívbillentyűt létrehozni, amely működőképesnek bizonyult.

Aktív korúak szűrése

A szív- és érrendszeri betegségek megelőzésének, szűrésének világszerte egyre nagyobb jelentőséget tulajdonítanak. A már általánosan bevált és alkalmazott táplálkozási, életvezetési tanácsadás, fizikailag aktív életvitelre serkentő programok alkalmazása mellett újfajta módszerek is megjelentek.

Napjainkban a betegségek jelentkezése szempontjából nagyobb kockázati tényezőjű népcsoportokra irányul a legnagyobb figyelem. E tevékenység során az orvosok igyekeznek felkutatni betegeik körében azokat a személyeket, akik még tünetmentesek ugyan, de a szív- és érrendszeri betegségek szempontjából veszélyeztetett egyéneknek számítanak.

Ezt a célt szolgálhatja az arteriográf nevű magyar világszabadalom is. A berendezés az ütőerek rugalmasságát méri. Előnye, hogy bárhol használható, vagyis a szűrés nincs helyhez kötve, és segítségével már a korai stádiumban diagnosztizálhatók a meszesedéssel járó érproblémák. Az aktív korú, még tünetmentes személyek felkutatása céljából a Magyar Artériás Stiffness Társaság 2006 végén létrehozta az Ér-hálózat nevű tudományos társaságot.

Időben megtalálhatják a veszélyeztetetteket

Alapítóinak célja, hogy segítse és koordinálja a korai szűréssel kapcsolatos feladatokat és a módszer általános elterjesztését. Mivel a korábbi tapasztalatok azt mutatták, hogy az aktív korú, tünetmentes lakosság tagjainak többsége elhanyagolja a szűrővizsgálatokat, a társaság azt javasolja, hogy a mobil készülékkel munkahelyeket, közintézményeket, esetleg a háziorvosok segítségével a praxisukhoz tartozó betegeket a saját otthonukban keressék fel.

A program további törekvése, hogy az elvégzett arteriográfos vizsgálatok eredményei alapján országos adatbázist hozzon létre. A társaság civil szerveződés, melynek tagja lehet minden orvos, egészségügyi vállalkozás vagy egyéb szervezet, amely megfelel a szakmai protokoll követelményeinek és vállalja a hálózati tagokkal szemben támasztott szakmai kötelezettségeket. A hálózatot szponzori forrásokból működtetik, így az abban való részvétel a tagok számára díjmentes. Térítésmentes továbbá az eszköz szoftverének frissítése, a szakmai továbbképzés, a gyűjtött adatokhoz való hozzáférés, illetve a kompetencia központokban való konzultáció is.

(lóránth)