C-vitamin: új fegyver a rák ellen?
A nagy dózisban intravénásan bejuttatott C-vitamin képes elpusztítani a ráksejteket – legalábbis erre utalnak az eddig folytatott állatkísérletek. Az ötlet nem új, hiszen a hetvenes években már megpróbálkoztak a nagy dózisban adott C-vitamin rákellenes hatásának feltérképezésével, de nem jutottak biztató eredményhez. Igaz, akkor a C-vitamin szájon át került be a szervezetbe. A mostani kísérleteket érdekesnek nevezte az Amerikai Rák Társaság (American Cancer Society) egyik vezetője, Len Lichtenfeld.
Az évtizedekkel ezelőtt folytatott vizsgálatok kudarcát elemezve dr. Mark Levine kutatásvezető rámutatott, hogy a szájon át bejuttatott C-vitamin felszívódása szempontjából létezik egy úgynevezett telítettségi pont, vagyis az a határ, amelynél többet a C-vitaminból a szervezet nem képes „befogadni”. Ezzel szemben, amikor közvetlenül a keringésbe jut be, sokkal nagyobb mértékben képes hasznosulni a C-vitamin. Levine példája szerint az intravénásan, vagyis közvetlenül a vérbe fecskendezett 10g C-vitaminból huszonötször annyi jut el a megcélzott rákos sejtekhez, mint amennyi akkor hasznosulna belőle, ha szájon át kerülne a szervezetbe.
Érdekesség, hogy az ilyen magas koncentrációban intravénásan alkalmazott C-vitamin számos rákos sejtet pusztít el, miközben semmilyen kárt nem okoz az egészséges sejtekben. A kutatók feltételezik, hogy a C-vitamin elősegíti a hidrogén-peroxid képződését, amely viszont elpusztítja a rákos sejteket. A kutatásról a The Proceedings of the National Academy of Sciences 2005. szeptemberi kiadása számolt be.
Természetesen a laboratóriumi állatkísérletektől hosszú út vezet az esetleges klinikai felhasználásig, és további kutatásokra van szükség a módszer teszteléséhez és elfogadtatásához. A már említett Amerikai Rák Társaság mindenesetre úgy értékeli a C-vitamint, hogy annak többféle rákbetegség esetén is „védőszerepe lehet”. Egyelőre azonban nem lépnek túl azon az ajánláson, amely a C-vitamin bevitelét csupán egy kiegyensúlyozott étrend részeként fogadja el.
Az említett szakfolyóiratnak ugyanebben a számában a Pennsylvania Állami Egyetem kutatói az A-vitaminról közölt szakcikkben azt írják, hogy ez a vitamin, legalábbis állatkísérletekben, javítja az immunrendszer működését. A. Catharine Ross és Yifan Ma kutatók úgy találták, hogy a kísérleti egerekbe juttatott A-vitamin megnövelte az úgynevezett természetes ölősejteknek (az immunrendszer fontos „katonáinak” – A szerk.) termelését, miután tetanusz baktériumot juttattak a kísérleti állatokba.