Dohányzó gyermekek: a mozi hatása

Egy amerikai kutatás szerint a moziban, a filmekben látott minták jelentik a fő ösztönzést a gyermekek számára ahhoz, hogy rágyújtsanak. Most első alkalommal vizsgálták a 10-14 éves gyermekek dohányzási szokásait, illetve azok összefüggését különböző tényezőkkel, így a mozifilmek hatásával is. Az eredményekről a Pediatrics című szakfolyóirat számolt be 2005 novemberében. „A gyermekeket a dohányzás képeivel bombázzák” – mondta Thomas Glynn, az Amerikai Rák Társaság (ACS) tudományos igazgatója.

Sokféle tényezőnek van hatása, de az Egyesült Államokban végzett kutatás szerint ezek közül a filmeké a legerősebb. Ebből a szempontból teljesen mindegy, hogy a filmeken „a rossz fiúk” vagy a „hősök” gyújtanak rá, mert a gyerekek szívesen azonosulnak bármelyik erős jellemmel. James Sargent, a Dartmouth Medical School gyermekgyógyász tanára úgy véli, hogy a filmek a bizonytalan és szégyenlős gyermekek számára ugyancsak mintával szolgálnak ahhoz, hogy rágyújtással kezdeményezzenek beszélgetést vagy jussanak túl valamilyen nehezebb élethelyzeten.

A gyermekek persze nem csak a mozivásznon látnak cigarettát, találkoznak vele a folyóiratok hasábjain, a tv-ben, sporteseményeken vagy akár az út szélén eldobott csikk formájában. A már említett Glynn szerint mindez a gyermekek szempontjából ahhoz a következtetéshez vezethet, hogy „mindenki ezt csinálja”, tehát semmi különös nem történik akkor, ha ők maguk is rágyújtanak.

A kutatók úgy találták, hogy a 10-14 éves dohányzó gyermekek 38%-a a moziban látott minta alapján gyújtott rá először. Összesen 537 filmet elemeztek, és kiderült, hogy 74%-ukban feltűnt a cigaretta is. A megkérdezett 6500 gyermek esetében 20 különböző tényezőt vettek figyelembe, amely hatással lehet a gyermekkori dohányzásra.

Az amerikai cigarettagyártók közül többen 1998-ban csatlakoztak ahhoz a megállapodáshoz, amely szerint filmekben nem jelenhetnek meg a termékeik. A legnagyobb gyártó, a Philip Morris – mint szóvivője közölte – felvette a kapcsolatot a filmstúdiókkal, és igyekszik meggyőzni őket, hogy ne jelenítsék meg cigarettáikat a filmvásznon. Amerikában egyébként létezik egy elfogadott és széles körben is ismert osztályozási rendszer, amely „R” betűvel jelöli meg a gyermekek testi-lelki fejlődése szempontjából veszélyesnek minősített filmeket. A filmstúdiók ugyanakkor nem járulnak hozzá ahhoz, hogy „R” betűs jelölést kapjanak a filmek csupán azért, mert bennük cigaretta is szerepel, mondván, hogy ezt az osztályzatot más tényezők alapján is ?ki kell érdemelni?.