Idősödő sebészek – remeg-e a kés a kezükben?

Vajon hány éves korukig alkalmasak a sebészek arra, hogy feladatukat hibátlanul hajtsák végre? A fiatalság velejárója az életerő, a kitartás, a finom motoros képességek és a tiszta látás. Ezek a tulajdonságok viszont a sebészetben is elengedhetetlenek.

Az Egyesült Államokban a pilótáknak 60 éves korukban nyugdíjba kell menniük, a sebészek visszavonulására azonban nincs hasonló, megszabott életkor. Pedig mindkét szakma művelői életeket tartanak a kezükben.

Mint az Annals of Surgery című szakfolyóirat 2006. szeptemberi számában megjelent tanulmányból kitűnik, a háromféle, legbonyolultabb műtétet végző orvosoknál a 60 évesnél idősebb életkor a betegek magasabb halálozási arányával jár együtt. A kutatók rámutatnak, hogy ez különösen akkor igaz, ha az érintett sebészek viszonylag kevés operációt végeznek.

A tanulmány egyik szerzője, dr. John Birkmeyer, a michigani egyetem munkatársa kiemelte: nem jó az a megközelítés, amit jó néhány idősödő sebész magáénak vall, és amely szerint fokozatosan csökkentik az elvállalt műtétek számát, és így szép lassan visszavonulnak a pályáról. Valójában a korosabb sebészek számára egyetlen helyes döntés létezik: vagy folytatják a munkát a megszokott tempóban, vagy teljesen visszavonulnak, hangsúlyozza az idézett kutató. Ő maga egyébként 43 éves, és ma úgy gondolja, hogy a visszavonulás idejének közeledtével az a legjobb, ha még a gyakorlott sebészek is felhagynak a bonyolult és nagy kockázatú műtétek végrehajtásával.

Érdekesség, hogy például a Massachusettsi Közkórházban megvalósított gyakorlat szerint a 65 éves kort betöltött kórházi segédszemélyzetnek évente hosszabbítják meg a szerződését, míg az idős sebészek esetében nincs hasonló éves kinevezési eljárás.

Az idézett kutatásban összesen 461 ezer olyan beteg adatait elemezték, aki a 8 legbonyolultabb műtét valamelyikén esett át. Az analízis során kiderült, hogy a nyolcféle műtét közül ötnek az esetében a sebész életkora nem jelent kockázati tényezőt a betegek elhalálozási statisztikájában. Viszont a három legbonyolultabb műtét – a hasnyálmirigy eltávolítása, a szívkoszorúér-átkötés (bypass), valamint a carotis artéria (nyaki ütőér) elzáródása esetén végzett operáció – sokkal kockázatosabbnak minősül a betegek szempontjából, ha idősebb sebész kezében van a kés. A kutatók úgy vélik, hogy ez a háromféle műtét igen bonyolult és több finom kézmozgást igényel, mint a többi, ezért itt jobbak a fiatalabb sebészek eredményei.

A 65 éves vagy annál idősebb praktizáló orvosok száma az 1975-ös 13%-ról 2004-ben már 18%-ra nőtt az USA-ban. Ezért az illetékes hivatalokban komolyan mérlegelik, hogy a 65 évet betöltött orvosok esetében bevezetik: a praxis folytatásához vizsgán kell majd bizonyítani a fizikai alkalmasságot.