Átfogó vizsgálat kezdődött az olasz kórházakban

Olaszország legnagyobb kórházát érinti az a botrány, amelyet a L´Espresso című olasz lap robbantott ki, miután egyik munkatársa takarítónak jelentkezett és egy hónapig dolgozott a római Umberto I. Klinikán. Persze e napokban nem csak partvist és lapátot használt.

Az újságíró fényképezőgéppel és rejtett kamerával is dolgozott ez idő alatt, és ijesztő képet festett az említett kórházban tapasztalható állapotokról, a tisztaság, illetve a higiénia hiányáról, valamint az orvosok és nővérek mindennapi munkájáról. A cikk nyomán a római Egészségügyi Minisztérium sürgős vizsgálatot indított Olaszország mind a húsz megyéjében fekvő kórházakban.

Ignatio Marino, a római szenátus egészségügyi bizottságának tagja a lap leleplező riportja nyomán úgy véli, hogy bár a kórházakban szükséges az ágyszám csökkentése, ezzel párhuzamosan lépéseket kell tenni azért, hogy javuljon az intézeti ellátás színvonala, valamint a személyzet viszonya a betegekhez. Szükség van arra, fejtette ki, hogy az orvosok és az ápolónők nagyobb türelemmel, több figyelemmel viseltessenek a betegek iránt, és így ne csupán a betegek egészségi állapota, hanem a közérzete is javuljon a kórházban.

A nápolyi klinika megkérdezett betegei elég borús képet festettek a helyzetről. Egyikük egy teljes napot töltött a kórház folyosóján, arra várva, hogy felszabaduljon a neki szánt ágy az egyik kórteremben. Egy másik beteg arra panaszkodott, hogy a benn fekvő idősebbeknek igen nehéz értesíteniük panaszaikról, kívánságaikról a kórházi személyzetet, mert gyakran előfordul, hogy az ágyaknál elhelyezett csengő nem működik.

A L´Espresso adatai szerint az olaszországi kórházakban szerzett fertőzések következtében évente 4500-7000 beteg hal meg. Ezeknek az eseteknek a fele nagyobb gondossággal elkerülhető lenne, írja a lap.