Párok összeillőségi vizsgálata

Ha az embernek problémája, gondja van, akkor vagy egyedül vívódik vele, vagy ismerőseitől, barátaitól, rokonaitól kér tanácsot, útmutatást. Ilyenkor azonban előfordulhat, hogy még nagyobbá válik a zűrzavar, mint előtte, mivel mindenki esküszik a saját elgondolására.

A tanácsadó a saját értékelését próbálja ráerőltetni a kérdezőre, és minden tanács másfajta irányba visz.

Ebben az esetben talán az a legjobb (hogy az előzőekhez társulva újabb utat mutassak), ha kis időt hagyva magunknak, elcsendesedünk, megvárjuk, míg tisztul a kép, majd önvizsgálatot tartva megtaláljuk saját válaszainkat, melyeket bensőnk diktál, s melyeket valóban elfogadva képesek vagyunk cselekedni.

Ki alkalmas a segítő szerepére?

A kikristályosodás, önszembesülés folyamatát támogathatja valaki, aki külső, objektív nézőpontból tükrözi vissza a tényezőket, az eseményeket – anélkül, hogy bármiféle kényszerítő hatással vagy befolyással élne. Számba veszi a történteket, felszínre hoz, segít tudatosítani fontos információkat, de mindezt kívülről, mindenfajta ítélet és személyes véleményalkotás nélkül teszi. Meghagyva ezzel a kérdezőnek a végső döntés, a felvázolt lehetőségek közötti választás jogát.

A segítő szerepére többek között alkalmas lehet a grafológus is, akinek az informálódáshoz a kérdező kézírása szolgáltat alapot. Az íráson keresztül gyorsan tud tájékozódni, rejtett, de fontos összefüggésekre is rá tud mutatni az adott probléma lényegét és a személyiséget érintően.

Konfliktuskerülő ifjú pár

Munkánk hosszas ecsetelése helyett álljon itt inkább egy példa:
Egy alkalommal egy eljegyzés előtt álló, fiatal pár keresett meg. Azért jöttek, mert hiába készülődtek ilyen örömteli eseményre, boldogságuk aggodalmaik miatt nem volt teljes. Mindketten elvált emberek lévén, sok negatív tapasztalatot hoztak előző kapcsolataikból. Emiatt attól tartottak, hogy nem képesek tartósan kiegyensúlyozottan egymással élni, féltek, hogy valamelyikük egyszer majd elront valamit, és ennek újabb csalódás lesz a következménye. Igyekeztek egymás kedvében járni, ezért kerülték a konfliktusokat, még apróbb nézeteltérések sem igen voltak köztük, mert a legkisebb feszültséget észlelve valamelyikük azonnal visszakozott. Ugyanakkor érezték, hogy hosszú távon ez a viselkedés nem vezethet eredményre, inkább távolsághoz vezet közöttük, ha sosem nevezik néven, ami nyomasztja bármelyiküket.

A kérdés tehát az volt, hogy mit tehetnének kapcsolatukért, s hogy bízhatnak-e boldogságuk tartósságában. Hogy választ kapjanak, vállalták, hogy az írásvizsgálat eredményére támaszkodva megnyílnak egymás előtt, megmutatják egymásnak kevéssé ismert oldalaikat, érzéseiket, gondolataikat is.

Az íráselemzést követő beszélgetés során a fiatalok korábbi aggodalmát fokozatosan váltotta fel társuk megértése, egy magasabb szintű – az eddiginél mélyebb ismereten alapuló – elfogadás érzése. Rövid idő alatt világossá vált számukra: a közöttük lévő érzelmi szál már olyan erős, hogy emiatt a felmerülő problémákat kezelhetőnek látják. Vagyis bármilyen jellembeli vagy gondolkodásbeli ellentmondás merült is fel közöttük, nem gondoltak egy pillanatra sem arra, hogy ezért elutasítsák egymást, sőt inkább többféle ötletük támadt a különbségek áthidalására.

Kitárult egy kis kapu

Mintha a beszélgetés alatt kitárult volna közöttük egy kis kapu, amit eddig gondosan zárva tartottak, azt remélvén ettől, hogy így őrzik kapcsolatukat. Viszont ezúttal nyilvánvalóvá vált: semmi szükségük sincs arra, hogy egymást kímélve titkolják pillanatnyi negatív érzéseiket, mivel együtt, pontosabban csak együtt képesek megbirkózni a problémáikkal.

Az utóbbi felismerésük minden kérdésükre meghozta a választ, és nehéz most itt leírni, milyen lelkiállapotban távoztak. (Kolléganőm azt kérdezte, miután elmentek: „Mi történt azokkal a fiatalokkal, akik az előbb kifelé szinte repültek?”)

S hogy mi ebben a grafológia szerepe? Csak annyi, hogy gyors és alapos módszer, amely azonban csak akkor működik jól, ha adottak hozzá a tanulni, fejlődni és önmaguk vagy mások előtt (a kérdés, probléma jellegétől függően) megnyílni akaró emberek.

Jusztné Gutai Márta
grafológus- és írásszakértő, oktató, HR tanácsadó
Életmód-tanácsadás