Gyógynövénykereső

Szerkesztő: Németh Imréné Éva

Az gyógynövénykeresőben kétféle módon kereshet. Ha egy konkrét gyógynövényre kíváncsi, akkor az első listából válassza ki a kívánt növényt, majd kattintson az alatta látható Megnézem feliratú gombra. Ha viszont azt szeretné tudni, hogy egy vagy több betegségére melyik gyógynövény nyújthat gyógyírt, akkor a második listában jelölje be a betegségeket, majd az alatta levő Megnézem gombra kattintva kapja meg az eredményt.


Előfordulhat, hogy ha túl sok betegséget jelöl meg egyszerre, akkor a keresés nem hoz eredményt, azaz nem lesz minden megjelölt betegségre hatásos gyógynövény az adatbázisban. Ekkor próbálkozzon új kereséssel, de ügyeljen arra, hogy ezúttal kevesebb betegséget válasszon ki!

 

Ön az alábbi gyógynövényre keresett: Kakukkfű

Kakukkfű (THYMUS SERPYLLUM, THYMUS VULGARIS L.)

Egyéb elnevezései: pecsenyefű, vadkakukkfű, mezei kakukkfű, démutka, vadcsombor, balzsamfű. Hazánkban főként homokpuszták, kaszálók, cseres-tölgyesek napos tisztásain található, fényigényes és szárazságtűrő gyógy- és fűszernövény, félcserje. A kakukkfűfajok vad, mezei és termesztett változatait egyaránt használhatjuk. Fűszerként húsok ízesítésére régóta használják. Szájvizek, kenőcsök alapanyagaként, valamint a likőrgyártásban és az illatszeriparban is keresett.

Fő hatásai:
Ezeket magas illóolaj- (elsősorban timol), cserzőanyag-, szaponin- és flavonoid-, keserűanyag-, gyantatartalma határozza meg.

Belsőleg:
Régóta ismert és alkalmazott gyógynövény. Erős fertőtlenítő hatása miatt a középkorban a növény szétszórásával a pestis- és leprajárványok elleni védekezésre használták. Az egyiptomiak és az etruszkok a holttestek balzsamozására alkalmazták. A népgyógyászatban a szédülést és migrént is ezzel kezelték. Virágzó hajtásvégekből elkészített teája a megfázással, hörghuruttal járó panaszokat, a felső légutak gyulladásait csökkenti. Antibakteriális hatása révén csillapítja a köhögést, oldja a hurutokat, elsőrendű köptető, a légutakat fertőtleníti. Az immunrendszert erősíti, aktivizálja. Az emésztés elősegítésében mint étvágygerjesztő, szélgörcsoldó szerepel, de könnyíti a máj munkáját is, emellett fertőtleníti a vesét és a húgyhólyagot, hatékonyan javítja a gyulladásos folyamatokat. Antibiotikumos kezelések után segít helyreállítani a belek normális baktériumflóráját. Gyakran használt vizelethajtó (diuretikum), enyhíti az ödéma, a reuma és a köszvény tüneteit. Féreghajtó tulajdonsága is ismert.

Külsőleg:
Fertőtlenítő hatásai miatt toroköblítő, gargarizáló, inhaláló szer a felső légutak gyulladása, meghűlés, nátha esetén. Hatékonyan alkalmazható a szájpenész kezelésére is. Gyógynövényfürdők alkotórésze, ülőfürdőként csökkenti a felfázás, a hólyaggyulladással, petefészekgyulladással és prosztatagyulladással járó kellemetlenségeket, elmulasztja a hidegrázást és a levertséget, valamint az izomfájdalmakat is csökkenti. Belélegzésével inhaláló szerként alkalmazható az arcüreggyulladás és asztma esetén. Galenusi készítmények alapanyaga, alkoholos oldata bőrgomba elleni ecsetelőszer.

Keverékekben a következő növényekkel együtt:
Köhögéscsillapításra (hurutos köhögés): borsmenta, feketebodza virág, hársfavirág, ökörfarkkóró virágzat. Köhögéscsillapításra (hurutos köhögés) más variációban: lándzsás útifű, fodormenta. Torokgyulladásnál: izsópfű, apróbojtorján, borsmenta, orvosi zsálya. Inhalációhoz: borsmenta, édeskömény, levendula, kamilla.

Figyelem! A kakukkfű az egyik legerősebb gyógynövény, használata során a szakember által előírt adagok pontos betartása, a javasolt felhasználási mód betartása ajánlatos. Epilepszia esetén és pajzsmirigyproblémáknál lehetőség szerint ne alkalmazzuk!