Necces kozmetikumok

A parabének kozmetikumokban elterjedt tartósítószerek. Mivel károsítják a hormonrendszert, sőt rákkockázatukról is megjelentek tanulmányok, több ország kezdeményezte a tilalmukat, illetve több gyártó a kivonásuk mellett döntött. A parabének olyan erőteljesen avatkoznak be az emberi hormonrendszerbe, hogy a lányoknál például előbbre hozzák a nemi érést.

A triklozán és a parabének egészségkárosító hatása már régóta bizonyított, ennek ellenére megtaláljuk a kozmetikumokban. Még a magát természetesként reklámozó, prémium kategóriás termékekben is előfordulhat, méghozzá a Magyar Természetgyógyászok Szövetségének ajánlásával. Ettől függetlenül – széles körű tiltás híján – sok cég még mindig nem hajlandó kiváltani, továbbra is használják őket, még babáknak szánt termékekben is. Talán várható a közeljövőben korlátozás, ugyanis az Európai Bizottság 2013 őszén értesítette a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) illetékes szervét, hogy várhatóan hamarosan korlátozza a propil- és butil-parabén, valamint a triklozán kozmetikai célú felhasználását.Használat előtt olvassunk!

A nagyobb gyártók már kivonták, vagy ígéretet tettek a parabének kivonására, az olcsó kozmetikumokban viszont továbbra is megtalálható – írja a greenfo.hu. Próbaképpen megnéztek egy szupermarket fogápolási kínálatát. A 6 éves kortól ajánlott, Promise nevű gyerekfogkrémben kétféle parabént is találtank, pedig ha valahol, hát a gyerekeknek szánt termékekben semmi keresnivalója sincs ezeknek az anyagoknak.

Az 1960-as évek vége óta gyártott triklozán, mint antibakteriális és gombaölő adalék rengeteg kozmetikai termékben megtalálható, pl. fogkrémekben, (folyékony) szappanokban, dezodorokban, borotválkozás utáni szerekben, szájvizekben. Bár egyre több potenciális egészségkárosító hatást írnak a triklozán számlájára, az európai hatóságok még nem tiltották be használatukat a kozmetikai termékekben. A triklozán a kozmetikumokból bejut az emberi szervezetbe (bőrön, nyálkahártyákon keresztül) és felhalmozódik. A szervezetbe jutó triklozán, bár akut módon nem mérgező, hosszú távon már egészen alacsony koncentrációban is súlyosan károsíthatja az egészséget.

Több kutatás is bizonyította, hogy megzavarhatja az élőlények hormonháztartását, gátolja a nemi hormonok működését, károsan befolyásolhatja a magzat növekedését, fejlődését is, továbbá károsítja a pajzsmirigy működését. Még egyes daganatos megbetegedésekkel is összefüggésbe hozták. Egy Európai Uniós vizsgálat szerint a baktériumok genetikai állományába beavatkozva szuperrezisztens baktériumok kialakulását idézi elő.

Jó hír, hogy több kozmetikai gyártó önként kivonta termékeiből, de még mindig akad néhány vállaltan triklozán tartalmú fogkrém, szappan, dezodor, púder a boltok polcain. Dánia, Norvégia és Svédország, majd Finnország már 2000-2001-ben kiadott egy triklozánnal kapcsolatos fogyasztói útmutatót. Felhívták a figyelmet arra, hogy az antibakteriális hatóanyagú tisztítószerek nem működnek jobban, mint azok a termékek, amelyek nem tartalmaznak ilyen hatóanyagokat.

Sajnos nemcsak az olcsó, hanem a drága, kifejezetten prémium kategóriás termékekben is meg lehet találni ezt az anyagot. Egy olvasó a következő levelet írta a greenfo.hu-nak: „Sikerült triklozánt tenni egy aloe vera tartalmú dezodorba, ami az Aloe Ever-Shield Deodorant Stick, a Forever cég gyártmánya, és alumíniummentességgel reklámozza magát.” (Ugyanez az anyag került a púderbe is.)

Mivel önmagát természetesként reklámozó cégről van szó, és a flakonon ott díszeleg a Magyar Természetgyógyászok Szövetségének logója ajánlásként, ahogy ez olvasóval is megtörtént, sokan meg sem nézik az összetételi listát. „Valószínűleg ez volt az a termék, amelynek esetében talán egyedül nem néztem utána az összetevők listájának, hiszen egy ilyen címkében megbíztam. Kb. 2 év használat után, egy éve a használati helyhez közel, a törzsemen, basaliomát találtak, ami egy rosszindulatú, de nem terjedő, műtétileg könnyen eltávolítható bőrdaganat. Ez a bőrrák főleg idős korban (40 vagyok, ez még nem az), és napfénynek kitett helyen fordul elő (a hónalj nem tipikusan ilyen) –, szóval az onkológusok is meg voltak lepve. Nyilván nem állíthatom, hogy ok-okozati összefüggés van, de feltételezhető a triklozán hatása alapján” – írta az olvasó.

Az idézett levél után megkerestük a Magyar Természetgyógyászok Szövetségét, hogy megkérdezzük, milyen kritériumok alapján kaphatja meg egy termék szövetségük védjegyét, és hogyan lehetséges, hogy ez a termék megkapta az ajánlást. A fogyasztókban bizalmat ébresztenek a vásárlás során azzal, hogy egy terméken szerepel a logójuk, ezért különösen fontos lenne, hogy csak kritikus anyagoktól mentes termékeket ajánljanak. A mai napig nem kaptunk választ.
A következő szöveg található a honlapjukon: „A Magyar Természetgyógyászok Szövetsége emblémáját találhatják e termékeken, melyek az egészséges életmód, természetes gyógymódok, a holisztikus gondolkodásnak megfelelő békés, harmonikus élet megvalósításához nyújtanak segítséget. Célunk, hogy ebben az agyonvegyszerezett környezetben, anyagi és szellemi káoszban az egyszerű emberek egy támpontot kapjanak, mellyel saját és szeretteik egészsége megóvásáért, életük és környezetük jobbá tételéért tehetnek valamit, legyen választási lehetőségük.”

Szerencsére több gyártó is felismerte már, hogy kockázatos anyagról van szó, ezért ígéretet tettek arra, hogy kivonják a termékeikből. Vásárlóként továbbra is arra buzdítunk mindenkit, hogy próbáljunk meg elfeledkezni a reklámszövegekről, és nézzük meg az összetételi listát, az ugyanis mindent elmond a termékről.