Emlőrákot is okozhat a kövérség

A kövérség a leggyakoribb hajlamosító tényező, mely az időskorban jelentkező emlőrák előfordulási gyakoriságát befolyásolja. Az alkohol és a dohányzás szintén káros a Cancer Research folyóiratban közzétett új vizsgálat szerint.

Emlőrákot is okozhat a kövérségMinden nyolcadik angol nő lesz emlőrákos élete során. Az emlőrákok többéségnek növekedése hormonfüggő. Ha a szervezetben túl sok zsír rakodik le, megemelkedik az emlőrákot okozó szexhormonok szintje. Azok a már nem menstruáló, menopauzában lévő hölgyek, akiknek magas az ösztrogén- és tesztoszteronszintjük 2-3-szor gyakrabban lesznek emlőrákosak, mint az alacsony hormonszintekkel bíró hölgytársaik. Köztudott, hogy a terhességek száma, a hormonális fogamzásgátlók szedése, és a menopauza is befolyásolja a nők emlőrákkockázatát.

A legfrissebb kutatási eredmények szerint, melyek a Cancer Research UK című szaklapban jelentek meg, a kövérség szerepel a rizikófaktorok között az első helyen, elsősorban azért, mert életmódjukkal a hölgyek ezt befolyásolni tudják. „Az egészséges testsúly megörzése és az alkoholfogyasztás mérséklése kulcsfontosságúak az emlőrák megelőzésében” – magyarázza Dr. Julie Sharp, a kutatás vezetője.

Az Oxfordi Egyetem kutatói 6300, menopauzában lévő hölgy orvosi adatait elemezték. A testsúly befolyásolta a legnagyobb mértékben a nők szexhormonjainak szintjét, ezt követte a dohányzás, illetve az alkoholfogyasztás. A túlsúlyos, illetve kövér hölgyek BMI-je 25 vagy annál magasabb. Az ő ösztrogén- és progeszteronszintjük magasabb az átlagosnál, éppúgy, mint azoknak a nőknek akik 2,5 egységnél több alkoholt fogyasztanak vagy több, mint 15 szál cigarettát szívtak el naponta.

„A hölgyeknek oda kellene figyelniük a rizikótényezőkre. Az életmódbeli sajátságok emlőrákot befolyásoló hatásainak megismerése igen fontos” – vélik a kutatók. „A genetikai hajlam és az életkorból adódó kockázat ellen nem sokat tehetünk, de a testsúly, az alkoholfogyasztás és a dohányzás okozta kockázat csökkentése csak a hölgyeken múlik.”

(Forrás: Medipress)