Iriggyé és elégedetlenné teszi az embereket a Facebook

A Darmstadt Egyetem és a Humboldt-Universität zu Berlin informatikai tanszékeinek közös kutatása során német tudósok a Facebook felhasználók érzelmi életét vizsgálták meg közelebbről. A résztvevők több mint egyharmada negatív élményekről, például frusztrációról számolt be a közösségi oldal használata után. A részletes kutatási eredményeket Németországban, a lipcsei 11. Nemzetközi Informatikai Konferencián ismertetik majd a tudósok.

Ennek fő oka a vizsgálati eredmények szerint az, hogy sokan irigykednek Facebookos ismerőseikre. „Bár a legtöbb résztvevő vonakodott beismerni, hogy irigykedne az ismerőseire, abban sokan egyetértettek, hogy a féltékenység és az irigység szerepet játszhat az online frusztráció kialakulásában” – nyilatkozta Dr. Hanna Krasnova, a Humboldt Universität doktori programjának hallgatója.

Egyértelmű, hogy az állandó pozitív megnyilvánulásoknak és a látszólag sikeres barátok hozzászólásainak köszönhetően az emberek akaratlanul is ismerőseikhez hasonlítgatják magukat, ami irigységhez vezethet. „Azok, akik nem a barátaikkal való kommunikációra, hanem ismerőseik hírfolyamának olvasgatásra, fényképnézegetésre és információszerzésre használják a közösségi oldalakat, fájdalmas érzelmi következményekkel szembesülhetnek.”

A kutatási eredményekből kiderült az is, hogy az irigységet és féltékenységet kiváltó offline és online események közel egyötöde a Facebookhoz köthető. Ez is jelzi, milyen nagy hatással van a közösségi oldal felhasználóinak érzelmi életére. Érdekes módon ez az irigység sokszor arra ösztönzi a felhasználókat, hogy kikozmetikázzák profiljukat, ami másokban újból irigységet válthat ki: ez a jelenség az úgy nevezett „irigység spirál”.

Németországban főként a szabadidővel és nyaralással kapcsolatos információk jelentik a fő irigységforrást. „Ez főleg a nyaralásokról feltöltött fényképeknek köszönhető” – magyarázta Dr. Thomas Widjaja, a Darmstadt Egyetem munkatársa.

A kutatási eredmények alapján a tudósoknak sikerült bizonyítaniuk, hogy a Facebook passzív használata károsan hathat a felhasználók mindennapi érzelmi életére. „Az irigység természetét, és a Facebookhoz hasonló közösségi oldalak elterjedtségét figyelembe véve mondhatjuk, hogy sok ember szenved az online élet fájdalmas következményei miatt” – vélekedett Helena Wenninger, a Darmstadt Egyetem kutatója.