Javítja a memóriát a rozmaring szagolgatása

Shakespeare Hamletjében Ophelia kijelenti, hogy a rozmaring fejleszti az emlékezőképességet. A tudósok most megerősítették: a fűszernövény illóolaja fokozza az éberséget és a számtani készségeket. A rozmaring tudatos alkalmazásával elérhető, hogy a betegek ne mulasszák el bevenni a gyógyszereiket, vagy hogy a születésnapi üdvözlőkártya feladása se merüljön feledésbe.

Befolyásolhatja az idősek emlékezetét a herpeszvírus?

Azok az idősebb felnőttek, akik a herpesz szimplex vírussal és bizonyos más kórokozókkal fertőzöttek, gyengébb gondolkodási képességgel és emlékezőtehetséggel rendelkezhetnek, mint kortársaik – derül ki a legújabb kutatásból. A Neurology aktuális számában megjelent tanulmányban a szerzők azt írják, hogy a vizsgált 1600 idősebb felnőtt közül a krónikus herpesz szimplex, valamint bizonyos más vírus és bakteriális fertőzésekben szenvedő személyek rosszabbul teljesítettek a mentális képességeket mérő szabványos tesztekben. Az eredmények ugyanakkor nem bizonyítják, hogy a rosszabb teljesítményt ténylegesen a fertőzések okoznák.

Együnk, hogy emlékezhessünk!

Bár egyelőre nincs olyan varázsszer, ami segítene megvédeni és felturbózni a memóriát, számtalan olyan élelmiszer létezik, amit ha beiktatunk étrendünkbe, javíthatjuk emlékezőképességünket. Egy, a Food Technology januári számában megjelent cikkben Linda Milo Ohr társszerkesztő összegyűjtötte az emlékezőtehetséget javító élelmiszereket.

Érzelmeink befolyásolják a látást és az emlékezést

„Mintha tegnap történt volna!” – mondjuk azokra az emlékekre, melyek élénken élnek bennünk, míg az előző napi ebéd néha a feledés homályába merül. A Torontói Egyetem pszichológusainak kutatása szerint minél fontosabbnak élünk meg egy eseményt, annál élesebben érzékeljük akkor, és annál pontosabban idézzük föl később.

Bogyós gyümölcsökkel az emlékezőképességért

A bogyós gyümölcsök, például az áfonya és az eper segíthetnek megőrizni az agyi funkciókat – derült ki egy új kutatásból, amely a közelmúltban jelent meg az Annals of Neurology online kiadásában. Azok a nők, akik sokat ettek ezekből a gyümölcsökből, akár 2,5 évvel is késleltethették a kognitív öregedést. A kognitív képességek közé tartozik a gondolkodás, az emlékezés és az érvelés.

Mire emlékszik egy kisbaba?

A hathónapos babák emlékezete még erősen korlátozott az őket körülvevő világgal kapcsolatban. Ha eldugnak előlük több tárgyat is, csak egyet tudnak majd valamilyen részletességgel felidézni. A kutatók korábban azt hitték, hogy a két évnél fiatalabb gyerekek nem értik meg, ha egy tárgy kikerül a látókörükből, attól az még nem szűnik meg létezni. A 80-as évek közepén azonban újfajta módszereket vetettek be, melyekből kiderült, a babák tisztában vannak azzal, hogy a tárgyak nem tűnnek el.

Az orotsav, a majdnem-vitamin

Vitaminként való megnevezését nem engedélyezték, ennek ellenére vannak jótékony hatásai. A korábban B13-vitaminként emlegetett orotsav neve azonban alig ismert, és a hatása még alig kutatott. Erre – a főként tejtermékekben található – anyagra pedig érdemes odafigyelni.

Felejtse el a felejtést – avagy hogyan eddzük az agyunkat?

Hányszor fordult elő Önnel, hogy letette valahol a kulcsát vagy a mobiltelefonját, és nem jutott eszébe, hová? Vagy egy idegen nyelvű szó sehogy sem akar megragadni a fejében, pedig már vagy hússzor elismételte? A felejtés emberi dolog, ám nem kell annak lennie.

Illatok, alvás, emlékezőképesség – mi a kapcsolat közöttük?

Az orvosok régóta tudják, hogy az éjszakai nyugalom, a jó minőségű alvás fontos a memória szempontjából. Nemrég kiderült, hogy ha a hálószobában éjszaka kellemes illat van, az ugyancsak hozzájárul az emlékezőképesség javításához – számolt be egy kutatásról a Science.

Az emlékezőképességet is javítja a folsavadagolás

Holland kutatók szerint a nagy dózisban adagolt folsav javítja a memóriát. Erről a vitaminról eddig is tudtuk, hogy számos egészségvédő hatása van – többek között terhes anyáknak érdemes szedniük a baba születési rendellenességeinek megelőzésére, illetve hasznos a szívbetegség és a szélütés elkerülésére is. A mostani kutatás azonban először támasztja alá konkrét adatokkal azt, hogy valamelyik vitamin javítja az emlékezőképességet.