Magas vérnyomás kezelése, gyógyításaaz indiai ájurvéda ősi módszereivel

Gyógynövények

Az ájurvéda speciális indiai vagy ázsiai gyógynövényeket használ. Közülük a legfontosabbak a következők:

  • Sarpagandha (Rauwolfia serpentina). Évszázadok óta használják. (Egyik izolált hatóanyagából készült évtizedekkel ezelőtt az első modern vérnyomáscsökkentő gyógyszer a nyugati gyógyászatban – a szerk.)
  • Arjuna (más néven Terminalia arjuna). Ennek a gyógynövénynek a működési mechanizmusa hasonló a gyógyszerként ismert béta-blokkolókéhoz, vagyis lassítja a szívritmust és csökkenti a vérnyomást. Emellett ez a növény igen hatékony, erős antioxidáns, védi a májat, továbbá csökkenti a vérzsírszintet, mérsékli a szívtájéki fájdalmat, védi az ereket, valamint a HIV-vírus elleni hatásai is vannak.
  • Gokshura (Tribulus terrestris). Ugyancsak kiválóan alkalmazható többféle betegség, köztük a magas vérnyomás kezelésére is, vízhajtó és ACE-gátló hatása van. (A modern nyugati vérnyomáscsökkentő gyógyszerek egyik legfontosabb csoportját ugyancsak az ACE-gátlók alkotják – a szerk.)
  • Punarnava (Boerhaavia diffusa). Ennek a növénynek ugyancsak vízhajtó és kalciumcsatorna-blokkoló hatása van.

Pancsakarma

Ősi ájurvédikus tisztító, méregtelenítő eljárás, amelynek számos változata van. Az a legjobb – ha valaki megengedheti magának –, hogy Indiába látogatva aláveti magát a néhány hetes teljes testi-lelki tisztításnak, a pancsakarmának.

Dósák szerinti gyógyítás

Vata túlsúly
Akkor beszélünk erről az állapotról, ha a vérnyomás emelkedését idegesség, nyugtalanság, túlzott munka, alvászavar kíséri. Gyakori az is, hogy az idegrendszer egyensúlya felborul, és az illető lelki-érzelmi egyensúlya már nem a régi. A kezelés ilyenkor elsősorban a gyógyszerek között említett Sarpagandha (Rauwolfia serpentia) két-három hónapon át történő adásából áll.

Ebben az állapotban ugyancsak nagyon jó hatású a fokhagyma, amit – esetleg mézzel együtt – hetente egyszer-kétszer érdemes fogyasztani. Javasolt még az Aswagandha, vagyis az ájurvédikus ginszeng bevétele is.

Pitta túlsúly
Ha ez a dósa tartósan eluralkodik, akkor az érintett személy könnyen méregbe gurul, megharagszik, ingerlékennyé és nyugtalanná válik, gyakori és erős fejfájásai vannak, esetleg vérzik az orra, valamint érzékennyé válik a fényre. Ilyen esetben az ájurvéda nyugtató hatású gyógynövényeket alkalmaz, amelyek hűtik a szervezetet. Alkalmas szer lehet ilyenkor az éjszakára bevett 250 mg Gottu kola.

A Pitta dósa tisztítására 15 napon keresztül érdemes napi 1 g indiai Sarsaparillát (Sariva) bevenni.