Mi okozhat viszketést?

A viszketés sokakat néha már szinte az őrületbe kerget. Oka gyakran egészen egyszerű, mint a rovarcsípés vagy a bőrszárazság, néha viszont bonyolult kivizsgálásra van szükség az ok megtalálásához. Az orvosi néven pruritusként ismert rendellenességet a bőrben lévő érzőidegek ingerlése váltja ki. Az alábbiakban Angela Epstein szakértő veszi sorra a viszketési inger lehetséges kiváltó okait.

Mi okozhat viszketést?Mintha hangyák mászkálnának rajtunk

Lehetséges ok: menopauza. A hangyamászás-érzést a hormonszint változása okozhatja. Az egyik elmélet szerint az ingadozó hormonszint gyakorolhat hatást a bőr érzőidegeire.

Kezelés: Az omega-3 zsírsav bevitel fokozása enyhítheti a bőrbetegséget. Sok víz fogyasztásával a megfelelően hidratált bőrnek köszönhetően csökken az irritáció. Hasonlóan jó hatással lehet a dohányzás, a napfény, a stressz és az alváshiány kerülése.

Lángoló viszketés és vörös váladékozó bőr

Lehetséges ok: allergia. Az allergiás kontakt bőrgyulladásként ismert állapot akkor következhet be, amikor a bőr valami hozzá érintkező anyaggal szemben reagál. A leggyakoribb kiváltó tényezők a nikkel ékszerek, a gumikesztyűk vagy az övcsatok, de a szappanokban vagy parfümökben lévő vegyületek is okozhatják. Az asztmára, ekcémára és szénanáthára hajlamos emberekben könnyebben alakulhat ki a rendellenesség, valószínűleg a legyengült immunrendszer következtében.

Kezelés: Legelőször az okot kell felderíteni. Ehhez meg kell figyelni, mit használunk a roham előtt. Az allergiateszt is segíthet. Megfelelő hidratálással fenntarthatjuk a bőr természetes védelmi vonalát, hipoallergén sampon és szappan használatával pedig elkerülhetjük az esetleges reakciót, mivel ezek mentesek a leggyakoribb allergénektől.

Szúró, intenzív viszketés

További tünetek: hirtelen bőrkiütés, vagy halvány vörös foltok.

Lehetséges ok: ekcéma. A betegség minden ötödik embert érint élete során. Az ekcémát az immunrendszer túlműködése okozza, és leggyakrabban a térdhajlatban, a könyéken, a nyak oldalán, valamint a szem vagy a föl körül jelentkezik, mert ezek a területek melegek és nyirkosak.

Kezelés: Mivel a száraz bőr könnyebben irritálódik, folyamatosan hidratálni kell parabénmentes krémekkel. Gyulladáscsökkentő hatásának köszönhetően a zablisztes fürdő is segíthet.

Viszkető vörösesbarna kiütés

Lehetséges ok: gyógyszerek. Néhány gyógyszer, például a penicillin és más antibiotikumok is okozhatnak viszketést. Ez azzal magyarázható, hogy a gyógyszert a szervezetünk idegen vegyületként kezeli, és néhány órán belül allergiás reakciót produkál.

Kezelés: Beszéljünk orvosunkkal a terápia változtatásáról.

Égő kiütés a Naptól

Lehetséges ok: napallergia. Már akár 15 perc a napon okozhat polimorf fénykiütést. Ez az immunválasz égetően viszkető kiütéseket okoz a mellkason és a karon körülbelül egy nappal az első behatást követően.

Kezelés: A kalamin kenőcs, vagy a kortikoszteroid krém és az antihisztamin tabletta segíthet. Megelőzéséhez érdemes fokozatosan hozzászoktatni magunkat a napfényhez.

Általános viszketés és forró, fájó bőr

Lehetséges ok: csalánkiütés. A rendellenesség akkor következik be, amikor a bőrben lévő sejtek túl sok hisztamint szabadítanak fel. Két típusát ismerjük: akut és krónikus csalánkiütést. Előbbi nátha vagy influenza, valamint rovarcsípés vagy valamilyen étel fogyasztása után alakul ki. A krónikus csalánkiütés több mint hat hétig tart, és akkor következik be, amikor az immunrendszerünk megtámadja a szervezetünket, és ennek hatására szabadul fel a hisztamin. Az alkohol, a stressz és a magas vérnyomás elleni gyógyszerek súlyosbíthatják az állapotot.

Kezelés: A vény nélkül kapható antihisztaminok segíthetnek. A nem szteroid gyulladáscsökkentőket azonban kerüljük, mert ezek is allergiás reakciót válthatnak ki.

Enyhe, állandó viszketés és vörös foltok

Lehetséges ok: pikkelysömör. A betegség során a bőr a normálisnál körülbelül hétszer gyorsabban és vastagabban növekedik. Az immunrendszer rendellenes reakciója állhat a háttérben, bár a stressz és a hormonális változások is kiválthatják.

Kezelés: A napfény segíthet, mert a D-vitamin szint növelése fékezheti a bőrnövekedést. A D-vitamin tartalmú kenőcsök is jó megoldást jelentenek. A tőkehalmájolaj is segíthet, mert az omega-3 zsírsavak csökkentik a gyulladást.

A gyógyszermentes megoldások megtalálásában segítenek portálunk szakértői, kérdezzen tőlük!