Mit tehetünk a hideg időjárással együtt járó szemszárazság ellen?

Az égő, száraz, könnyező szem megkeserítheti a mindennapokat. Ezeknek a tüneteknek az egyik kiváltó oka a száraz szem szindróma, ami nevével ellentétben csak szaporítja a könnyeinket. A betegséget az időjárásváltozásoktól kezdve a hormonális problémákig bármi kiválthatja, sőt, bizonyos esetekben a szemszárazság komolyabb betegségeket is jelezhet.

Mit tehetünk a hideg időjárással együtt járó szemszárazság ellen?Száraz szem szindrómáról abban az esetben beszélhetünk, ha szemünk nem termel elegendő könnyet, vagy a termelt könnyek túl gyorsan elpárolognak. A leggyakoribb tünetek a szúró, égő szem, a homályos látás, az idegentest-érzés és a heves könnyezés. A szemeink ezen kívül be is pirosodhatnak, de ez a tünet nem minden esetben jelentkezik.

Egyes becslések szerint a lakosság nagyjából 20 százaléka szenved szemszárazságban, de a 65 év felettiek esetében ez az arány elérheti akár az 50 százalékot is. „Ahogy öregszünk, a könnyeink összetétele is megváltozik, és emiatt a könnyek sokszor már nem képesek megfelelően ellátni a funkciójukat” – nyilatkozta Rosie Gavzey, a brit Eyecare Trust szemorvos szakértője. „Nők esetében hormonális változások is kiválthatják a betegséget. A menopauzát követően sok nő például már képtelen kontaktlencsét viselni. Ugyanez megtörténhet fogamzásgátló szedésekor vagy teherbe esés esetén is.”

Meglepő módon a betegség, a nevével ellentétben, gyakran vezet heves könnyezéshez. „A szem annyira kiszárad, hogy túltermeli a könnyeket, de ez sem segít, mivel a termelt könnyben nincsenek meg a megfelelő síkosító anyagok” – nyilatkozta Francesca Marchetti, Warwickshire-i szemorvos.

A szemszárazságot a legegyszerűbben különböző szemcseppekkel lehet kezelni, illetve változókorban lévő nők esetében a ligetszépe-olaj is sokat segíthet.

A modern életvitel sem kedvez igazán a szemnek, a legtöbb ember ugyanis valamilyen képernyő előtt végzi a munkáját, és sokan szabadidejüket is okostelefonok és számítógépek közelében töltik, ami könnyen szemszárazságra utaló tüneteket okozhat. „Az emberek sokkal kevesebbet pislognak, amikor valamire nagyon koncentrálnak, például a számítógépük képernyőjén dolgoznak vagy játszanak. Egy perc alatt átlagosan 22-t kellene pislognunk, de az okostelefonok vagy táblagépek előtt ez akár 5-7 pislantás/percre is csökkenhet” – nyilatkozta Gavzey.

A szakértők a szemszárazság megelőzésére a 20-20-20 szabály alkalmazását javasolják: vagyis 20 percenként tartsunk szünetet, és 20 másodpercen keresztül nézzünk valamire, ami legalább 20 méterre van tőlünk.

A fentieken kívül a hideg időjárás és egy-egy átmulatott éjszaka miatt is kiszáradhatnak a szemeink. „A szervezet az alkohol hatására dehidratálódik, ami segíti a szemszárazság tüneteinek megjelenését” – nyilatkozta Shamina Asif, a College of Optometrists szakértője.

A szemcseppek valóban hatékonyt megoldást jelenthetnek a problémára, de csak akkor, ha következetesen, naponta legalább négyszer-hatszor cseppentünk a szemünkbe. „A szemvörösség elleni termékekkel azonban jobb, ha nem kísérletezünk, mert ezek csak összehúzzák a szemben lévő ereket, de a kellemetlen tüneteket nem szüntetik meg.”