Harc a szeméthegyek ellen

Ma hazánkban átlagosan háztartásonként 1-2 szemetesvödörnyi hulladék keletkezik. Ez a hulladékkupac (az intézmények hasonló hulladékával együtt) 1 év alatt 23 millió (!) köbméternyire (mintegy 4,6 millió tonnára) hízik. Máris ijesztő, ám évről évre növekvő mennyiség.

„Sokan nőttünk fel abban a tudatban, hogy mindig találunk majd egy eléggé széles és mély lyukat, amelyben eltüntethetjük limlomjainkat.”
(Al Gore, amerikai politikus)

Ha az összes szemetesvödör tartalmát egy helyre döntenénk, 1 év alatt a szeméthalom kb. akkora lenne, mint 3 egymásra helyezett Gellérthegy. Nyilvánvaló, hogy az általunk „termelt” hulladékhegyekkel valamit kezdeni kell.

Magyarországon egészen a közelmúltig a problémát úgy próbálták megoldani, hogy a települések határában kijelöltek szeméttelepet, és a természetre bízták annak további sorsát vagy „füstölgő” szemétégetőkben semmisítették meg a vegyesen gyűjtött hulladékot.

Úgy gondolom, nem kell ecsetelni, milyen szomorú következményei vannak a szemétkezeléssel kapcsolatos felelőtlenségnek. Csak néhányat említek meg: elszennyeződhet a talaj, mérgezővé válnak a felszín alatti vizek, ezáltal ivóvizünk is.

Összefoglalva azt mondhatjuk: új stratégiát kell kidolgozni a szeméthegyek elleni harcban! Ez a harc csak közösen vívható meg, minden egyes állampolgár aktív közreműködésével.

Minden jóérzésű ember kötelessége, hogy környezetkímélő életmódot folytasson, és ezenfelül tehetsége szerint mindent megtegyen a bioszféra megmentése érdekében. Gondoljunk a jövő nemzedékekre!

Komplex hulladékgazdálkodás (környezetkímélő életmód)

Ennek az új fogalomnak a fő elemei:

  • a hulladékképződést (ha csak lehet) meg kell előzni
  • ami mégis keletkezik, annak veszélyességét csökkentsük
  • amit újra lehet hasznosítani, kezeljük külön
  • amit nem lehet újrahasznosítani, környezetkímélő módon ártalmatlanítsuk

A stratégia első lépése, hogy gyűjtsük szelektíven (szétválogatva) a hulladékot. Ez egy olyan pont, amelynél minden magánember felelősségén is múlik a siker.

A háztartásban keletkezett szerves hulladék (ami elbomlik) felhasználható komposzt (természetes eredetű kertészeti tápanyagpótló) készítésére. Ha mi magunk nem foglalkozunk komposztálással, adjuk le a keletkezett szerves anyagokat nagyobb cégeknek, akik ezzel foglalkoznak.

Olyan emberekre van szükség, akik településük, környezetük védelme céljából készek változtatni szokásaikon, meg akarják tanulni a környezetkímélő életmód alapelveit, és azokat alkalmazni is akarják a mindennapokban.
Számíthatunk Önre is?

Néhány hasznos weboldal, illetve cím

Magyar Biokultúra Szövetség (Budapest, Fő utca 28.): 214-7006
www.biokultura.org
biokultura@biokultura.org

Hulladék Munkaszövetség (HUMUSZ, 1111 Budapest, Saru utca 11.)
www.humusz.hu

Ökoszolgálat Alapítvány (Környezetvédelmi Tanácsadó Szolgálat)
1054 Budapest, Vadász utca 29., 0680/ 269-446 (ingyenes szám); 311-7855
okosz@okoszolgalat.hu
www.okoszolgalat.hu

Magyar Természetvédők Szövetsége (Zöldlevél magazin): 216-7297
www.mtvsz.hu
info@mtvsz.hu

Zöldtech Magazin
www.zoldtech.hu

Hulladékátvevők listája országszerte
www.humusz.hu/index.php?id=humusz&p=21

Nagy Péter
egészségügyi tanácsadó

Amennyiben szeretne hazánk megtisztításában segíteni, kérjük, vegye fel a kapcsolatot velünk!
peter513@vipmail.hu
http://tanacsok.atw.hu