Otthon is tehetünk a környezetért

Június 5-ét 1972-ben nyilvánította környezetvédelmi világnappá az ENSZ Stockholmban tartott konferenciáján. Ennek apropóján összegyűjtöttünk néhány egyszerű, zöld és pénztárcabarát megoldást, amelyeket bárki könnyedén megvalósíthat otthonában.

Talán azt gondoljuk, a környezetvédelem szerteágazó problémáinak megoldásában az egyéni erőfeszítéseink vajmi keveset számítanak, de itt is érvényes a sok kicsi sokra megy alapelv. Az egyéni hozzájárulások együttesen komoly eredményekhez vezethetnek, úgyhogy nézzük meg, mi az, amit mi is könnyedén megtehetünk a Föld bolygóért saját otthonunkban.

A környezetvédelmi világnap céljai:

  • energiatakarékosság, a helyi erőforrások minél szélesebb körű felhasználására alapozva
  • a megújuló természeti források hasznosítása
  • a szemét- és hulladékmennyiség csökkentése
  • a környezetszennyezés megelőzése.

Spóroljunk: magunknak és a bolygónak!

Ha tudatosan visszafogjuk a fogyasztásunkat, persze az ésszerűség keretei között, azzal is hozzájárulhatunk a bolygó készleteinek megóvásához.

  • Szigorúan akkor és annyi ideig használjuk a vizet, a gázt, a villanyt, amikor és ameddig szükségünk van rá. (Tehát például zuhanyzás vagy mosogatás közben ne folyassuk a vizet, amikor épp nincs rá szükség. A használaton kívül lévő konvektorokat, elektromos készülékeket kapcsoljuk ki. stb.)
  • Helyettesítsük a drága vegyszereket olcsó házi szerekkel (pl. szódabikarbóna, mosószóda, mosódió, ecet, citromlé stb.). Az otthonunk ugyanolyan tiszta lesz, és még a környezetet is kíméljük. További tippek itt.

Hogyan ehetünk környezettudatosan?

  • Mennyiség helyett a minőség legyen a szempont! Hiába eszünk sokat, ha az étel nem jó minőségű, vegyszerekkel szennyezett, agyontartósított. Inkább kevesebb, de jó minőségű, friss és tápanyagokban, vitaminokban gazdag ételeket válasszunk. A kisebb adagokat a gyomor is könnyebben emészti meg, sőt,  aki kevesebbet eszik, tovább él!
    A megvásárolt élelmiszereink 20-30 %-át kidobjuk: ezzel feleslegesen költöttünk többet, növeltük a szemetünk mennyiségét és a szemétdíjat is! Erre jó megoldás az is, ha megtervezzük előre a heti menüt és bevásárlólistával megyünk vásárolni.

Válasszunk hazai terméket!

Vásároljunk a helyi termelőktől, a piacon vagy szociális boltokban! Sokkal ízletesebb, frissebb, hazai zöldségekhez, gyümölcsökhöz, tejtermékekhez és húsfélékhez juthatunk, általában jóval olcsóbban, mint a hipermarketekben. Ezzel nemcsak a saját egészségünkért teszünk, hanem a helyi gazdákat és őstermelőket is támogatjuk, a rengeteg szállítási és reklámköltséget felhalmozó, sokszor génkezelt árukat és környezetszennyező eljárással termelt tömegcikkeket forgalmazó, külföldi tulajdonban lévő áruházláncok helyett. Minél többen vásároljuk az egészséges, környezetbarát vagy bio minőségű termékeket, annál olcsóbbak és több helyen elérhetőek lesznek!

Egyszerű tippek a hulladékunk csökkentésére

  • Tartsunk a táskánkban mindig egy szatyrot és akár több műanyagzacskót is a napi bevásárlásokhoz, így nem kell minden vásárlásnál újat kérnünk.
  • Részesítsük előnyben a tartós, javítható, jó minőségű termékeket az egyszer használatos, silány minőségű bóvlik helyett. Ami elromlik, azt próbáljuk meg megjavíttatni, ahelyett, hogy kidobnánk és azonnal újat vennénk. Az eldobható termékek praktikusnak és kényelmesnek tűnnek, ám jelentős nyersanyag- és energiapazarlást és hulladéktöbbletet is jelentenek.
  • Nem használt, ám jó minőségű holmijainkat ajándékozzuk, cseréljük el, adjuk el aukciós portálokon, továbbítsuk segélyszervezeteknek.
  • A hulladékunk szelektálása ma már alaptevékenységnek kellene, hogy számítson! A háztartási hulladék szelektálása az ország minden pontján megoldható, részünkről pedig csak némi odafigyelést igényel, hogy a szemetet külön gyűjtsük és a szelektív gyűjtőbe dobjuk.
  • Ha a kerti zöldhulladékot és háztartási szerves hulladékot komposztáljuk, a szemétdíjunkat további 30 %-kal tudjuk csökkenteni. Nemcsak kertben, még a konyhánkban is komposztálhatunk! Hogy hogyan, arról itt olvashat bővebben.

Kolontár Elvira