Gyógynövénykereső

Szerkesztő: Németh Imréné Éva

Az gyógynövénykeresőben kétféle módon kereshet. Ha egy konkrét gyógynövényre kíváncsi, akkor az első listából válassza ki a kívánt növényt, majd kattintson az alatta látható Megnézem feliratú gombra. Ha viszont azt szeretné tudni, hogy egy vagy több betegségére melyik gyógynövény nyújthat gyógyírt, akkor a második listában jelölje be a betegségeket, majd az alatta levő Megnézem gombra kattintva kapja meg az eredményt.


Előfordulhat, hogy ha túl sok betegséget jelöl meg egyszerre, akkor a keresés nem hoz eredményt, azaz nem lesz minden megjelölt betegségre hatásos gyógynövény az adatbázisban. Ekkor próbálkozzon új kereséssel, de ügyeljen arra, hogy ezúttal kevesebb betegséget válasszon ki!

 

Ön az alábbi panaszokra, betegségekre keresett:

  • allergia

Allergia és hasonló tüneteik kezelésére alkalmas gyógynövények

Kamilla (MATRICARIA CHAMOMILLA L.)

Más elnevezései: orvosi székfű, kamilla, székfű, bubulyka, katóka, pipiske. Világszerte a legismertebb gyógynövény, a legtöbb állam gyógyszerkönyvében szereplő hivatalos drog. Hazánkban a kamillavirág a legfontosabb, legkeresettebb gyógynövény, az ország minden táján megtalálható, tömegekben az Alföld szikes legelőin. Régóta termesztik is. Illóolaját a gyógyszeripar, a kozmetikai ipar széles körben használja fel.

Fő hatásai:
Magas illóolaj-, kamazulén- és bisaboloid, kumarin-, flavonoid-, pektinszerű nyálkaanyag- és keserűanyag-tartalmából következnek.

Belsőleg:
Régóta ismert és alkalmazott gyógynövény, drogja mindmáig az egyik legfontosabb házi orvosság. Forrázata elsőrendű gyulladáscsökkentő és immunrendszer-erősítő. Az emésztőrendszerben csökkenti a gyulladást, oldja a görcsöket, nyugtató és bélfertőtlenítő (ulcusgátló) hatású, nyugtató hatásával a gyomorfekélynél is segít. A görögök és a rómaiak az egyik legjobb orvosságnak tartották a nők menstruációs zavaraira. Latin neve (Matricaria chamomilla) is utal rá (matrix jelentése: „anya”, „anyaméh”). Allergia esetén más gyógynövényekkel kombinálva használjuk. Izzasztó, a megfázás elleni teák elengedhetetlen alkotója. Sebek kezelésére, lemosására is alkalmas házi szer. A kamilla virágaiban felhalmozódó apigenin – az újabb vizsgálatok szerint – a papaverinnél erősebb görcsoldó hatású.

Külsőleg:
Gyógynövényfürdők alkotórésze. A szájüreg, a felső légutak (fülre is!), szemgyulladás, arcüreggyulladás esetén használhatjuk, borogatásként, öblögetőként (foghúserősítő) és gőzölésre egyaránt. Olajai nyugtató, gyulladáscsökkentő hatást fejtenek ki. Fekélyre, gyulladt, érzékeny bőrre, égési sebre, visszeres panaszokra, ekcémás felületek, felfekvési sebek kezelésére, kirepedezett bőrre, babaápolás céljára a legalkalmasabb szerek egyike.

Keverékekben a következő növényekkel együtt:
Nyugtató, altató hatás eléréséhez: galagonya, komló, kálmos, macskagyökér, citromfű. Allergia, szénanátha esetén: cickafarkfű virága, bíbor kasvirág. Gyomorfekély gyógyítására: kálmos, orbáncfű, apróbojtorján, körömvirág.

Nagy csalán (URTICA DIOICA L.)

Ismert még az alábbi neveken: csípős csalán, csalány, csollán, csihány

Hazánkban szinte mindenhol megtalálható az árterületek, erdei aljnövényzet, vízparti területek, települések közelében ez a kiváló gyógynövény. A biokertek népszerű növénye.

Fő hatásai:
Klorofill tartalma, karotinoidok, csalánméreg, hangyasav, hisztamin, kovasav, sok cserzőanyag, kumarin (gyökérben), szterolok, glükokinin, flavonoidok, valamint a vitaminok, ásványi anyagok széles skálája (C-, B-, K-, A-, U-vitamin, vas, magnézium, cink, réz) adja a hatásait.

Belsőleg:
A népgyógyászatban régóta közismert gyógynövény, főként reumatikus és ízületi betegségek gyógyításában. Mind teájának fogyasztásával, mind a növény friss hajtásaival a beteg testrészeket ütögetve gyógyító hatású. A vizelethajtó, vértisztító teák alkotórésze, a reumatikus panaszok és az ízületi betegségek, valamint a köszvény tüneteinek enyhítésére is alkalmas, mert a húgysav kiürülését is elősegíti. Immunrendszert erősítő, roboráló, vitaminokat és ásványi anyagokat pótló, sokoldalúan alkalmazható gyógynövény. Gyomorfekélynél hatásos segítség U- és K-vitamin, valamint cserzőanyag tartalma miatt. Magas vérnyomásra vízhajtó tulajdonsága miatt alkalmas szer. A cukorbetegek teájának alkotórésze, mert csökkenti a vércukorszintet. Hasmenés ellen is hatásos. Az allergia ellen számos hatóanyaga miatt alkalmas gyógynövény. Egészségvédő szerepe közismert. Tavaszi friss hajtásaiból levest és főzeléket régóta készítenek, a népgyógyászat számos receptje közismert, mert alkalmas a tavaszi fáradtság megelőzésére, leküzdésére.

Külsőleg:
Hajhullás ellen gyökerének főzete kiválóan alkalmas, hajsamponok alkotórésze. Gyógyítja a reumát külsőleg is: a növény friss hajtásával a beteg testrészt ütögetjük, így csökkentve a reumatikus fájdalmakat, a gyulladást. Bedörzsölő szer, mely oldja az izommerevséget, ezért az izmok és ízületek fájdalmait csökkentő, erős hatású szer.

Keverékekben a következő növényekkel együtt:
Szoptatós kismamák tejtermelését segítő teájában: kecskeruta, édeskömény, ánizs társításával használhatjuk. Cukorbetegek teájában: kecskeruta, orvosi zsálya, fekete áfonya levéllel társítsuk.

A csalántea az egyik legerősebb gyógynövény, használata során a szakember által előírt adagok pontos betartása, a javasolt felhasználási mód betartása is ajánlatos!

Rozmaring (ROSMARINUS OFFICINALIS L.)

Ismert még az alábbi neveken: szagos rozmaring, illatos rozmaring

Évezredek óta alkalmazott fűszernövény, a hús tartósítására használták, fertőtlenítő tulajdonsága miatt. Egy hiedelem szerint a párna alá helyezett rozmaring elűzi a rossz álmokat, a ház köré ültetve pedig elriasztja a boszorkányokat.
Dél-Európában, a Földközi-tenger mentén őshonos évelő, örökzöld, fagyra érzékeny, illatos félcserje. Több országban, így Magyarországon is termesztik, főként az ország déli részén, házi kertekben, fagymentes helyeken. Fűszer- és gyógynövény is egyben.

Fő hatásai:
Levelének illóolaja (több mint 100 komponensből áll), cserzőanyaga, fahéjsav származékai (rozmaringsav, neoklorogénsav, kávésav), flavonoidjai (apigenin, luteolin és ezek glikozidjai), triterpénje, keserűanyaga, alkaloid (rozmaricin) adják fő hatásait.

Belsőleg:
Fűszermennyiségben alkalmazva ártalmatlan. Gyógyászati célra történő felhasználása szakszerűséget, körültekintést igényel. Az étvágytalanságot megszünteti, rossz emésztés, puffadás esetén görcsoldó, ezzel segít. Az epebántalmaknál alkalmazott teakeverékek alkotóeleme, mert serkenti az epetermelést. Vizelethajtó tulajdonságú, egyben fertőzés elleni hatóanyagai révén vesefertőtlenítő. Alacsony vérnyomás esetén teája hatékony segítség, mert vérnyomásemelő, erősíti a szív munkáját. Belsőleg kismedencei vérbőséget okoz, ezért elősegíti a menstruációt, egyben görcsoldó is.
Kiváló konyhai fűszernövény, mert görcsoldó, használata csökkenti az emésztési zavarokat, egyben ízletesebbé teszi a leveseket, mártásokat, húsféléket. Kivonatát és párlatait a likőripar keserű likőrök gyártásához használja fel.

Külsőleg:
Ismert és szívesen alkalmazott szer reumatikus bántalmak és ízületi panaszok, valamint neuralgikus fájdalmak esetén. Kiváló bedörzsölő szer, gyógykrémek, gyógyolajok alkotóeleme. Már a belélegzett illóolajával áthangolja az idegrendszert, gyógyfürdők, fürdőesszenciák formájában pedig fájdalomcsillapító, serkentő. Szeszes kivonatai a fejbőrbe jutva csökkentik a hajhullást, javítják a hajhagymák működését. Illóolaját inhalálóként alkalmazhatjuk, mert fellazítja az orr és a légutak meghűlés, influenza vagy allergia által kiváltott váladékait. Alkotója a köptető teakeverékeknek. Illóolaját a kozmetikai és illatszeripar sokoldalúan használja kölnivizek, dezodorok, krémek, hajsamponok, hajszeszek, molyirtószerek gyártására.

Keverékekben a következő növényekkel együtt:
Menstruációs ciklus rendezésére készítendő tea: borókabogyó, kakukkfű, mezei zsurló.
Ugyanezen ok miatti ülőfürdő: borsmenta, kakukkfű, levendulavirág.
Lázcsillapító teakeverékben: feketebodza virág, hársfavirág, fűzfakéreg.
Ízületi gyulladás, reuma esetén: fűzfakéreg, mezei zsurló, citromfű, aranyvessző.

Figyelmeztetés: Magas vérnyomás betegségben ne éljünk vele, mert emeli a vérnyomást. Várandós kismamák ne alkalmazzák, mivel használata vetélést okozhat.

Petrezselyem (PETROSELINUM HORTENSE HOFFM.)

Közismert, ősi zöldség- és gyógynövény. Már Galenus (görög származású, római orvos) említést tesz a növény gyógyító tulajdonságairól. Ipari és háztartási fűszerként is használják gyógyításra is alkalmas hatóanyag-tartalma miatt. Gyógyászati szempontból a gyökere (Petroselini radix) és a lombja (Petroselini herba) értékes.

Fő hatásai:
Az illóolajára és alkotóelemeire, flavonglikozid, bergaptén, furokumarin és nyálka-tartalmára vezethetők vissza.

Belsőleg:
A népgyógyászatban erős vizelethajtó hatásáról ismerték. Vizelethajtó tulajdonsága révén, valamint az erek görcseinek oldásával csökkenti a magas vérnyomást, a vízvisszatartásból adódó ödéma kialakulását. Mind gyökeréből, mind pedig lombjából, zöldjéből veseműködést serkentő, vesekőhajtó és hólyaghurut elleni teák készíthetők. Javítja az étvágyat, oldja a szélgörcsöt. Az emésztőnedvek képződésének támogatásával javítja az emésztés problémáit. A szervezettisztító, méregtelenítő teák alkotórésze. Levelei nyersen fogyasztva friss leheletet biztosítanak. Nőgyógyászati panaszok esetén a menstruációs ciklus beállításához kiválóan alkalmazható. A PMS-ben szenvedő nőknek is segít (apiol, miriszticin hatóanyagaival). Az allergia tüneteit enyhíti, mert gátolja a hisztamin elválasztását a szervezetben. Enyhe lázcsillapító.

Külsőleg:
A petrezselyem a fényérzékenység kialakításáért felelős vegyületeket (pszoraléneket) is tartalmaz, amelyek a bőr T sejtjei lymphomás megbetegedésének gyógyításában ígéretesnek mutatkoznak.

Figyelmeztetés! Várandós kismamák számára tilos a használata, magja vetélést okozhat. Egyéb esetekben a tea elkészítése a meghatározott adagban mellékhatás nélkül fogyasztható.