Potenciaválasztás és adagolás

A betegség

A potenciaválasztást a tünetek, a betegségek kialakulásának módja, sebessége nagyban befolyásolják. Általánosságban azt mondhatjuk, az akut betegségek kezeléséhez alacsony és közepes potenciájú szereket használunk. Hirtelen, viharosan fellépő tüneteknél magasabb potenciát, míg a fokozatosan, lassan kialakuló panaszoknál inkább az alacsonyabbakat válasszuk.

Ha a tünetek:

  • főként lokálisak, kis kiterjedésűek, legfeljebb egy-egy szervet érintenek – alacsonyabb potencia adása javasolt, ha a helyi tüneteket már általános tünetek is kísérik – közepes potencia a megfelelő;
  • ha már pszichés, illetve mentális tünetek is fellépnek – magasabb potenciák választandók.

Klasszikus példája ennek a Belladonna, melyet vörös torok, szájszárazság esetén alacsony potenciában adunk, míg ha a betegség hirtelen jelentkező magas lázzal, kipirult arccal, lüktető fájdalommal jár, jobb eredményt érünk el közepes potenciákkal. Ha ugyanezen tünetekhez izgatottság is társul, magas potenciákhoz is nyúlhatunk.

Még egy fontos szabály: minél jobban hasonlítanak a beteg tünetei a kiválasztott szer gyógyszerképéhez, annál magasabb potenciát lehet alkalmazni.

A gyógyszer

A homeopátiás gyógyszerek többnyire állati, növényi és ásványi anyagokból készülnek. A kiindulási anyag tulajdonságait is figyelembe kell venni a potenciafok megválasztásához. Erősen toxikus alapanyagú szereket nem használunk alacsony potenciában, mert ezekben a szerekben, ha kis mennyiségben is, de még fellelhető a kiindulási anyag. Különösen óvatosan kell bánni a decimális (D) potenciákkal, hiszen ezeknél a hígítás lépésenként csak tízszeres.

Például a méhből készült Apis nevű homeopátiás szert általában nem használjuk D12, illetve C6 potencia alatt allergiás reakció kialakulásának lehetősége miatt. Vagy az Aconit kiindulási anyagául szolgáló növényben található erős méreg miatt nem ajánlatos az alacsony hígításainak használata.

Ha kiválasztottuk a megfelelő gyógyszert és az alkalmazandó potenciafokot, a következő lépés a bevétel gyakoriságának, tehát az adagolásnak a meghatározása.

Adagolás

Általános szabály, hogy minél alacsonyabb potenciájú a homeopátiás szer, annál többször kell ismételni. Az alacsony potenciájú szereket naponta többször, általában 2-6-szor, a közepeseket 1-3-szor szoktuk adni. A magas potenciájú gyógyszerek szedéséhez mindig kérjük ki homeopata tanácsát.

Dr. Sebő Zsuzsanna
gyermekgyógyász szakorvos, mentőorvos, homeopata

(Folytatjuk)