A hatodik érzék igenis létezik

A hatodik érzék mégis létezik, és erre már tudományos bizonyíték is van – állítja egy Joe Kirschvink nevű tudós, a California Institute of Technology munkatársa. Azt állítja, hogy az ember „elveszett hatodik érzéke” nem csupán legenda: tudat alatt valóban képesek vagyunk észlelni a föld mágneses mezőjét, ahogyan a madarak, rovarok és számos emlős is.

Kirschvink EEG-vizsgálatok és egy Faraday-kalitka segítségével megállapította, hogy az emberi agy hullámai jelentősen változnak, amennyiben a körülöttük lévő mágneses mező változik. A kutató szerint evolúciós történetünk része ez a képesség, a magnetorecepció szerinte valaha elsődleges érzékelésünk részét képezte.

Nekünk is megvolt a képességünk

A Föld mágneses mezőjét számos élőlény érzékeli, ez az oka annak, hogy az állatok képesek a költözésre, vándorlásra a környezeti hatásokhoz alkalmazkodva. Míg régebben a tudósok azt hitték, hogy ez a képesség csak a madarak és a rovarok sajátja, mára már kiderült, hogy a kutyák, a rókák és a medvék is rendelkeznek a mágneses mező érzékelésének képességével.

A kísérlet során az alanyok egy Faraday-kalitkában ültek teljes sötétségben. Ez egy, az elektromágneses hatás kiküszöbölésére szolgáló, fémhálóval körülvett térrész, amelybe a fémháló védőhatása folytán a külső elektromos erőtér nem hatol be.

A szakember 24 önkéntest vizsgált, akiknek agyműködését EEG segítségével figyelte meg. Kiderült, hogy amikor a mágneses mező az óramutató járásával együtt mozgott, az alfa hullámok csökkentek, és az idegi válasz néhány század milliszekundumot késett, ami aktív agyi választ sejtet.

Kirschvink szerint mindez azt mutatja, hogy a mágneses mezők hatással vannak az agyra, az ember tehát képes érzékelni a mágneses mezőt, még ha ezzel nincs is tisztában.