Túlérzékenység: áldás vagy átok? Tesztelje, hogy Ön túlérzékeny-e!

A túlérzékeny ember igazi kaméleon lehet

Az egyik elmélet szerint a legtöbb túlérzékeny ember azért fejlesztette ilyen magas szintre az empátiás képességeit, hogy biztonságban érezhesse magát a környező világban. Ha az ember tudja, mit éreznek a körülötte lévők, akkor azt is tudja, hogy miként alkalmazkodjon hozzájuk, hogyan változtasson a beszédstílusán és a mondanivalóján avégett, hogy megörvendeztesse a környezetét. Az ilyen ember úgy gondolja, hogy ha a környezetében élők biztonságban vannak, érzelmileg és testileg jobban érzik magukat, akkor ő maga is jobb helyzete kerülhet. Igazi kaméleon lehet tehát, aki képes könnyedén változtatni a hangján, a beszédstílusán, a testhelyzetén, és olyan viselkedésmódokat, taktikákat sajátíthat el és alkalmazhat, amelyekkel segíteni tudja a környező embereket abban, hogy jobban érezzék magukat. Ezzel azonban megint az a gond, hogy aki ennyire figyel a környezetére, ennyire próbál idomulni hozzá és mások kedvére tenni, az gyakran önmagát hozza hátrányba, saját magának okoz kárt.

Az empátiás képességekkel megáldott emberek gyakran kerülő utakat választanak ahhoz, hogy önmagukkal is jót tegyenek. Ha valami olyasmit cselekednek vagy mondanak, ami valaki mást felmérgesít vagy elszomorít, akkor ezt kellemetlen, kényelmetlen fejleményként élik meg. Ezért inkább igyekeznek elkerülni az összeütközést, a konfrontációt másokkal, hogy kevésbé érezzék, vegyék át a megbántott emberek kellemetlen érzéseit.

Az igazi nagy gyógyítók mind képesek az erős empátiára, rá tudnak hangolódni a hozzájuk fordulókra, hogy könnyebben feltérképezzék testi-lelki problémáikat és hatékonyabban tudjanak segíteni nekik. Van olyan gyógyító, aki csupán ráteszi a kezét a tőle segítséget kérő emberre, és ennek alapján szinte azonnal képes megérezni és megmondani, hogy mi megy végbe a másik ember szervezetében, annak mire van szüksége, hogyan segíthet neki. Másfelől a gyógyítással foglalkozóknak fokozottabban kell ügyelniük arra, hogy mivel hajlamuk van rá, ne vegyék át könnyen a másik ember érzelmi, lelki állapotát, ne azonosuljanak vele olyan mértékig, hogy azzal önmaguknak okozzanak kárt.

Teszt

Nézzünk akkor egy tesztet, amelynek a kitöltésével, az alábbi 10 kérdésre válaszolva bárki megállapíthatja, mennyire sajátja a túlérzékenység, az empátiás jellegzetesség.

  1. Gyakran érzi Ön más emberek fájdalmát?
  2. A „sorok közti” olvasás könnyen megy Önnek?
  3. Gyakran keres olyan válaszokat, amelyek tűnődést, elmélkedést igényelnek? Gyakran teszi fel a „miért” kérdést?
  4. Szereti Ön az állatokat?
  5. Vannak Önnek remetékre emlékeztető jellemvonásai; előnyben részesíti a magányt a társasági összejövetelekkel szemben?
  6. A segítségnyújtás természetes reakció az Ön részéről, ha látja, hogy valaki bajba került?
  7. Könnyen elsírja magát vagy fizikailag betegnek, gyengének érzi magát, ha olyan filmet, videót, DVD-t néz, amelyben erőszak, tragédia látható?
  8. Úgy érzi, hogy harmóniában él a természettel, a Földdel, a vízzel, az éggel?
  9. Képes-e Ön meghallgatni másokat, mennyire segítőkész, mennyire jószívű, mennyire könyörületes, ha más igényeinek, szükségleteinek a kielégítéséről van szó?
  10. Van-e Önnek valamilyen művészi hajlama vagy kreatív képessége?

Értékelés

Ha Ön mind a 10 kérdésre igennel válaszolt, akkor a teljesítménye 100%-os és ebben az esetben kivételesen segítőkész, nagy empátiával megáldott ember. Ha Önnek 50% fölött van a teljesítménye, tehát legalább minden második kérdésre igenlő választ adott, akkor is elégedett lehet, hiszen hajlamos arra, hogy bizonyos esetekben átérezze embertársai igényeit, vagyis bizonyos mértékben a hiperszenzitív emberek közé sorolható.

(Forrás: Hypersensitivity, About.com)