A reggeli mozgás hatékonyabb

A reggel végzett testmozgás hatékonyabb, mivel a reggeli napfény segít a szervezet belső órájának beállításában – derül ki egy friss kutatásból, amelynek eredményei alapján azt is megállapították, hogy az irodai dolgozóknak nap közben is érdemes levegőzni egyet az anyagcsere felgyorsításáért. Már egy 20-30 perces séta is elég a chicagói szakértők szerint.

A reggeli mozgás hatékonyabbA tudósok megállapították, hogy azok, akik a reggeli órákban döntenek a testmozgás mellett, kisebb súlyúak másoknál. Feltételezésük szerint a korai, élénk napfény segít a szervezet belső órájának beállításában, ami fokozza az anyagcserét.

Az egyesült államokbeli kutatók 54 férfit és nőt szereltek föl csuklóra erősítendő eszközzel, amely a napfénynek való kitettséget, az alvást és a mozgást mérte egy héten át. Az önként jelentkező résztvevők ebben az időszakban étkezési naplót is vezettek.

Az eredmények alapján a délelőtti órákban élénk fénynek kitett egyének testsúlya kisebb volt, mint a többieké, még a mozgásmennyiséget, a táplálkozást és az alvást figyelembe véve is.

Az Észak-nyugati Egyetem Feinberg Orvosi Iskolájának munkatársai úgy vélik tehát, hogy az időzítés, az intenzitás és az időtartam is egyaránt fontos, ha edzésről van szó. Erre különösen érdemes odafigyelni, mivel egész napos beltéri tartózkodás esetén a szervezetnek esélye sincs elegendő mennyiségű napfényhez jutni, pedig már 20-30 percnyi séta elegendő volna.

„A napfény a leghatékonyabb eszköze annak, hogy a cirkadián ritmust alakító belső óránkat beállítsuk, amivel az energiaszintünk is kiegyensúlyozódik. Ha valaki nem jut elegendő fényhez a megfelelő napszakban, felborulhat a harmónia, ami megváltoztathatja az anyagcserét és így hízáshoz vezethet. Eredményeink fő üzenete, hogy reggel nyolc óra és dél között van szükségünk erősebb fényre” – magyarázta a szerzőként közreműködő Dr. Phyllis Zee.

Az eredmények a PLoS ONE című szakfolyóiratban jelentek meg.