Oltások és holisztikus állatorvoslás (2.)
Epilepsziás kutya, leukózis vírussal fertőzött macska, oltások és homeopátiás védelem. Ezekkel a témákkal folytatjuk a dr. Kopócsi Andrea holisztikus állatorvossal készített interjút. A doktornővel Háver-Varga Mariann beszélgetett. A cikk eredetileg a Homeopátia (homeopatia.info.hu) oldalon jelent meg, és nem csak az állattartók számára lehet fontos.
A következő években, amikor már egyre többször és többször alkalmazta a homeopátiát, voltak-e olyan esetek, amelyek túl a megtapasztaláson önt is nagyon meglepték, vagy nagyon jó élményként tekint ezekre az esetekre mint állatorvos?
Elég sok volt, az egyik ilyen esetem egy westie kutyus története, ami 8 éves volt, amikor hozzám került, és úgy fordult hozzám a gazdija nagyon kétségbeesve, mert az volt az állatorvosi vélemény, hogy Katicát – így hívják a kutyust –, el kell altatni, mivel a diagnózis fokális epilepszia. Ez annyit takart, hogy Katicára olyan rohamok jöttek rá, melyek során egyik pillanatról a másikra szinte megmagyarázhatatlan félelmi reakciókat produkált, odarohant a gazdájához, remegett, lihegett, nem tágított mellőle. A gazdija ilyenkor ölbe vette, nyugtatgatta, babusgatta, és beletelt jó egy órába, míg szépen lassan elmúlt a roham.
A falkavezéri helyzet pszichésen megterheli az állatot
Elvitte állatorvoshoz, a hagyományos vizsgálatok megtörténtek, és ott kapta ezt a diagnózist. Én úgy dolgozom, hogy minden esetben nagyon részletes beszélgetés történik a gazdival az első találkozás alkalmával. Megismerve Katica életkörülményeit, az előzményeket, a tünetek részletes lezajlását, fény derült arra is, hogy Katica gazdája teljes mértékben alárendelődik kedvencének. Ahogy az előbb említettem, pusztán szeretetből, gyakorlatilag mindent úgy és akkor csinált, ahogyan és amikor azt Katica szerette volna.
Már az előzőekben említettem, hogy ez az úgynevezett falkavezéri pozícióba emelés milyen problémás helyzetet tud teremteni egy kutyus számára, és pszichésen mennyire megterheli az állatot. Arra a következtetésre jutottam, hogy Katica nem epilepsziában szenved, hanem egyszerűen pánikrohamai vannak. Akkor homeopátiás szert is választottam számára, ami lefedte az alkati tüneteit, alkati jellegzetességeit, és megbeszéltem a gazdival, hogy gyakorlatilag ezt a kiváltó okot kellene megszüntetni, tehát a gazdinak vissza kell vennie a falkavezéri szerepet.
Kutya viselkedés terápia
Van egy kolléganőm, aki kutya viselkedés terapeuta. De ne a hagyományos kutyaiskolás módszerekre gondoljon, hanem egy olyan fajta segítségre, amivel a gazdit tanítja meg arra, hogyan alakítson ki egy olyan viszonyrendszert a kedvencével, amiben mindketten harmonikusan tudják érezni magukat, és a kutyus is jó, nyugodt idegrendszerű, hosszú távon egészséges kiskutya tud lenni.
A hölgy együttműködően betartott minden utasítást, amit a kolléganőmtől kapott, gyakorlatilag visszavette a falkavezéri szerepet, és egy hónap leforgása alatt teljesen megszűntek ezek a rohamok. Mint mondtam, Katicával 6 évvel ezelőtt, 8 éves korában találkoztunk először, és még mindig kapcsolatban vagyok a gazdijával. Örömmel jelenthetem, hogy Katica már a 14. életévét is betöltötte, és teljesen jól van.
Rozi cica története
Ebben a példában a kutyus a gazdi mentális állapotára kapcsolódott rá, de említene olyan esetet, amikor a kisállat kifejezetten fertőző betegségtől szenvedett, esetleg már közel is állt az elaltatás állapotához, de sikerült őt visszahozni és meggyógyítani?
Igen, természetesen. Rozi cica történetét mesélem el most. Rozi 5 éves, fehér foltos, ivartalanított nőstény cica, aki lakásban él, de ki is jár a kertbe. A gazdi azt vette észre, hogy egyik napról a másikra nagyon levert, étvágytalan lett, többször hányt. Elvitte állatorvoshoz, ott kiderült, hogy majdnem 42 fok a hőmérséklete, megtörtént a vérvizsgálat, és kiderült, hogy leukózisos.
Az mit jelent?
Ez egy vírusos fertőző betegség, ami elég sok cicát érint. Sok cica leukózis pozitív – így mondjuk –, tehát hordozza a vírust, és ha valamiért kicsit meggyengül az immunrendszere, bármilyen külső behatásra vagy stresszre, akkor ez fizikai formában meg tud nyilvánulni, akutan megbetegszik a leukózis tüneteivel, és onnan már elég nehéz visszajönni.
Vagy szteroid kúra, vagy elaltatás?
A kezelő állatorvosa azt mondta a gazdinak, hogy vagy el kell kezdjen egy szteroid kúrát, ami átmenetileg tudja csökkenteni a tüneteket, vagy el kell altatni Rozi cicát. Egyiket sem szerette volna a gazdija, és ezután keresett fel engem. Itt is ugyanúgy megtörtént az általános állapotfelmérés és részletes kikérdezés.
Ilyenkor olyan tüneteket is fontosnak kell tekinteni, melyeket az akadémikus praxisban nem vesznek figyelembe, mert ha figyelembe vennék, sem tudnának vele mit kezdeni. Például kiderült, hogy Rozi cica nem olyan régen elkezdett földet enni. Ezzel nemigen tudnak mit kezdeni az akadémikus gyakorlatban, de mint homeopátiás tünet, azért ez nagyon markáns tünet. Aztán elkezdett sokat inni, és az egyébként nagyon kedves, barátságos cica, mióta beteg lett, elbújik, és a gazdája alig találja meg, amikor enni akar adni neki.
Ezek a tünetek voltak azok, amik elvittek engem a Natrium muriaticum homeopátiás szerhez, amit elkezdtem adni neki, és még a leukózis vírus úgynevezett nozódáját is kapta Rozi cica. Gyakorlatilag már az első hét után abbamaradt a hányása, majd pár napon belül elkezdett enni, elmúlt a láza, és gyakorlatilag teljesen meggyógyult.
Egy pillanatra visszaugranék Katica kutyushoz, ott milyen szert adott a pánikra?
Ott nem a pánikra kapta a szert Katica, hanem alkati szert kapott, és az is a Phosphorus volt. Ezt egy csomó más tünet is megerősítette, nem csak az, hogy pánikol.
A védőoltások okozta problémák
Ugye minden évben kötelező a különböző védőoltások, kombinált oltások beadása? De ahogyan egy anyuka vagy apuka tudja, hogy egy-egy védőoltás azért kiválthat bizonyos reakciókat egy kisgyereknél, egészen biztos vagyok abban, hogy ha egy picit jobban odafigyelünk a kisállatra, akkor nála is felfedezhetünk adott esetekben ilyen tüneteket az oltás után. Ezzel kapcsolatban mit érdemes tudni, és érdemes-e kivezető homeopátiás szert alkalmazni kisállatoknál?
Igen, természetesen. Nagyon-nagyon sok problémát okozhat egy védőoltás egy érzékeny állatnál. Ez persze nem azt jelenti, hogy nem kellene beoltatni. Vannak kötelező oltások és vannak ajánlott oltások, ezt is nagyon fontos tudni, sok gazdi ezzel sincs tisztában. Ami kötelező, az a veszettség elleni oltás, ezt minden évben meg kell kapja a kutyus.
Ami ajánlott, azok a kombinált oltások, amik egyéb fertőző betegségek ellen védenek, mint parvo, szopornyica, parainfluenza, fertőző májgyulladás, leptospira, kennelköhögés és ilyenek. Az az általános gyakorlat, hogy felnőtt állatnál általában egyszerre szokták beadni a kombinált oltást és a veszettség oltást egy úgynevezett nagy kombinált oltásban. Én ezt nem tartom túl szerencsésnek, mert az érzékenyebb állatoknál bizony ki tud váltani mindenféle reakciókat, az allergiás reakcióktól kezdve az emésztőrendszeri panaszokig, akár még viselkedési problémákat is okozhat átmenetileg egy ilyen dolog.
Oltások homeopátiás védelemmel
Ezért én azt szoktam javasolni, hogy a veszettség oltást és a kombinált oltást elkülönítve egymástól, több hónap kihagyással érdemes beadni. Ha már tapasztalta a gazdi, hogy a kedvence a védőoltásokra valamilyen enyhébb vagy erősebb reakciókkal reagál, tehát mellékhatásokat tapasztal, akkor érdemes már a következő védőoltást úgynevezett homeopátiás védelem mellett beadni. Ez azt jelenti, hogy az oltás előtt 3 nappal el kell kezdeni 2 homeopátiás szer adagolását az oltás utáni 3 napig, tehát 1 héten át, és a középső, 4. napra kell időzíteni az oltás beadását. Ez a homeopátiás védelem jó eséllyel kiküszöböli az oltások utáni reakciókat.
Ha azt tapasztaljuk, hogy egy oltás után erőteljes reakciókat mutat az állat, akkor viszont érdemes az adott oltást kivezetni. Az oltás kivezetése azt jelenti, hogy az adott oltóanyagból készített, úgynevezett homeopátiás nozódát adjuk emelkedő potenciában. Egy oltás esetében ez kéthónapos kúra.
„Leggyakrabban a Natrium muriaticumot adom”
Biztos, hogy önnek is van kedvenc homeopátiás szere, mert eddig azt tapasztaltam, hogy a legtöbb homeopata orvos nagyon sok szert igen szívesen használ és kísérletezik is vele, de azért mindig van egy-egy olyan kedvenc, amivel nagyon sok esetet tudott megoldani, vagy igencsak meglepő eredményeket tudott elérni. Önnek van-e ilyen?
Hát, kedvenc szert nem tudnék mondani, persze azért van néhány olyan szer, ami gyakran fordul elő. De amit talán a leggyakrabban adok, az a Natrium muriaticum. Ennek a szernek olyan a gyógyszerképe – így szoktuk mondani –, ami nagyon sok embernél is megfigyelhető. Nem tudom, a mai kornak köszönhető-e, hogy ez a fajta gyógyszerkép megjelenik embereknél is.
Azt például nagyon érdekes megfigyelni, hogy ha olyan gazdi jön el hozzám, aki ő maga is jár homeopata orvoshoz homeopátiás kezelésre és kap alkati szert, akkor nagyon gyakori, hogy amilyen alkati szert találok meg én a kutyusnak, cicusnak, az sokszor egyezik az általa kapott alkati szerrel. Ilyen szer, ami elég gyakran jelenik meg tünetek képében, a Natrium muriaticum.
Elindult az alternatív szakállatorvos képzés
Beszélgetésünk végén egy kicsit legyen szó az oktatásról is, hiszen ön oktatóként részt vesz az állatorvos képzésben, a budapesti Állatorvos-tudományi Egyetemen többek között alternatív gyógymódokról tart előadásokat. A homeopátiás és általában az alternatív, holisztikus gyógyászattal kapcsolatban még most is azt tapasztalhatjuk, hogy ez egy nagyon megosztó terület. Az ön tapasztalata mi ezzel kapcsolatban? Mennyire nyitott az a generáció, amelyik most vesz részt az orvosképzésben?
Szerencsére a generáció eléggé nyitott. Említettem a beszélgetésünk elején, hogy én 1996-ban kezdtem el az állatorvosoknak összeállított homeopátiás tanfolyamot, 1999-ben vizsgáztam, utána még egy-két évfolyam végezte el a képzést a nemzetközi egyesület szervezésében, de utána sajnos megszakadt ez a folyamat.
A Magyar Állatorvosi Kamarán belül létrejött egy alternatív tagozat, aminek az alapítás óta én is tagja vagyok. Régóta küzdünk azért, hogy újra lehessen ilyen képzést összeállítani az állatorvosoknak. 2023 októberében, és úgy gondolom, hogy ez történelmi pillanat volt, a budapesti Állatorvos-tudományi Egyetemen elindult az első alternatív szakállatorvos képzés, amiben a homeopátia is teret kap.
Ez azt jelenti tehát, hogy a következő években számíthatunk arra, hogy egyre több fiatal homeopata orvossal kapcsolódhatunk össze.
Így van.
(Vége)
A dr. Kopócsi Andrea holisztikus állatorvossal készült interjú első részét az alábbi linkre kattintva olvashatják.