Homeopátia és holisztikus állatorvoslás (1.)
Mit jelent, ha valaki holisztikus állatorvos? Milyen módszereket használ? Hogyan gyógyulnak homeopátiával és más alternatív gyógymódokkal az állatok? Dr. Kopócsi Andrea állatorvossal Háver-Varga Mariann beszélgetett 2024 januárjában. Az interjú eredetileg a Homeopátia (homeopatia.info.hu) oldalon jelent meg, és nem csak az állattartók számára lehet fontos.
A hónap orvosa sorozatban ezúttal vendégem dr. Kopócsi Andrea holisztikus állatorvos, homeopata, akit tisztelettel köszöntök. Már a megnevezés, az, hogy holisztikus állatorvos, önmagában is nagyon izgalmas. Nézzük meg közelebbről, milyen gyógyulási utakat foglal magában ez a megnevezés.
Először inkább arra válaszolnék, hogy mit jelent a holisztikus kifejezés. A „holo” szócskából ered, ami azt jelenti, hogy teljes, egész. Mindig a beteg teljességét, egészét vizsgálom, soha nem a betegséget kezelem, hanem mindig a beteget a maga teljességében. Hogy könnyebb legyen megérteni, egy példával szemléltetném: például torokgyulladás esetén nem biztos, hogy minden egyes ember torokgyulladására ugyanaz a homeopátiás szer hoz enyhülést, mert az egyik embernek a meleg tea esik jól, a másiknak adott esetben a hideg ital. Van, aki csak a folyadékot tudja lenyelni ilyenkor, és érdekes módon vannak olyanok is, akik a folyadékot nehezebben nyelik le, és a szilárd étel esik jobban. Ezeket az egyedi sajátosságokat, továbbá minden egyes betegséghez tartozó mentális, lelki, pszichés tüneteket is figyelembe veszem a terápia kialakítása során.
Az állat betegsége gyakran kapcsolódik a gazda bajához
Hogyan kapcsolódik mindez, ez a szemlélet az állatorvosláshoz? Azt gondolom, hogy még mindig keveset tudunk arról, hogy a klasszikus orvosláson túl egy állatorvos mit tehet még akár egy egészen pici, akár egy egészen nagy állat egészségéért.
Gyakorlatilag ugyanazt, mint egy humán orvos, aki alternatív módszereket használ. Alapvetően homeopátiát használok, de fitoterápiát, Bach-virágterápiát is alkalmazok, és esetenként fényterápiát is szoktam használni. Nagyon fontos, ezért minden esetben kiemelt figyelmet fordítok a táplálkozásra, mert azzal szinte mindig probléma van. Meg szoktam vizsgálni az állat pszichés körülményeit is. Az állatorvosi egyetem elvégzése után 3 évig alternatív pszichológiai tanulmányokat is folytattam, mégpedig azért, mert a praxisomban felfigyeltem arra, hogy különösen a krónikus esetekben nagyon gyakran valamilyen módon kapcsolódik az állat betegsége a gazdi betegségéhez vagy problémájához.
Úgy is mondhatnám egyszerűen, hogy allergiás gazdi – allergiás kutyus, reumás gazdi – reumás kutyus. Ez nagyon szembetűnő volt, és elkezdtem azon gondolkodni, hogy mi lehet ennek az oka, hiszen ezek a betegségek nem fertőző betegségek, nem a gazditól fertőződik meg az állata, vagy fordítva, hanem valószínűleg a pszichés háttér az ok. A gazdival közös energetikai rendszerben élő kisállat nagyon könnyedén átveszi a gazdi érzelmi állapotait, a pszichés környezet minden hatását, hiszen a társállatok energetikai védelme sokkal gyengébb, mint az emberé, még a gyerekekénél is gyengébb. Pszichológiai tanulmányaim nagyon sokat segítettek nekem abban, hogy még holisztikusabban átlássam az adott beteg kisállat problémáját, és hogy az honnan ered.
Közös energetikai térben egy falkaállattal
Most, hogy ezt említette, nekem is bevillant egy nagyon régi kép. 20 évvel ezelőtt volt egy kutyám, akivel nagyon szoros kapcsolatban voltam, és nagyon-nagyon sokféle betegsége volt a kutyusomnak, rengeteg szembetegség, szemgyulladás, daganatos elváltozások, és akkoriban egy természetgyógyász azt mondta nekem, hogy tulajdonképpen engem véd az állatom, és rólam akarja levenni ezt a terhet. Ha ezt most egy picit megfordítjuk, és úgy nézzük a kérdést, ahogyan ön elemezte, azaz, hogy egy közös energetikai térben vagyunk, ugyanaz az információs közeg vesz minket körbe, ha jól értem.
Így is lehet fogalmazni, szerintem annak a természetgyógyásznak igaza volt, mert a legtöbb esetben erről van szó. Ez megint fölvet egy újabb kérdéskört, hogy milyen a viszonyrendszer a gazdi és kedvence között. Általában a gazdik emberi szemmel nézik ezt az egész dolgot. Emberi szemmel nézik kis kedvencüket és emberi szemmel, emberi gondolkodással akarnak neki jót, emberi módon szeretik. Csak azt felejtik el, különösen, ha kutyáról van szó, hogy a kutya falkaállat. Tudom, hogy ez a téma mostanában eléggé megosztó és neuralgikus pont, mert egyre többen támadják ezt az elméletet, hogy a kutya falkaállat, pedig az. Több, mint 25 éves praxistapasztalattal a hátam mögött mondhatom, hogy abszolút ebben a szemléletben kell nézni, mivel a kutya a külvilágból érkező, őt ért ingereket csak ebből a falka ösztönvilágából tudja értelmezni.
Csak alá- és fölérendeltség létezik
Egy falkában nincs mellérendeltség a falka tagjai között, azt nem tudják értelmezni, csak alá- és fölérendeltség van, és ennek vannak nagyon markáns jelei. Nagyon sok gazdi akár öntudatlanul is olyan markáns jelzéseket ad a kutyusnak, melyekkel azt tudatja, hogy alárendelődik a hierarchiában az állatának. Mi történik ilyenkor egy falkaállattal? Az történik, hogy azt érzi, hogy a rangsorban a gazdi fölött áll. De ez a fölérendeltség nemcsak jogokkal jár, hanem kötelezettségekkel is, azaz ő a felelős a gazdiért. Ha a gazdi energetikájában érez valamilyen negatív dolgot, akkor ösztönösen, ebből a falka ösztönvilágából adódóan átveszi ezeket az energiákat is, hogy megvédje a gazdit. Tehát amit ön mondott, az abszolút helytálló, vagy ő is produkálja azokat a tüneteket, vagy ami még érdekesebb, a gazdi helyett lesz beteg. És ez nem vicc.
Ebben az esetben gondolom, az a logikus, hogyha az orvos együtt kezeli az állatot és a gazdit, ugye?
Igen, legalábbis meg kell ismerni. Állatorvosként én orvosilag nem kezelhetek embereket, viszont lelki terápiás módszerrel segíthetek megérteni a gazdiknak, hogy hol lehet az a közös pont, amin, ha ő elkezd dolgozni, megpróbálja megoldani, feloldani, kioldani, azzal nemcsak magának segít, hanem az állatának is.
Antibiotikum nélkül, homeopátiával
Említette, hogy nagyon sok terület tartozik a holisztikus állatorvoslásba, ugye a Bach-virágterápia, az ájurvédikus gyógyítás, a fényterápia, gyógynövények és természetesen a homeopátia is. A homeopátiával hogyan került kapcsolatba, mi volt az első jel, amire fölfigyelt a homeopátia kapcsán?
Még a 90-es évek első felében történt velem, amikor a kislányom 3 éves volt, és bekerült közösségbe, akkor sajnos egymást követték a lázas, megfázásos, torokgyulladásos tünetek, és hát bizony majdhogynem kéthetenként kellett neki egy antibiotikum-kúra, mert akkoriban az ilyen esetekben antibiotikumot írt fel a gyermekorvos. Az egyik antibiotikum-kúra alkalmával komoly gyógyszerallergiás reakció lépett fel nála, és én akkor eléggé megijedtem.
És milyen az élet? A szinkronicitások sorozatát hozta akkor elém. Az egyik volt évfolyamtársamról tudtam, hogy ő elkezdett foglalkozni valamilyen alternatív gyógymóddal, akkor még a homeopátia elnevezés is elég ismeretlen volt előttem. Vele beszélgetve elmeséltem, hogy mi történt a kislányommal, és ő javasolt nekem egy homeopata gyermekorvost. Elmentünk hozzá a kislányommal és ő nagyon szépen rendbe hozta. Ez nem azt jelenti, hogy utána ne lettek volna ilyen fertőző, lázas betegségei, de azok a betegségek, melyek máskor egy hétig is eltartottak antibiotikum kúrával, most, ahogy elkezdődött a belázasodás, egy-két homeopátiás szer segítségével 24-36 óra alatt nyomtalanul eltűntek.
Ha nem én látom, tapasztalom meg, akkor nem hiszem el. Ez annyira megfogott, hogy elkezdtem érdeklődni ez iránt a gyógymód iránt. És akkor megint jött szinkronban egy esemény: akkor tartották Magyarországon az első homeopátiás tanfolyamot állatorvosoknak a Nemzetközi Homeopátiás Állatorvosi Egyesület szervezésében. A vizsgáztatást a nemzetközi egyesület szervezte meg, mert akkor Magyarországon még nem volt egy olyan állatorvos sem, aki rendelkezett volna vizsgáztatási joggal. Az első, 3 éves képzésen sajátítottam el a homeopátia alapjait, és azóta is folyamatosan képezem magam.
A kutya nyugodtabban vészelte át a szilveszteri petárdázást
Visszaemlékezne most a kedvemért, hogy a legelső alkalom, amikor homeopátiás szert adott be egy állatnak, az konkrétan milyen eset volt, milyen szert alkalmazott.
Ha jól emlékszem, akkor az a Phosphorus C30 nevezetű szer volt, amire jellemző, hogy nagyon félős, erős hangokra, mint petárdák vagy mennydörgés, páni félelemmel reagál az állat. Ez volt az első eset, amikor kipróbáltam a homeopátiát, és nagyon szépen működött. Tényleg sokkal nyugodtabban vészelte át az a kutyus a szilveszteri petárdázást.
(Folytatjuk)
Ha tetszett ez az írásunk, figyelmébe ajánljuk az alábbi cikkünket.