Segíthet a cukorbetegségen a grapefruit

Kesernyés, narancssárga és leginkább a narancsra hasonlít – a grapefruit nemcsak rengeteg vitamint tartalmaz, hanem a legújabb kutatások szerint akár még a cukorbetegeken is segíthet.

A cukorbetegség bizony nagyon komoly betegség, jelenleg nem létezik olyan gyógymód, amivel meg lehetne gyógyítani. Nem csoda tehát, hogy számtalan kutatás folyik ezen a téren, hogy minél előbb felfedezzék és megszerezzék ennek az egész életen át tartó betegségnek az ellenszerét. A legújabb vizsgálatok, kutatások szerint egy kesernyés ízű gyümölcs, a grapefruit is segíthet a 2-es típusú diabétesz tüneteinek enyhítésében.

Cukorbetegség

A betegség kialakulásában sajnos több tényező is szerepet játszik, de mindennek az alapja az, hogy a szervezet nem képes szabályozni a vércukorszintet, tehát nem termel elég inzulin hormont. Ez pedig azért fontos, mert a cukor szervezetünk első számú energiahordozója, a vérben glükóz (szőlőcukor) formájában van jelen, ahonnan inzulin hormon segítségével jut el a sejtekbe. Sajnos ma még nem létezik olyan gyógymód, ami teljes egészében meggyógyítaná ezt a betegséget. Kevesen tudják, hogy a cukorbetegségnek két típusát különböztetjük meg. Az 1-es típusú diabétesz esetén a beteg észleli magán a tüneteket – szomjúság, bőrkiütések, folyadékvesztés, fogyás. Ilyenkor az inzulint termelő sejtek elpusztulnak, és a páciensnek azonnal inzulinkezelésre van szüksége, különben akár meg is halhat. A 2-es típusú diabétesznél az inzulintermelés fennmarad, csak a minősége romlik. Az utóbbit szájon át szedhető gyógyszerekkel is karban lehet tartani, súlyosabb esetben azonban inzulinra is szükség lehet.

A grapefruit segíthet

A legújabb kutatások szerint a grapefruit gyümölcs tartalmaz egy olyan antioxidánst, amely ugyanazt a pozitív hatást képes kifejteni, mint a 2-es típusú cukorbetegség kezelésére használt két különböző gyógyszer, a Fenofibrate és a Rosiglitazone. A naringenin hatására, ami egyébként a gyümölcs fanyar-kesernyés ízét is adja, a szervezet inzulintermelő hatása megnő, ezáltal pedig a máj nem elraktározza, hanem elégeti a zsírokat. Ez azért is nagyon fontos, mert a 2-es számú diabéteszt a túlsúly felerősítheti, ami pedig a beteg állapotának rohamos romlásához vezet. A kutatás egyik résztvevője, Dr. Martin Yarmush Remarka szerint a máj ilyenkor úgy viselkedik, mintha a páciens koplalna, így a szénhidrátok helyett a zsírsavakat kezdi el lebontani.

Yaakov Nahmias, a Héber Egyetem kutatója, aki egyben a kutatás beszámolójának a szerzője is, úgy nyilatkozott, hogy már rég óta keresnek a naringeninhez hasonló vegyületet, de annak előállítását eddig biztonsági okok miatt el kellett halasztani.

A Diabetes UK munkatársa, Dr. Iain Frame nagyon örült a kutatás eredményének, de közben arra is figyelmeztet, hogy a nagy mennyiségű grapefruit fogyasztása önmagában még nem jelent csodát, és semmiképpen sem helyettesíti a gyógyszerek szedését.

Fontos!

A 2-es típusú diabétesz nem gyógyítható, de megelőzhető – kalóriamegszorító diétával és sok mozgással, egyszóval életmódváltással.

(Forrás: Grapefruit ‘can help to treat diabetes’… Antioxidant found in the fruit has same benefits as two separate drugs, angolból fordította: Takács Bíborka)