Egészségtelen az energiatakarékos világítás?

Az energiatakarékosság jegyében az EU nemrég kivonta a forgalomból az izzólámpát. Már akkor is elhangzottak olyan érvek, amelyek az energiatakarékos lámpák egészségtelen hatására figyelmeztettek, megjegyezve, hogy a fényük nagyon nem kedvez a szemünknek. Mitől olyan káros hatású a szemünkre – és általában az egészségünkre a többnyire kék fényt adó LED?

LED-fényben kellemetlen mellékízt kap a tej

Mitől lesz műanyagízű a tej? A LED fényforrásnak (Light Emitting Diode) akár csak három-négy órán át kitett tej minőségében észrevehető minőségromlás áll be, és ez nagyobb, mintha mikrobák szaporodtak volna el benne természetes úton, a tárolás ideje alatt. A LED-fénytől megbízhatóan védett csomagolásban a tej egyébként két hétig tartja meg a minőségét.

Károsíthatják a szemet a LED izzók

Az energiatakarékos LED izzót napjainkban a világítástechnika leghatékonyabb költségcsökkentő megoldásaként népszerűsítik. A madridi Complutense Egyetem kutatója szerint azonban a LED izzók fényének behatása visszafordíthatatlan károsodást okozhat a retinában. Dr. Celia Sánchez-Ramos elmondta, hogy a LED (light emitting diode) izzók, vagyis fénykibocsátó diódák fénye főleg a látható fényspektrum rövidhullámú, nagy energiájú kék és ibolya tartományából származik.

LED – környezetbarát vagy mérgező?

A hagyományos égők helyett biztonságos és környezetbarát alternatívaként javasolt LED-ekről egy frissen publikált kutatás szerint kiderült, hogy valójában ólmot, arzént és egy tucat más potenciálisan veszélyes összetevőt tartalmaznak.