A grill nem füstölő!

Van-e csalogatóbb vacsorameghívás nyáron, mint ez: grillezünk. A tűz felfedezése óta az emberiség kulináris élvezetei közé számít a nyílt tűzön sütögetés, és ami vele jár, a társas együttlét. Ma nagyon népszerűvé váltak a grillpartik, de jó, ha figyelembe veszünk néhány fontos szabályt, mindenekelőtt azt, hogy ne hagyjuk, hogy zsír csöpögjön a parázsra.

A hajfestékek továbbra is rákkeltőek lehetnek

A legújabb kutatások szerint egyes hajfestékek és dauer-termékek továbbra is növelhetik a rákos daganatok kialakulásának kockázatát, mivel ezekbe a gyártási folyamatok hibája miatt rákkeltő hatású anyagok kerülhetnek. A svéd Lund Egyetem tudósai rendkívül magas koncentrációban találtak az EU-ban tiltott toluidineket az általuk megvizsgált fodrászok vérében.

Csökkenti a rákkeltő anyagok mennyiségét a húsokban a sörös pác

A grillszezon közeledésével a kutatók azt állítják, hogy a húsok sörben pácolása csökkenti a grillezett húsokban kialakuló rákkeltő anyagok mennyiségét. Szerintük a leghatékonyabbnak bizonyult típusok a pilseni és a barna sörök, amelyek felére csökkentik a vastag- és végbéldaganatokkal összefüggésbe hozható policiklikus aromás szénhidrogének mennyiségét.

A húsevés és a dohányzás a két legerősebb rákkeltő tényező

Az ENSZ egyik szervezete, az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization, WHO) legfrissebb eredményei alapján világszerte megállja a helyét a tendencia, miszerint bizonyos életmódbeli tényezők – főleg a dohányzás és az állati eredetű élelmiszerek fogyasztása – állnak a legszorosabb összefüggésben a rákos megbetegedések előfordulásával.

A 20 leggyakoribb rákkeltő anyag

Egy mértékadó forrásból származó egészségügyi jelentés 20 olyan anyagot és tényezőt azonosított, amelyek rákot okozhatnak, a felsorolásban olyan ismerős nevek is szerepelnek, mint a kloroform vagy a formaldehid, de olyan, elnevezéséről kevésbé ismerős, mégis sokak környezetében megtalálható elemek is, mint a lapos kijelzők és LCD televíziók egyik alkotóeleme, az indium-foszfid.