A pikkelysömör kezelése, gyógyítása

A helyi kezelés lehetőségei

A helyi kezelésre számos tüneti (palliatív) megoldásra alkalmas készítmény alkalmazható. A gyulladáscsökkentésre az orvosi gyakorlatban alkalmazott hidrokortizon alternatívájaként több növényi hatóanyagról is érdemes szót ejteni: ilyen a glicirretinsav az igazi édesgyökérből (Glycyrrhiza glabra), a kamilla (Matricaria chamomilla) és a kapszaicin a Cayenne borsból (Capsicum frutescens).

Az édesgyökérben található glicirretinsav hasonló hatású, mint a helyileg alkalmazott hidrokortizon, melyet a hagyományos orvoslásban a pikkelysömör és az ekcéma kezelésére használnak. Számos vizsgálatban hatásosabb volt, mint a helyileg alkalmazott kortizon.

A kamillakészítményeket Európában, így hazánkban is széles körben alkalmazzák gyulladáscsökkentőként mindenféle bőrpanaszok kezelésére, így pikkelysömörre, ekcémára és száraz, töredezett irritált bőrre is. A kamillanövényben lévő flavonoidok és esszenciális illóolajok jelentős gyulladáscsökkentő és allergiaellenes hatásúak.

A kapszaicin a Cayenne bors aktív hatóanyaga. Helyileg alkalmazva serkenti, majd blokkolja a kis kereszmetszetű fájdalomérzékelő rostokat oly módon, hogy kiüríti belőlük a P-anyag nevű neurotranszmittert. Erről az anyagról tudjuk, hogy a fájdalomérzet perifériákról való továbbításának legfontosabb kémiai továbbító vegyülete (kemomediátora). Csak mellékesen jegyzem meg, hogy a hungarikumnak számító hazai paprikafajtáknak egyik legfontosabb alkaloidája a kapszaicin. A kapszaicin tartalmú krémeket sikerrel alkalmazták klinikai vizsgálatokban.

Fizikoterápia, fürdők

A helyi kezelésre különböző fizikoterápiás beavatkozások is szóba jöhetnek. Így heti 3 alkalommal ultrahangos kezelés, 42-45 °C-on 20 percen át, vagy UVB 295-305 nm 2mw/cm2 ultraibolya sugárzás 3 percig heti 3 alkalommal. A rubin kristállyal történő 3-5 perces kezelés az általam alkalmazott esetekben nem volt eredményes.

A fürdők közül első helyen a napi fél órás napfürdőt említeném. Különleges sókombinációk is enyhítették a bőrpanaszokat. Hasonlóan kedvező enyhítő hatásúnak bizonyult a sók helyi borogatásra történő használata.

Az akupunktúrás pontok közül a vastagbél, a máj és a szívburok meridián pontjain keresztül történő kezelés javasolható.

A fülpontok között a nyugtató, a belső elválasztású mirigyekre ható és allergiaellenes kombinációk javasolhatók.

A vázolt programból látható, hogy a pikkelysömör gyógyításában is alkalmazni kell az a komplex megközelítést, illetve gyógykezelést. A betegnek és a természetgyógyásznak egyaránt fel kell készülnie arra, hogy a javulás vagy a gyógyulás kitartó, fegyelmezett, gyógyító munka és harmonikus együttműködés révén lehetséges.

Prof. Dr. Gere Tibor
a Magyar Tudományos Akadémia doktora
természetgyógyász, reflexológus, addiktológus,
fül- és elektroakupunktőr, bioenergetikus
Tel.: (20) 411-5887